نخستین مدرک مستند از شکنجه زندانیان سیاسی، دربار سلطنتی عربستان افشا شد

 نخستین مدرک مستند از شکنجه زندانیان سیاسی،  دربار سلطنتی عربستان افشا شد

به گزارش سراج24، به نقل از گاردین، بر اساس گزارش‌های پزشکی فاش شده‌ای که گویا برای اطلاع ملک سلمان، حاکم عربستان تهیه شده است، زندانیان سیاسی در این کشور از سوءتغذیه رنج می‌برند و آثار بریدگی، کوفتگی و سوختگی روی بدنشان دیده می‌شود.

این روزنامه در گزارشی به قلم نیک هاپکینز، استفانی کرچگاسنر و کریم شاهین در پایگاه اینترنتی خود نوشت: ظاهراً این گزارش‌ها نخستین مدرک مستند از درون دربار سلطنتی عربستان دال بر این است که برخلاف انکار‌های دولت درباره شکنجه زنان و مردان زندانی، زندانیان سیاسی با بدرفتاری‌های فیزیکی شدیدی رو به رو هستند.

به گاردین گفته شده است گزارش‌های پزشکی به همراه پیشنهاد‌هایی به ملک سلمان ارائه خواهد شد که گفته می‌شود شامل عفو بالقوه همه زندانیان یا دست کم آزادی زودهنگام زندانیانی است که از نظر سلامتی مشکلات جدی دارند.

یک منبع در این باره گفت: این گزینه‌ها بخشی از بررسی داخلی مهمی است که گفته می‌شود ملک سلمان دستور آن را داده است. ملک سلمان با انجام بررسی‌ها درباره بالغ بر ۶۰ زندانی - که بسیاری از آنان زن بودند- برای گزارشی که قرار بود در اختیار دربار سلطنتی قرار گیرد، موافقت کرد.

بعضی از این ارزیابی‌ها (گزارش ها) به گاردین درز کرد و گاردین یک هفته پیش از دولت عربستان خواست درباره گزارش‌های پزشکی اظهارنظر کند. یک سخنگوی (سعودی) بار‌ها از اظهارنظر در این باره خودداری کرد. مقامات اعتبار و صحت این گزارش‌ها را زیر سؤال نبردند.

گاردین به طور مستقل توانسته است صحت و محتوای یکی از این گزارش‌ها را تایید کند. شرایط افراد دیگر، همانطور که در این اسناد توصیف شده است، مطابق گزارش‌هایی است که درباره شکنجه منتشر شده است. با وجود این، گاردین نتوانسته است (صحت و سقم) جزئیات گزارش‌ها را تایید کند.

فشار بر عربستان سعودی در خصوص بازداشت و نوع رفتار با زندانیان سیاسی ماه‌های اخیر در حالی افزایش یافته است که گفته‌هایی نیز مبنی بر این مطرح شده است که برخی فعالان زن بازداشت شده شوک الکتریکی شده اند یا شلاق خورده اند. همچنین با توجه به اینکه عربستان با پیامد‌های قتل جمال خاشقجی، رونامه نگار منتقد رو به روست، گفته می‌شود ملک سلمان دستور داده است درباره دستگیری و بازداشت حدود ۲۰۰ زن و مرد در اقدام سرکوبگرانه به دستور محمد بن سلمان بررسی شود.

بنا بر اعلام منبع آگاه از این بررسی، دربار سلطنتی اعتراض‌های مشاوران محمد بن سلمان را رد کرد و خواهان بررسی‌های پزشکی موجز درباره شماری از زندانیان شد تا از وضعیت سلامتی آن‌ها اطلاع یابد. افرادی که گفته می‌شود  وضعیت (سلامت )آنها بررسی شده است، عبارتند از: عادل احمد باناعمه، محمد سعود البشیر، فهد عبدالعزیز السنیدی، زهیر کتبی، عبدالعزیز فوزان الفوزان و یاسر عبدالله العیاف.

بر اساس اطلاعات گاردین زنان هم عبارتند از: سمر محمد بدوی، هانون اجود الفاسی و عبیر عبداللطیف النمنکانی.

به گاردین گفته شده است این بررسی‌ها ماه ژانویه انجام شده و گزارش‌های پزشکی - که محرمانه است- شامل رئوس کلی مفصل از جمله سه پیشنهاد به ملک سلمان درباره اقدامات بعدی بوده است که باید صورت گیرد.

بر اساس گزارش‌های پزشکی که گاردین مشاهده کرده است، اظهارات درباره بازداشت شدگان حاکی از آن است که با بسیاری از آنان به شدت بدرفتاری شده است و بسیاری از آن‌ها با مجموعه‌ای از مشکلات از نظر سلامت رو به رو هستند.

