مدارس زیر آب!

مدارس زیر آب!

به گزارش سراج24، تصویر سیل که تا زیر تابلوی مدرسه دخترانه‌ای در معمولان استان لرستان بالا آمده بود، از تصاویر ضبط شده در ذهن بسیاری از مردم در سیلاب‌های اخیر کشور بوده است. این عکس، یادآور این سوال است که در کنار خسارت‌های جانی و مالی فراوان سیل، تکلیف درس دانش‌آموزان و حتی دانشجویان مناطق سیل‌زده چه خواهد شد.
تخریب و آسیب دیدن مدارس از یک سو و تخریب و خسارت به خانه‌های دانش‌آموزان از سوی دیگر، عواملی هستند که می‌تواند درس خواندن محصلان مناطق سیل‌زده را با چالش مواجه کند. در مناطقی که آب وارد خانه‌ها شده یا حتی خانه‌ها را با خود برده است، بسیاری از دانش‌آموزان حتی به کتاب و دفترهای خود دسترسی ندارند. با این حال آموزش و پرورش با بازسازی و پاکسازی مدارس کمتر خسارت دیده و ارسال کانکس به عنوان مدرسه موقت و نیز ارسال کتاب‌های درسی و لوازم‌التحریر در تلاش است که در درس و مشق دانش‌آموزان خللی وارد نشود.

تاخیر در بازگشایی مدارس مناطق سیل‌زده بعد از تعطیلات نوروزی
پس از سیل، بازگشایی مدارس آق‌قلا و گمیشان در استان گلستان بعد از تعطیلات نوروزی با یک هفته تاخیر در 24 فروردین ماه انجام می‌شود. مدارس پلدختر و معمولان، شهرهای به شدت آسیب‌دیده از سیل در لرستان هم با یک هفته تاخیر بعد از تعطیلات نوروزی بازگشایی خواهند شد. مدارس 7 شهر در معرض سیل استان خوزستان هم که پیش‌تر اعلام شده بود تا 19 فروردین تعطیل خواهند بود، تا پایان این هفته همچنان در تعطیلی به سر می‌برند. ضمن اینکه قرار است دانشگاه‌های خوزستان 24 فروردین بازگشایی شوند. در مناطق سیل‌زده ماژین شهرستان دره‌شهر و روستای چم‌شیر سیروان استان ایلام هم مدارس تا 19 فروردین تعطیل اعلام شده بودند.
امیرعلی نعمت‌اللهی قائم‌مقام و رئیس مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارت آموزش و پرورش پیش‌تر درباره بازگشایی مدارس در استان‌های لرستان و خوزستان گفته بود: «باوجود آمادگی کامل مدارس این مناطق از نظر تجهیزات ظرفیت‌های جایگزین مانند کانکس و ارسال ملزومات به مناطق آسیب‌دیده، حفظ ایمنی و سلامت دانش‌آموزان بر هر فعالیت دیگری اولویت دارد. بر این اساس تابع نظر مصوبات ستاد مدیریت بحران، شورای تامین استان‌ها، استانداران سراسر کشور و وزیر کشور هستیم تا تصمیم‌گیری لازم در این مناطق را داشته باشند».
باید اشاره کرد که تعدادی از مدارس در برخی مناطق سیل‌زده به ستاد مدیریت بحران یا محل اسکان سیل‌زدگان تبدیل شده است که بنا به اعلام آموزش و پرورش، در صورتی که شرایط برای تغییر محل اسکان سیل‌زدگان مهیا نباشد، اصراری به تخلیه مدارس وجود ندارد.

