کمک‌ها بشاردوستانه به سیل‌زدگان پشت دیوار تحریم‌ها

کمک‌ها بشاردوستانه به سیل‌زدگان پشت دیوار تحریم‌ها

به گزارش سراج24، سازمان ملل و نهاد‌های بشردوستانه بین‌المللی پس از وقوع سیل در بخش‌هایی از ایران و ایجاد خسارات در برخی شهرستان‌ها، از آمادگی خود به منظور اعزام نیرو، کمک‌رسانی و ارسال اقلام برای آسیب‌دیدگان خبر دادند. به گزارش دویچه وله، ال حاج اس سی، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال احمر چهارشنبه قبل در پیامی خطاب به رئیس جمعیت هلال احمر ایران، از فعالیت‌های این جمعیت تقدیر کرد و گفت: «خانواده صلیب سرخ و هلال احمر در این لحظات سخت آماده حمایت است». دفتر هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل در ایران نیز روز چهارشنبه در پیامی آمادگی خود را برای کمک به اقدامات پاسخ‌دهی محلی در مناطق آسیب‌دیده اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، گنگ شوانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز پنج‌شنبه با ابراز همدردی با ایرانیان که تحت تأثیر سیل‌های اخیر قرار گرفته‌اند، برای کمک به آسیب‌دیدگان این واقعه اعلام آمادگی کرد. همچنین لارس نوردروم، سفیر نروژ در تهران با ابراز همدردی با ایرانیان که تحت تأثیر سیل‌های اخیر قرار گرفتند در دیدار با مسئولان هلال احمر ایران برای کمک به قربانیان این واقعه اعلام آمادگی کرد.

کمک‌ها پشت دیوار تحریم‌ها
به‌رغم اعلام آمادگی جامعه جهانی برای کمک به مناطق سیل‌زده ایران، تحریم‌های امریکا در ارسال کمک‌های بشردوستانه به ایران، مانع ایجاد کرده‌است. دولت امریکا مدعی است که اقلام بشردوستانه را از شمول تحریم‌ها علیه ایران معاف کرده‌است، اما مقام‌های ایرانی اظهارات امریکا را در این‌باره رد می‌کنند. مقامات ایرانی اعلام کرده‌اند که به‌دلیل تحریم‌های امریکا نهاد‌های بین‌المللی امکان امداد و کمک‌رسانی به ایران را ندارند. به گزارش «ایرنا»، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز پنج‌شنبه گفت: «با توجه به بلوکه بودن حساب‌های هلال احمر هیچ شهروند خارجی یا ایرانی مقیم خارج نمی‌تواند کمکی به مردم سیل‌زده ارسال کند». قاسمی با اشاره به اینکه امریکا حساب‌های هلال احمر را مسدود کرده است، افزود: «امریکا مسیر‌های کمک‌رسانی به سیل‌زدگان را مسدود کرده‌است». سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تصریح کرد: «این اقدام امریکا در آستانه سالگرد خروج امریکا از برجام نشان‌دهنده رویکرد ضد مردمی دولتمردان این کشور به‌رغم شعار‌ها و ادعا‌های مسخره آنهاست که می‌گویند تحریم‌ها بر ضد مردم ایران نیست و به نفع مردم ایران است». بهرام قاسمی ادامه داد: «معمولاً حتی در شرایط سخت و اضطراری تمام سیستم‌های بانکی مسدود نمی‌شوند و امکان ارسال کمک‌های بشر دوستانه و انسانی به مردم از طریق نهاد‌هایی مثل صلیب سرخ و هلال احمر فراهم می‌شود، اما امریکا در یک رویکرد ضدانسانی و ظالمانه تمام مسیر‌های کمک‌رسانی به مردم سیل‌زده را مسدود کرده‌است».

پاسخ ظریف
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز پنج‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای در توییتر با رد کمک امریکا به سیل‌زدگان در ایران نوشت: «دولت امریکا به جای سوءاستفاده غیرمعمول و سیاست‌زده از درد و رنج انسان‌ها در حوادث طبیعی، به وضعیت مصیبت‌زدگان داخل امریکا که ماه‌هاست از حوادث طبیعی رنج می‌برند، رسیدگی کند». ظریف بار دیگر اعضای دولت امریکا را متهم کرد که با تروریسم اقتصادی، مردم ایران را هدف قرار داده‌اند و حتی مانع واریز شدن کمک‌های مالی ایرانیان خارج از کشور به حساب‌های هلال احمر ایران برای کمک به سیل‌زدگان شده‌اند. اظهارات ظریف پس از آن انجام شد که روز چهارشنبه مایکل پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا، در بیانیه‌ای گفت: «ایالات متحده آماده است تا از طریق صلیب سرخ جهانی و جوامع هلال احمر به سیل‌زدگان در ایران کمک‌رسانی کند». به گزارش بی‌بی سی، پمپئو گفته‌است که این نهاد‌ها می‌توانند کمک‌های نقدی را به هلال احمر ایران منتقل کنند. پمپئو در این بیانیه گفت که سیل اخیر بار دیگر سوء‌مدیریت حکومت ایران در برنامه‌ریزی شهری و آمادگی برای شرایط اضطراری را نشان داده‌است. او تأکید کرد که حکومت ایران نهاد‌های خارج از این کشور را مقصر اعلام کرده در حالی که به گفته او سوء مدیریت خودشان باعث این فاجعه شده‌است.
همچنین رعنا کسو، سخنگوی فدراسیون صلیب سرخ و هلال احمر جهانی در بیروت در گفت‌وگو با یورونیوز تلویحاً مانع‌تراشی امریکا را تأیید کرد و درباره اینکه آیا حساب‌های هلال احمر ایران بسته شده و صلیب سرخ جهانی امکان یاری‌رسانی به این کشور را ندارد، گفت:: «ما نمی‌خواهیم وارد مسائل بغرنجی، چون بحث‌های مالی شویم. تمرکز روی کمک به همکارانمان در هلال احمر است. ما برای کمک به سیل‌زدگان ایران اظهار آمادگی کرده‌ایم و همکاران ما در هلال احمر به ما پاسخ مثبت داده‌اند».
امریکا از سال گذشته پس از خروج از برجام، دور جدید تحریم‌های علیه ایران را اعمال کرده‌است و مقامات امریکایی مدعی هستند که قصد دارند تا صادرات نفتی ایران را به صفر برسانند و به نظر می‌رسد، واشنگتن کمک‌های انسان‌دوستانه را هم در لیست تحریم‌های خود قرار داده است؛ چراکه دولت امریکا از هر فرصتی برای تحت فشار گذاشتن ایران استفاده می‌کند.


انتهای پیام/

اخبار مرتبط

فیلم| قصِه‌یِ غُصِه‌ی ۹۸ ؛ تمام اتفاقات امسال در یک قاب

تا شکست دادن ویروس کرونا عقب نشینی نخواهیم کرد

برخورد قاطع با محتکران و گران‌فروشان مواد بهداشتی

0 نظر

ارسال نظر

capcha