محمدرضا ملکشاهی راد:

هلال احمر از امدادرسانی مناسب به مردم جا ماند/ نحوه‌ی توزیع کمک‌ها به بدترین شکل انجام شد

هلال احمر از امدادرسانی مناسب به مردم جا ماند/ نحوه‌ی توزیع کمک‌ها به بدترین شکل انجام شد

محمدرضا ملکشاهی راد نماینده‌ی مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با سراج24 دربراه‌ی رخداد بحران سیل در خرم آباد گفت: سیل در خرم آباد با طغیان رود خرم رود شروع شد که به خیابان‌ها کشیده شد و در نهایت به خانه‌های مردم رسید. سیل به منازل و مغازه‌های حاشیه‌ی شهر و هم‌چنین چند پل آسیب زد. اولین کارهایی که در این مورد انجام شد، تامین راه‌های ارتباطی بود که از آن طریق بتوان با مردم در ارتباط بود.

وی افزود: برخی مسیرها هم‌چنان مسدود است و رفت‌وآمد مردم هم‌اکنون دچار اختلال شده است. متاسفانه وزارت راه هنوز نتوانسته راه ارتباطی برخی مناطق را برقرار کند. البته علت دیگر این موضوع بالا ماندن سطح آب رودخانه در آن مناطق است که مانع امدادرسانی و ایجاد راه‌های ارتباطی می‌شود.

نماینده‌ی مردم خرم آباد تصریح کرد: بخش شاهیوند یکی از مناطقی است که دچار آسیب‌دیدگی فراوان شده است و مزارع و منازل تمام روستاهایی که در مجاورت رودخانه بودند تخریب شده است. مردم این مناطق طی 6 تا 7 روز راه ارتباطی نداشتند و به همین علت مواد غذایی به آن‌ها نمی‌رسید. بیماری افراد و عدم ارتباط با آن‌ها جهت درمان از دیگر مواردی است که مردم را تحت فشار قرار داده و به همین دلایل آن‌ها حق دارند از این موضوعات عصبانی و ناراحت باشند. البته ناگفته نماند که مردم فهیم ما با صبر بی‌نظیری مقابل این سختی‌ها ایستادند.

وی با انتقاد از نحوه‌ی توزیع بسته‌های حمایتی هلال احمر به مردم اظهار داشت: نحوه‌ی توزیع کمک‌های هلال احمر از جمله مواد غذایی به بدترین شکل ممکن انجام شد، به این صورت که بسته‌ها را از بالا به پایین می‌ریختند. همین موضوع آزادی عمل برای سودجویان را فراهم می‌کرد تا با دسترسی بیشتر به این کمک‌ها سبب جاماندن سایر افراد نیازمند از این بسته‌های حمایتی شوند. 

نماینده‌ی مردم خرم آباد در ادامه گفت: هلال احمر از امدادرسانی مناسب به مردم جا مانده است که علت آن یا گستردگی آسیب‌هاست یا عدم توانمندی و روحیه‌ی جدی برای کمک‌رسانی. من با قاطعیت می‌گویم که در حوزه‌ی فعالیت‌های هلال احمر سوء مدیریت وجود دارد و مدیریت بحران در این زمینه تعریف درستی ندارد.

وی با اشاره به ضعف عملکردی هلال احمر در جمع‌آوری اطلاعات مناطق سیل‌زده بیان کرد: هلال احمر در زمینه‌ی جمع‌آوری اطلاعات بسیار ضعیف عمل می‌کند. به طور مثال باید برای اسکان موقت سیل‌زدگان آمار درستی از جمعیت جمع‌آوری می‌کرد و در محل‌هایی مشخص برای اسکان افراد کمپ و اردوگاه می‌زد و مردم را به آن‌جا دعوت می‌کرد.

نماینده‌ی مردم خرم آباد ادامه داد: گاهی سازمان هلال احمر امنیت را بهانه می‌کند که در این زمینه می‌تواند به طور کامل به نیروهای انتظامی و سپاه پاسداران تکیه کند. هلال احمر در برخورد با حوادثی چون آتش‌سوزی و نجات افراد در رود و دره خوب عمل می‌کند اما در حوادث طبیعی مثل سیل یا زلزله در آن حدی که مورد انتظار است عمل نمی‌کند.

ملکشاهی راد در پایان با تقدیر از عملکرد نیروهای نظامی کشور از جمله سپاه و ارتش گفت: توان‌مندی نیروهای نظامی از جمله ارتش و سپاه در مقابله با بحران بسیار بالاست اما نکته اصلی این است که مدیریت بحران به دست عوامل نظامی نیست. انتظار است در حوادثی که ممکن است رخ دهد توسط مدیریت بحران، پیش‌بینی انجام شود نه مثل سیلی که آمد و پس از 7 روز درباره‌ی مدیریت آن تصمیم گرفته شد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

تلاش برای مقابله با«سیل»در خرم‌آباد

سیل با لرستان چه کرد؟

اعزام اولین کاروان کمک های دانشجویی استان کهگیلویه و بویراحمد به مناطق سیل زده سیستان

0 نظر

ارسال نظر

capcha