مدارس زیر آب!
از روزی که سیل بخش‌های گوناگونی از سرزمین ایران را در نوردیده است، بخشی از تصاویر مربوط به بحران، به عکس‌هایی از وضعیت مدارس آسیب‌دیده و تخریب شده اختصاص داشته‌اند. این تصاویر در کنار اخبار نشان‌دهنده خسارت بزرگی است که بخش آموزش و پرورش در سیل اخیر دیده و نیازمند توجه ویژه برای بازسازی و بازگشت به وضعیت عادی است. این در حالی است که سیل در مناطقی آسیب بیشتری بر جا گذاشته است که در حالت عادی هم از جنبه‌های گوناگون ازجمله امکانات آموزشی دچار کمبودهایی بوده‌اند.
به گفته شاپور محمدزاده، معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی و نماینده ویژه وزیر آموزش ‌و پرورش، در بررسی وضعیت سیل استان لرستان، ۸۱ مدرسه با ۳۴۴ کلاس تخریب‌شده است، ۵۵۰ مدرسه نیاز به تعمیر دارد و ۱۲۱ مدرسه تجهیزات و وسایل خود را از دست ‌داده‌اند و حداقل به ۲۰۰ کانکس برای مناطق سیل‌زده بالاخص مناطق روستایی مورد نیاز است.
همچنین بر اساس اعلام مهرالله رخشانی‌مهر، رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، در استان گلستان مجموع خسارت‌ها به مدارس حدود ۲۶ میلیارد تومان تخمین زده شده است. این در حالی است که در بعضی موارد آب باعث آسیب جدی به مدارس تخریبی شده است که دیگر قابل بهره‌برداری نیستند و باید تخریب و از نو ساخته شوند. همچنین در استان مازندران سیل به ۱۰۸ مدرسه ۵ میلیارد تومان آسیب‌زده است.
در استان خوزستان نیز باتوجه به تداوم بحران هنوز آمار دقیقی از خسارت به مدارس وجود ندارد.
در چنین شرایطی، نبود مدرسه و محیط مهیای درس خواندن یکی از چالش‌های مناطق سیل‌زده و دانش‌آموزان آن است.

درخواست دانش‌آموزان و کنکوری‌ها برای تعویق امتحانات نهایی و کنکور
با این حال مسئله فقط سر کلاس رفتن دانش‌آموزان نیست. فارغ از آسیب‌های روحی و روانی از دست دادن خانه و زندگی و حتی در مواردی قربانی سیل شدن نزدیکان برخی از دانش‌آموزان که باید فکری به حال آن کرد، حتی اگر در پایه‌های پایین‌تر، بتوان عقب‌ماندگی دانش‌آموزان از درس را با ملاحظاتی جبران کرد، در مورد امتحانات نهایی و نیز کنکور قضیه فرق می‌کند. هر دو این موارد به شکل سراسری و میان تمام دانش‌آموزان و داوطلبان سراسر کشور به طور یک شکل و همزمان برگزار می‌شود و تغییر زمان آن کار دشواری است. با این حال برخی از دانش‌آموزان و داوطلبان کنکورهای کارشناسی ارشد و سراسری مناطق سیل‌زده، در تماس با رسانه‌ها ازجمله روزنامه «ابتکار»، خواسته‌اند که صدای آن‌ها را به گوش مسئولان برسانند و خواهان به تعویق افتادن امتحانات و کنکور شوند.

