دولت اسلامی باید دولت کریمه باشد

دولت اسلامی باید دولت کریمه باشد

به گزارش سراج24، « دولت کریمه باشید » عنوان سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

بسم‌الله الرحمن الرحیم
سیل و سایر حوادث طبیعی، همانطور که برای مردم امتحان الهی محسوب می‌شوند، برای مسئولان کشور نیز امتحان الهی هستند. مسئولان در چنین مواقعی است که باید نشان بدهند به مردم چگونه نگاه می‌کنند و آنها را در چه جایگاهی می‌بینند.
امام خمینی رضوان‌الله تعالی علیه، مردم را صاحبان اصلی انقلاب و نظام جمهوری اسلامی می‌دانستند و عنوان «ولی نعمت» را برای آنها بکار می‌بردند. وقتی مردم، صاحبان اصلی انقلاب و نظام باشند، همانطور که آنها در مواقع لازم، همه چیز خود را در اختیار نظام قرار می‌دهند و برای تحقق اهداف انقلاب اسلامی از هیچ تلاش و فداکاری و ایثاری کوتاهی نمی‌کنند، مسئولان نظام هم هر وقت که لازم باشد باید با تمام امکانات به یاری آنها بشتابند و هرچه در توان دارند و هرچه در امکان نظام است را برای حل مشکلات آنان بکار بگیرند. در این زمینه هیچ عذری پذیرفته نیست و هیچ کوتاهی و قصوری قابل گذشت نمی‌باشد چه رسد به تقصیر. با مقصران باید برخوردی قاطع شود تا دیگران عبرت بگیرند و ریشه کوتاهی‌های عمدی سوزانده شود.
یکی از وزرا در سخنانی که به نظر می‌رسد جنبه خوش خبری داشت، اعلام کرد به هر خانواده سیل زده 5 میلیون تومان کمک بلاعوض می‌شود، 20 میلیون تومان وام داده می‌شود و در مدتی که مسکنی اجاره کنند اجاره مسکن آنها نیز پرداخت خواهد شد.
این وعده‌ها را حتی اگر به فوریت و صد درصد دقیق عملی شود، باید یک بی‌اعتنائی به مردمی دانست که صاحبان این انقلاب و نظامند و «ولی نعمت» مسئولین می‌باشند. وقتی دشمن به کشور حمله می‌کند، این مردم هستند که جان و مال و فرزندان خود را برای حفظ کشور و نظام تقدیم می‌کنند، با تنگناها و گرانی‌ها می‌سازند، با تحریم‌ها کنار می‌آیند، هر وقت از آنها برای حضور در صحنه دعوت کنید هیچ عذر و بهانه‌ای نمی‌آورند، هر وقت در نقطه‌ای از کشور زلزله‌ای بیاید با تمام وجود و امکانات ناچیز خود به کمک هم نوعان خود می‌شتابند و هر وقت هر کاری لازم باشد برای کشور انجام می‌دهند. با این ویژگی‌ها که این مردم دارند، چگونه می‌توان پذیرفت وقتی سیل، تمام ‌دار و ندار آنها را می‌برد، به آنها وعده 5 میلیون تومان کمک بلاعوض داده شود؟ 5 میلیون تومان شاید فقط پول یک یخچال بشود. بقیه امکانات خانه و مزرعه کشاورزی و باغ و لوازم زندگی را در این گرانی شدید که شما به وجود آورده‌اید، از کجا و چگونه تامین کنند؟ وامی که شما وعده می‌دهید در شرایط امروز بازار فقط ممکن است هزینه آماده سازی مکان یک خانه ویران شده را تامین کند. بقیه را از کجا بیاورد؟ روستائیانی که همه چیز خود را از دست داده‌اند و حقوق ماهانه‌ای هم ندارند و حتی گوسفندی هم برایشان نمانده که آن را بفروشند و پول آن را به زخم خود بزنند، با چه پولی اقساط همان وام ناچیز را بدهند و چگونه خانه‌های خود را بسازند؟
این رفتار را نمی‌توان رفتار دولت کریمه دانست. دولت اسلامی باید دولت کریمه باشد. در برابر آنهمه فداکاری مردم، این دولت و حاکمیت است که باید بدون فوت وقت و بدون کمترین چشمداشتی تمام زندگی از دست رفته آنها را حتی بهتر از آن را به آنها برگرداند.
مسئولان اگر سخن از کمبود بودجه بگویند، پاسخشان این است که از حقوق‌های خودتان کم کنید، پول شیرینی و گل و میوه جلسات را حذف کنید، خاصه خرجی‌ها را کنار بگذارید، از حق ماموریت‌ها بزنید، نیروهای آویزان را حذف کنید، بَرج‌ها را کنار بگذارید و دستگاه‌های عریض و طویل موجود را کوچک و فشرده کنید و این پول‌ها را خرج مردم سیل زده کنید. اینکه به فکر استفاده از موکب‌های اربعین برای خدمت به سیل زدگان افتاده‌اید، خوب است ولی سوال مردم این است که چرا حدود 20 روز بعد از شروع سیل آنهم بعد از تذکر خود سیل زده‌ها که چرا از این موکب‌ها برای کمک به ما استفاده نمی‌کنید، سراغ این کار رفته‌اید؟ اگر این مردم نباشند، شما چگونه راه پیمائی اربعین خواهید داشت؟
نمی‌توان فقط از دولت انتظار داشت از عهده اینهمه هزینه برآید. علاوه بر دولت و بیش از دولت، منابع مالی زیادی در کشور وجود دارند که متعلق به بیت‌المال هستند. بهترین استفاده از این منابع این است که در چنین شرایط دشواری خرج مردم بی‌خانمان سیل زده شوند. این پول‌ها اگر صرف این کار مهم نشوند، وجود آنها چه فایده‌ای دارد؟ مجموعه‌ای از دولت و منابع غیردولتی اگر به همدیگر ضمیمه شوند، قطعاً می‌توانند مشکلات مردم سیل زده را به بهترین وجه حل کنند. چنین کنید تا دولت کریمه باشید.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

قرائن و شواهد نشان از نزدیک بودن تحقق آزادی قدس شریف دارد

دستور فرمانده کل سپاه برای هرگونه تهدید از سمت نیروهای تروریست آمریکا /فیلم

فیلم| امام قانع نیست؛ سالروز تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

0 نظر

ارسال نظر

capcha