شدت بارش ها در کشور در حال افزایش است

شدت بارش ها در کشور در حال افزایش است

به گزارش سراج24، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، ابوالقاسم حسین پور مدیرکل دفتر کنترل سیلاب سازمان جنگل ها تصریح کرد: مدیریت ریسک سیل و کاهش آسیب پذیری مناطق با اجرای اقدامات پیشگیرانه در سطح حوزه های آبخیز بالادست در قالب طرح های آبخیزداری و آبخوانداری، دبی اوج سیلاب که اثر زیادی در ایجاد خسارت و تلفات دارد را کاهش می دهد.

وی اضافه کرد؛ در شرایط تغییر اقلیم، الگوی بارش ها رگباری است. لذا در این شرایط اقدامات سازگاری و تطبیقی مانند فعالیت های آبخیزداری و آبخوانداری بایستی تقویت و توسعه یابند.

حسین پور افزود: مدیریت حوزه های آبخیز در مناطق بحرانی و سیل خیز با اجرای فعالیت های متنوع و جامع مشتمل احداث سامانه های آبگیر باران، سیل بند، پخش سیلاب، احیای پوشش گیاهی، گوراب، تورکینست، تراس بندی، بانکت بندی، بندهای کوتاه تاخیری، سازه های مشبک سرشاخه گیر و دیگر اقسام فعالیت های آبخیزداری و آبخوانداری موجب کاهش سرعت سیلاب، فیلتر کردن سیلاب با ترسیب مواد محموله سیل، افزایش فرصت نفوذ آب به درون زمین و کاهش خسارات سیل می شود.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب سازمان جنگل ها در تحلیل بارش های اخیر گفت: بواسطه تغییرات اقلیمی، شدت بارش ها در کشور در حال افزایش است، به نحوی که به وفور شاهد بارش های بیش از ۱۰۰ میلی متر در ۲۴ ساعت در سطح کشور در سنوات گذشته بوده ایم و در سیل اخیر در استان گلستان بارش ۳۱۷ میلی متر در ۳۰ ساعت را شاهد بودیم؛ به عبارت دیگر حجم بارش های بیشتر در زمان کوتاه تر به وقوع می پیوندد که این امر علاوه بر تشدید خسارات سیل، باعث هدر رفت سریع آب و تشدید کم آبی نیز شد.

حسین پور بیان کرد: بررسی های انجام شده نشان می دهد بیش از ۲ میلیارد مترمکعب از سیلاب های اخیر با اجرای فعالیت های آبخیزداری و آبخوانداری کنترل و پس از تعدیل سیلاب به درون آبخوان ها هدایت شده است.

وی افزود؛ قطع یقین چنانچه این حجم از سیلاب در سطح حوزه های آبخیز در مناطق بالادست کنترل نمی شد، ابعاد فاجعه سیل اخیر بسیار بیشتر بود.

حسین پور تاکید کرد: عملکرد پروژه های مذکور علاوه بر کاهش سیلاب، باعث تغذیه آبخوان های زیرزمینی و تقویت منابع آبی چاه ها، چشمه ها و قنوات در کشور گردیده است.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها با اشاره به اینکه وقوع سیل بعنوان یک واقعیت اقلیمی در شرایط کشور ما که در زمره مناطق سیلخیز دنیاست، اجنتاب ناپذیر است، تاکید کرد: تحت این شرایط توسعه زیرساخت های آبخیزداری و آبخوانداری در کشور و حفاظت از جنگل ها و مراتع می تواند از شدت خسارات سیل در آینده بکاهد.

حسین پور گفت: گستره وسیع آبخیزهای کشور، نیازمند سرمایه گذاری بیشتر و همراهی مردم و دولت در مدیریت عرصه های منابع طبیعی است.

وی تصریح کرد: تهدید سیلاب را می توان با آبخیزداری و آبخوانداری به فرصتی برای مقابله با کم آبی و خشکسالی در کشور تبدیل کرد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

ذخایر سدها نسبت به سال گذشته ۲۷ درصد کاهش یافته است

تقویت بارش‌ها از فردا با ورود سامانه بارشی جدید

لرستان پربارش‌ترین استان‌ کشور

0 نظر

ارسال نظر

capcha