تصمیم ابلهانه ترامپ و نجات از برزخ FATF

تصمیم ابلهانه ترامپ  و نجات از برزخ FATF

به گزارش سراج24، روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال گزارش داد دولت ترامپ در تدارک است تا نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد و این اتفاق ممکن است تا روز دوشنبه رخ دهد.در عین حال سه منبع آگاه در گفت‌وگو با رویترز، گزارش وال‌استریت ژورنال را تایید و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا را در پس این اقدام معرفی کرده‌اند. طبق گفته کارشناسان اگر چنین تصمیمی  از سوی کاخ سفید اتخاذ شود، این نخستین بار خواهد بود که یک دولت، نیروی نظامی رسمی کشور دیگر را تروریست اعلام می‌کند. البته  تصمیم به تروریستی اعلام کردن سپاه باید موافقت وزیر خارجه، وزیر خزانه‌داری و دادستان کل آمریکا را با خود همراه داشته باشد و در صورت موافقت این سه مقام، دولت آمریکا کنگره را از تصمیم خود مطلع کرده و کنگره ۷ روز فرصت خواهد داشت تا این تصمیم را مورد ارزیابی قرار دهد. در صورتی که کنگره در مهلت قانونی ۷ روزه خود با این تصمیم مخالفت نکند، اطلاعیه آن رسما در دفتر اداره ثبت فدرال آمریکا منتشر شده و  این موضوع وارد فاز اجرایی خواهد شد و در نهایت پس از اعلام رسمی این تصمیم، سازمان مربوطه ۳۰ روز فرصت خواهد داشت در یکی از دادگاه‌های تجدیدنظر آمریکا نسبت به آن اعتراض کند.

دیدگاه ترامپ نسبت به سپاه پاسداران تکلیف FATF را روشن کرد!

اما نکته قابل توجه این است که زمانبندی این تصمیم  به شکلی طراحی شده که  درست یک روز پیش از برگزاری انتخابات سراسری رژیم صهیونیستی اعلام شود؛ انتخاباتی که در آن بنیامین نتانیاهو با چالش  بسیاری برای پیروزی در آن روبروست. ناگفته نماند که ترامپ پیش از این هم  در حمایت از نتانیاهو تصمیمات جنجال‌برانگیز زیادی را اتخاذ کرده که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به شناسایی قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و پذیرش ادعای حاکمیت این رژیم بر منطقه اشغالی جولانِ سوریه اشاره کرد.

در همین راستا برخی رسانه ها مدعی هستند که مقامات سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) ملاحظاتی درباره عواقب تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران را به دولت این کشور گوشزد کرده اند و  همچنین فرماندهی واحد مرکزی ارتش آمریکا، که مسئول نظارت بر نیرو‌های آمریکایی در خاورمیانه است، قصد دارد در روز‌های آتی هشدار منطقه‌ای صادر کند. البته مقامات مرتبط با این قضیه نظیر  ژنرال دانفورد و رئیس سیا و همچنین مقامات دفتر ایران در سازمان ملل از پاسخگویی نسبت به چنین تصمیمی امتناع کرده‌اند و افرادی مانند «جیسون بلازاکیس» مدیر سابق دفتر مالی ضد تروریسم در وزارت خارجه آمریکا  تاکید کرده است که این تصمیم ترامپ  می‌تواند عواقب وخیمی برای واشنگتن داشته باشد.

در این میان یک مقام  آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود هم مدعی شده است؛ ترامپ موضع تندی علیه ایران اتخاذ کرده و به‌نظر می رسد که به صورت جدی  حامی تروریستی اعلام شدن سپاه است اما با توجه به پیچیدگی‌های قانونی متعدد این اقدام، نگرانی ها در کاخ سفید درباره چگونگی اجرای این سیاست افزایش یافته است.

دیدگاه ترامپ نسبت به سپاه پاسداران تکلیف FATF را روشن کرد!

 

انتشار این خبر از سوی رسانه ها موجب شده تا برخی کارشناسان آن را یک تصمیم غیرمنطقی از سوی آمریکا توصیف کنند و نسبت به رفتار تلافی جویانه تهران هشدار بدهند چنانچه یک کارشناس موسسه "رند" (RAND ، اندیشکده سیاستگذاری جهانی غیرانتفاعی آمریکایی) گفته است که اگر ایران پس از تروریستی اعلام کرده سپاه  مقابله به مثل کرده و نیروی نظامی آمریکا را سازمانی تروریستی اعلام کند، اثر محدودی دارد اما چراغ سبزی برای نیروهای منطقه ای  محسوب می شود تا  نیروهای آمریکا را هدف قرار دهند. علاوه بر این اظهار نظرها تریتا پارسی رئیس سابق نایاک ( شورای ملی ایرانیان آمریکا)  هم تاکید کرد که تروریستی خواندن سپاه نه تنها  هیچ فشار اقتصادی بر ایران وارد نمی کند بلکه  مسیر مذاکره  با تهران را  هم مسدود می کند.

 

تعریف متفاوت از تروریسم، فاصله از زمین تا آسمان

تلاش ایالات متحده آمریکا برای وارد کردن نام نیروی نظامی کشورمان در لیست گروههای تروریستی در حالی صورت گرفته است که در ماههای گذشته معاهده‌ای در راهروهای سبز بهارستان و مجمع تشخیص  در رفت آمد است که مبارزه با تروریسم جهت  تسهیل مراودات مالی با جهان محور اصلی آن را شکل می دهد. لوایح چهارگانه FATF چند ماهی است که در میان محافل سیاسی کشورمان  بحث های متعددی را به راه انداخته و موافقان و مخالفان خود را داشته است.