گزینه‌های روی میز آموزش و پرورش برای کمک به سیل‌زدگان
سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش دیروز در جمع خبرنگاران درباره وضعیت دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده گفت: با روش‌های جبرانی در معمولان و پلدختر پیش‌بینی‌هایی را درنظر گرفته‌ایم‌. همچنین کارگروهی به طور متمرکز تشکیل شده که در حال برنامه‌ریزی هستند. وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین نگرانی‌هایی که فرزندان ما دارند مربوط به ایام امتحانات است و با نزدیک شدن به این ایام دانش‌آموزان نگران عقب‌افتادگی تحصیلی هستند. فرزندان به هیچ عنوان نگران آزمون‌ها و اشکالی که در مسیر تحصیلی آنها پیش آمده نباشند، خصوصا برای دانش‌آموزان پایه دوازدهم که خودشان را برای کنکور آماده می‌کنند چراکه اردوهای آموزشی پیش‌بینی کردیم که این اردوهای آموزشی به صورت متمرکز برگزار خواهد شد. وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد: با وزارت علوم نیز مذاکراتی انجام خواهیم داد تا بتوانیم تسهیلاتی برای این دانش‌آموزان جهت ورود به دانشگاه و آموزش عالی فراهم کنیم. اکنون در حال بررسی روش‌های مختلف برای برگزاری امتحانات نهایی هستم تا شاید امتحانات را برای این مناطق به تاخیر بیندازیم. بطحائی یکی دیگر از گزینه‌های پیش رو برای حل مشکلات دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده را حذف بخشی از محتوای درسی دانش‌آموزان این مناطق اعلام کرد تا شاید بدین ترتیب فشار کمتری به آنها وارد شود. وی در پاسخ به این سوال که تاخیر در برگزاری امتحانات چقدر خواهد بود؟ تصریح کرد: وضعیت آب و هوایی پاسخ این سوال شما را با مشکل رو‌به‌رو کرده به طوری که در صدد بودیم مدارس را در برخی مناطق آسیب‌دیده با سه روز تاخیر بازگشایی کنیم اما متاسفانه به دلیل آماده نشدن مدارس و عدم استقرار خانواده‌ها در محل زندگی‌شان این موضوع محقق نشد و امیدوارم هفته آینده عموم مدارس را راه‌اندازی کنیم‌. وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در استان خوزستان شرایط متفاوت شده است و سفری همین روزها به خوزستان خواهم داشت. شاید برای خوزستان مجبور باشیم مدارس شبانه‌روزی موقت راه‌اندازی کنیم تا مشکلات تحصیلی ایجاد نشود. بطحائی در‌خصوص فاصله بین امتحانات نهایی و برگزاری کنکور نیز گفت: این پیشنهاد در اولین دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش قرار دارد ولی ما چند محدودیت داریم از‌جمله تقارن با ماه رمضان است لذا فاصله بین امتحان نهایی و کنکور باید به نحوی باشد که بتوانیم سوابق تحصیلی را در اختیار سازمان سنجش قرار دهیم. وی افزود: البته وزارت علوم و سازمان سنجش این آمادگی را اعلام کردند تا کنکور را با تاخیر برگزار کنند. شاید چند روزی این آزمون به تاخیر بیفتد. از طرفی ما هم به دنبال این هستیم تا امتحانات نهایی را زودتر برگزار کنیم تا فاصله و فرصت کافی را برای آمادگی داوطلبان کنکور آماده کند که احتمالا ظرف چند روز آینده این تصمیم و خبر نهایی می‌شود. وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه امسال پیشینه تحصیلی برای داوطلبان تاثیر مثبت دارد، خاطرنشان کرد: از طرف دیگر دانش‌آموزان باید خودشان را برای کنکور آماده کنند تا فشار زیادی بر آنها وارد نشود البته تلاش می‌کنیم این فاصله قابل قبول باشد.

زمان کنکور کارشناسی ارشد تغییر نمی‌کند
در حالی که وزیر آموزش و پرورش از احتمال تعویق در کنکور سراسری خبر می‌دهد، بنا بر اعلام سازمان سنجش و آموزش کشور، زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد با وجود فاصله کمتر از 20 روزه تا برگزاری آن، تغییر نخواهد کرد. این سازمان در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است: «ضمن ابراز همدردی با هموطنان عزیزی که در جریان سیل اخیر در بخش‌هایی از شهرها و استان‌های کشور دچار خسارت شده‌اند، بدین‌ وسیله به اطلاع داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 می‌رساند، نظر به اینکه فرآیند اجرایی آزمون مذکور طولانی بوده و می‌بایست به نحوی برنامه‌ریزی شود که نتایج نهایی در اوایل شهریورماه اعلام گردد، لذا آزمون مطابق برنامه‌ زمان‌بندی اعلام شده قبلی در روزهای پنجشنبه 5/2/98 و جمعه 6/2/98 برگزار خواهد شد و اطلاعیه این سازمان درخصوص حوزه‌های برگزاری، تاریخ و نحوه توزیع کارت در روز دوشنبه 26/1/98 از طریق سایت این سازمان منتشر خواهد شد.
شایان ذکر است وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و این سازمان از زمان وقوع سیل، پیگیر ارائه تسهیلات یا اختصاص سهمیه مشابه زلزله‌زدگان از مراجع ذی‌صلاح برای داوطلبانی که آسیب مستقیم دیده‌اند است که به محض حصول نتیجه جزئیات آن در دفترچه انتخاب رشته به استحضار داوطلبان عزیز خواهد رسید».
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

اعتراض خانواده‌ها به شیوه بازگشایی مدارس/ آموزش حضوری آغاز نشده تعطیل شد

تمامی مدارس تا پایان هفته آتی «مجوز بازگشایی» دریافت می‌کنند

نگران بازگشایی مدارس هستم/ارائه گزارش به ستاد ملی کرونا

0 نظر

ارسال نظر

capcha