برنامه 90 تمام شد و رفت پی کارش

برنامه 90 تمام شد و رفت پی کارش

به گزارش سراج24، مسعود میر|  نوشت: تمام شد و رفت پی کارش، هر چه بود را با خود شست و برد و حالا چیزی جز حسرت و حیرت باقی نمانده‌است. چطور می‌شود ناگهان همه سرمایه آدمی بر باد رود؟ چطور می‌شود که همه‌‌چیز در یک لحظه نیست و نابود شود؟ نه... درباره سیل حرف نمی‌زنیم، حرف‌مان درباره پرمخاطب‌ترین برنامه ادوار تلویزیون است که با خودخواهی و کوته‌نظری چند مدیر ناگهان نابود شد.

امروز دوشنبه است و طبق آنچه از سوی سازمان عریض و طویل صدا‌وسیما منتشر شده، قرار نیست ملاقات شبانه مخاطبان با 90 سر‌بگیرد. اسفند گذشته بود که عادل فردوسی‌پور جایزه بهترین برنامه تلویزیون از نگاه مخاطبان را با چنگ و دندان از دست غاصبان آرای مردمی درآورد اما خبر نداشت که سیاستگذاران سازمانی که عادل خود را فرزند آن می‌داند، نسخه دیگری برای او پیچیده‌اند و می‌خواهند برنامه را بدون او روی آنتن بفرستند. آن یکی دو‌هفته‌ای که برنامه روی آنتن نرفت، شایعات زیادی درباره جایگزینی عادل هم منتشر شد اما همکاران علاقه‌مند به فردوسی‌پور و یا رقبایی که چندان هم دل‌ خوشی از عادل نداشتند، همگی می‌دانستند که نشستن روی صندلی او در برنامه‌90 چیزی جز یک نفرین ابدی در نگاه مخاطبان به همراه نخواهد‌داشت. موضوع آنقدر جدی شد که مدیر شبکه3 ترجیح داد صورت مسئله را پاک کند و برای حذف عادل، برنامه‌90 را به مسلخ بفرستد.


امروز دوشنبه است و خبرهای یکشنبه چیزی جز حسرت و افسوس درباره یکی از برنامه‌های انگشت‌شمار تلویزیون که میان مخاطبان آبرو و اعتبار داشت، با خود به همراه ندارد. تصویر دکور خراب‌شده برنامه از یک‌سو و جدیدترین تغییرات کنداکتور برنامه‌های فوتبالی تلویزیون پیش از هر چیز دیگر به هواداران برنامه‌90 این پیغام را ارسال کرد که 90 از تلویزیون خط خورده‌است.
در شبکه3 سیما عوامل «فوتبال برتر» و محمدحسین میثاقی ظاهرا ترجیح می‌دهند که گرفتار عقوبت خشم هواداران‌90 نشوند و از مدیران شبکه خواسته‌اند که ترجیحا برنامه‌شان حتی در روز دوشنبه هم پخش نشود. از سوی دیگر «فوتبال120» که عادل تهیه‌کنندگی آن را بر عهده داشته هم احتمالا دیگر میثاقی را به‌عنوان مجری با خود نخواهد‌داشت. فارغ از این تحولات اما آنچه مهم است، اینکه تلویزیون برنامه محبوب خود را قربانی کرده‌است، جالب اینکه فعلا همه علی فروغی، مدیر شبکه3 سیما را به‌عنوان عامل اصلی حذف عادل و برنامه‌اش از تلویزیون سرزنش می‌کنند اما به این مهم توجه ندارند که اگر مدیران ارشد رسانه ملی مایل باشند این برنامه و مجری‌اش همچنان به کارشان ادامه دهند، تنها با یک تماس تلفنی یا یک پاراف چند‌کلمه‌ای می‌توانند ماجرا را دگرگون کنند و این سکوت در مقابل حذف عادل فردوسی‌پور و برنامه‌90 چیزی جز یک تصمیم جمعی نیست.

معتبر مثل عادل، مثل‌90
خیلی پیش از اینکه عادل فردوسی‌پور از جشنواره جام‌جم جایزه بگیرد، توسط مدیران شبکه مغضوب شده بود. شبکه3 همواره بر این موضع پافشاری کرده که جایگاه این برنامه نزد مخاطبان نه به‌خاطر شخص عادل فردوسی‌پور بلکه برای برند برنامه و شبکه سوم است. این موضوع همواره محل دعوا میان عادل و مدیران بالادستی‌اش بوده ‌و تغییر مجری90 و اعلام ادامه برنامه با تغییرات گسترده از همین جا نشأت گرفت. مدیران شبکه حتی بعد از داربی نوروزی هم با برنامه جایگزین سعی کردند محبوبیت برنامه‌ای که میثاقی اجرا می‌کند را بسنجند که با واکنش بسیار سرد مخاطبان مواجه شد و البته این مجری جوان هم قید تکیه بر صندلی عادل را زد.

استودیو 14 و شام عادل
شب پرحاشیه‌90 در اختتامیه جشنواره جام‌جم در ظاهر برای خیلی‌ها با شام خوردن عادل فردوسی‌پور و علی عسگری بر سر یک میز تمام‌شده بود، اما بعد از ادامه تهدیدها و فشارها بر عادل مشخص شد که ریاست سازمان و مدیران جدیدش با عادل میانه‌ای ندارند و چون او را به طیف مدیران سابقی چون علی‌اصغر پورمحمدی و حتی عزت‌الله ضرغامی نزدیک می‌دانند، او را دچار چالش کرده‌اند. خبر تخریب دکور‌90 در استودیو‌14 ساختمان تولید هم حکم تیر خلاص را دارد، چون دکور‌90 حتی در تابستان‌ها هم که لیگ تعطیل است و برنامه روی آنتن نمی‌رود، سر جای خودش می‌ماند و تخریب دکورها به‌معنای تیرخلاص به این برنامه است.

حکایت تلخ ستاره مربع
همان روزهایی که عادل فردوسی‌پور حاضر نشد مخاطبان برنامه‌اش را با ستاره‌مربع‌های گران‌قیمت سرکیسه کند، تیشه به ریشه خودش و برنامه‌اش در تلویزیون زد. 90 در هفته حدود 2میلیون پیامک داشت و حدود 8میلیون مخاطب ثابت پیامکی برنامه‌اش برای هر بخش بازرگانی شبیه یک لقمه چرب و نرم بود اما او نمی‌خواست با یک ستاره‌مربع ناقابل ناشی از اعتماد مخاطبان به برنامه‌اش، روزانه 500 تومان از جیب آنها به جیب برخی از اپلیکیشن‌ها واریز کند و نتیجه این مقاومت هم همین است که می‌بینید: حذف. پایان داستان 90 با همکاری فشارهای خارج از سازمان و بهانه‌های اقتصادی رقم خورد. در دورانی که سرنوشت همه چیز با پول رقم می‌خورد، 90 انگار نباید مصون بماند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

مجری محبوب برنامه تلویزیونی بر سر مزار سهراب سپهری+تصویر

چرا عادل فردوسی‌پور خط قرمز رسانه ملی شد؟

عادل فردوسی پور از برنامه نود می‌رود

0 نظر

ارسال نظر

capcha