گروهی که معتقد هستند ایران باید به این سازمان ملحق شود این دلیل را مطرح می کنند که با اجرایی شدن بندهای این معاهده تهران تا حدودی از پس تحریم ها برآمده و می تواند مراودات بانکی با جهان را با حداقل مانع تراشی دنبال کند در حالی که مخالفان مدعی هستند با توجه به اینکه در تعریف تروریسم تفاوت ماهوی بین ایران و غرب وجود دارد، الحاق ایران به این معاهده می تواند پیامدهای جبران ناپذیری را برای ما به همراه داشته باشد. این گروه مدعی هستند که عضویت و پذیرش شروط این معاهده نقشه عملیات های بانکی ایران را در اختیار طرف های قرار می دهد که اعتماد چندانی به آنها نیست و می توانند در هر زمان و موقعیت علیه منافع ملی کشورمان مورد سوء استفاده قرار بدهند.

دیدگاه ترامپ نسبت به سپاه پاسداران تکلیف FATF را روشن کرد!

تفاوت  تعریف ها از تروریسم تنها به این موضوع و تعیین مصداق مفهوم تروریسم ختم نمی‌شود در مسائل دیگری همچون ابزار دفاعی کشورمان یعنی  توانایی موشکی  و حمایت از محور مقاومت برای شکست ویروس‌هایی همچون داعش نیز در صدر اختلاف نظر‌های غرب با ایران قرار دارد.

به عنوان مثال در بیانیه پایانی نشست اخیر G۷ که  با حضور وزای خارجه کشور‌های آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، کانادا و مقام دوم وزارت امور خارجه آمریکا (جان سولیوان) و همچنین فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در شهر دینارد واقع در سنت مالو فرانسه برگزار شد، اینچنین آمده بود: «نسبت به آن چه نقش بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه، از جمله حمایت از سازمان‌های تروریستی و شبه‌نظامیان مسلح خوانده شده، ابراز نگرانی شده و از ایران خواسته شده که در زمینه کاهش تنش‌ها در یمن، متوقف کردن آن‌چه حمایت‌های نظامی، اقتصادی و سیاسی از برخی عاملان غیردولتی به خصوص درکشور‌هایی مانند لبنان و سوریه خوانده شده، پایبندی به قطعنامه‌های مربوطه در شورای امنیت سازمان و جلوگیری از اشاعه مستقیم و غیرمستقیم در زمینه فعالیت‌های بالستیک، پهپاد‌ها و توان موشکی خود به صورت فعال‌تری همکاری کند.»

این بیانیه نشان می‌دهد که اختلاف در حوزه تعاملات خارجی و دیدگاه‌ها نسبت به تحولات منطقه و جهان بین ایران و  غرب از زمین تا آسمان است.

تصمیم ابلهانه ترامپ  و  برزخ FATF

این تصمیم ترامپ هرچند به منصه عمل هم نرسد  وقیحانه است اما، بسیاری را در کشور از برزخ  تصویب کردن یا نکردن FATF نجات داد. این موضع گیری نشان داد که حتی با عضویت ایران در این معاهده نه تنها دردی از تسهیل مروادت مالی با جهان  برطرف نمی شود  بلکه ممکن است  برخی پروژه های ملی کشور که از سوی دولت برعهده سپاه پاسداران قرار گرفته است نیز با مشکل مواجه شوند.

با توجه به این مسئله حشمت‌الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، از تدوین یک طرح دو فوریتی برای حمایت از سپاه پاسداران در برابر تحریم احتمالی توسط آمریکا از سوی ۳ فراکسیون سیاسی مجلس خبر داد. این نماینده مجلس تاکید کرد  به موجب این طرح اگر آمریکایی‌ها سپاه پاسداران را جزء گروه‌های تروریستی قرار دهند، جمهوری اسلامی ایران هم ارتش آمریکا را در زمره گروه‌های تروریستی قرار خواهد داد.

همچنین سید حسین نقوی حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز، با اشاره به تصمیم ترامپ در خصوص تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سرنوشت لوایح چهارگانه FATF گفت اگر آمریکایی ها سپاه پاسداران را که از دل مردم ایران برآمده تروریستی اعلام بکند، دیگر بحث FATF و CFT  هیچ معنایی نخواهد داشت و قطعا از دستور کار خارج می‌شود. نقوی حسینی ادامه داد؛ این اقدام خصمانه آمریکا خط بطلانی را بر تمام گفت‌وگو ها برای تصویب این معاهدات می کشد و روند  تصویب قانونی این معاهدات  از دستور کار خارج می شود. این نماینده مجلس تاکید کرد تصمیم نابخردانه ترامپ ما را از برزخ پذیرش یا رد FATF نجات داد.

دیدگاه ترامپ نسبت به سپاه پاسداران تکلیف FATF را روشن کرد!

با توجه به این مسئله حتی اگر تصمیم ترامپ مراحل قانونی خود را طی نکند و تنها در حد یک بلوف سیاسی باقی بماند مسیر ادامه تعاملات ما را برای زنده نگه داشتن برجام و تساهل با غرب با نورافکن روشن کرد، احتمالا در روزهای آینده شاهد رفتارهایی صریح تر برای اثبات حقانیت ایران در خصوص مذاکره با غرب و  آمریکا خواهیم بود.

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط

بعضی‌ها واردات واکسن یا پیوستن به سازمان شانگهای را متوقف بر پذیرش FATF کرده بودند

استراتژی مسلم سپاه فتح عرصه‌های مدرن فناوری است

آیین افتتاح نمایشگاه دستاوردهای راهبردی و رونمایی از تجهیزات حوزه چک و خنثی‌سازی

0 نظر

ارسال نظر

capcha