یادداشت رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره مناجات شعبانیه

 یادداشت رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره مناجات شعبانیه

به گزارش سراج24، ماه شعبان ماهی بسیار شریف است و در میان ماه‌های قمری جایگاه ویژه‌ای در احادیث اسلامی دارد. این ماه به پیامبر اسلام حضرت محمد (صلى الله علیه و آله) منسوب است. در روایات آمده است که آن حضرت ماه شعبان را به طور کامل روزه می‌گرفتند و آن را به ماه رمضان‏ وصل می‌کردند.

به همین مناسبت یادداشت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره مناجات شعبانیه را بازنشر کرده‌ایم.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن‌الرحیم
دعا، وسیله‌ی مؤمن و ملجأ مضطر و رابطه‌ی انسان ضعیف و جاهل با منبع فیاض علم و قدرت است، و بشر بی‌رابطه‌ی روحی با خدا و بدون عرض نیاز به غنی بالذات، در عرصه‌ی زندگی سرگشته و درمانده و هدر رفته است؛ «قل ما یعبؤا بکم ربیّ لولا دعاؤکم» ۱.

بهترین دعا آن است که از سرمعرفتی عاشقانه به خدا و بصیرتی عارفانه به نیاز‌های انسان انشا شده باشد، و این را فقط در مکتب پیامبر خدا (صلّی‌اللَّه‌علیه واله‌وسلّم) و اهل‌بیت طاهرین او - که اوعیه‌ی علم پیامبر (ص) و وراث حکمت و معرفت اویند - می‌توان جست. ما بحمداللَّه ذخیره‌یی بی‌پایان از ادعیه‌ی مأثوره‌ی از اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) داریم که انس با آن، صفا و معرفت و کمال و محبت می‌بخشد و بشر را از آلایش‌ها پاکیزه می‌سازد.

مناجات مأثوره‌ی ماه شعبان - که روایت شده اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) بر آن مداومت داشتند - یکی از دعا‌هایی است که لحن عارفانه و زبان شیوای آن، با مضامین بسیار والا و سرشار از معارف عالی‌یی همراه است که نظیر آن را در زبان‌های معمولی و محاورات عادی نمی‌توان یافت و اساساً با آن زبان قابل ادا نیست. این مناجات، نمونه‌ی کاملی از تضرع و وصف حال برگزیده‌ترین بندگان صالح خدا با معبود و محبوب خود و ذات مقدس ربوبی است. هم درس معارف است، هم اسوه و الگوی عرض حال و درخواست انسان مؤمن از خدا.

مناجات‌های پانزده‌گانه که از امام زین‌العابدین حضرت علی‌بن‌الحسین (علیه‌السّلام) نقل شده، گذشته از خصوصیت بارز دعایی مأثور از اهل‌بیت (علیهم‌السّلام)، این مزیت را داراست که به مناسبت حالات مختلف مؤمن، مناجات‌ها را انشا فرموده است.
خداوند به همه توفیق استفاضه و خودسازی به برکت این کلمات مبارک را عنایت فرماید.
آمین.

۶۹/۱۰/۱

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

مراسم قرائت مناجات شعبانیه هیئت میثاق با شهدا برگزار می شود

دیدارعوامل مسابقات بین‌المللی قرآن با رهبر معظم انقلاب برگزار نمی‌شود

تبدیل گزارش غمگنانه زندگی امام سجاد(ع) به مفهومی حماسه ساز

0 نظر

ارسال نظر

capcha