تقریباً در همه موارد، در گزارش‌ها خواسته شده است زندانیان فوراً از سلول انفرادی به یک مرکز پزشکی منتقل شوند. اظهارات ذکر شده درباره زندانیان شامل موارد زیر است:

«بیمار از کاهش شدید وزن و بالا آوردن مستمر خون رنج می‌برد. همچنین آثار زخم و کبودی در چند ناحیه بدن وی دیده می‌شود.»
«همچنین آثار زخم روی سینه و پشت دیده می‌شود»

«بیمار باید برای درمان فوری و بررسی‌های پزشکی بیشتر از سلول انفرادی به کلینیک تخصصی منتقل شود»

«بیمار به خاطر کوفتگی‌های مشهود در ناحیه پا به سختی راه می‌رود. تعدادی زخم نیز روی بازو و پشت بیمار دیده می‌شود. سوءتغذیه و خشکی آشکار پوست»

«بیمار به علت غذا نخوردن دچار سوءتغذیه و رنگ پریده است و ضعف عمومی دارد»

«بیمار به علت جراحت در ناحیه پا‌ها و همچنین ضعف شدید که ناشی از سوءتغذیه و نخوردن مایعات است، اصلاً قادر به حرکت نیست»

«بیمار دچار سوختگی شدید در تمام بدن است. زخمهای قدیمی به علت بی توجهی پزشکی بهبود کامل نیافته اند»

«بیمار به علت سوءتغذیه شدید و کمبود مایعات بدن به سختی حرکت می‌کند. همچنین آثار کبودی، سوختگی و زخم روی تمام بدن مشهود است»

پیشنهاد‌های بعضی از مشاوران به ملک سلمان شامل این موارد است: عفو همه زندانیان سیاسی، آزادی افرادی که از سال ۲۰۱۷ زندانی شده اند و آزادی زندانیانی که مشکلات جسمی دارند.

عربستان سعودی پنجشنبه سه زن را تا زمان محاکمه کامل آزاد کرد. گمان می‌رود این زنان عزیزه الیوسف، امان النفجان و دکتر رقیه محارب باشند.

گاردین ۲۱ مارس با برقراری تماس با مقامات سعودی از آن‌ها خواست در این باره اظهارنظر کنند. یک سخنگو گفت پاسخ خواهد داد، اما هنوز هیچ اظهارنظری نکرده است.

در گزارش‌های قبلی رسانه ها، سخنگوی سفارت عربستان در واشنگتن گفت کشورش کنوانسیون علیه شکنجه را امضا کرده است و استفاده از شکنجه را منع می‌کند. وی گفت عربستان سعودی «همه ادعا‌ها را درباره بدرفتاری با متهمانی که منتظر محاکمه هستند یا زندانیانی که دوره مجازات خود را می‌گذرانند، بسیار جدی می‌گیرد.»

چند کارشناس حقوق بشر در زمانی که گاردین مشغول تهیه گزارش در این باره بود، به این روزنامه درباره تلاش برای برقراری تماس با خانواده‌های بازداشت شدگان هشدار دادند و گفتند هرگونه تلاش برای چنین تماس‌هایی ممکن است خطرات جدی برای اعضای خانواده‌هایی که در عربستان زندگی می‌کنند، داشته باشد. فعالان و سازمان‌های مدافع حقوق بشر که بازداشت‌ها را پیگیری می‌کنند تایید کردند که ۹ نفری که در گزارش‌های پزشکی از آن‌ها نام برده شده است ماه ژانویه در بازداشت بودند. دلایل دستگیری آن‌ها متفاوت است و در برخی موارد تخلفات آن‌ها منتشر نشده است.

دیده بان حقوق بشر از عربستان سعودی خواست «همه فعالان مدافع حقوق بشر و ناراضیان صلح آمیزی را که زندانی هستند، فوراً آزاد کند و ناظران بین المللی را دعوت به انجام تحقیقات گسترده و شفاف درباره نحوه رفتار با آنان کند.»

یک فعال حقوق بشر که خواست نامش فاش نشود، گفت: مضمون این گزارش‌ها از جمله نگهداری افراد در سلول انفرادی با مدارکی که فعالان جمع آوری کرده اند، مطابقت دارد.

این فرد گفت: تنها تایید صحت و سقم کامل این گزارش‌ها، دسترسی ناظران مستقل به افرادی که هویت شان اعلام شده و اعلام علنی ارزیابی‌های این ناظران است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

شکنجه و آزار جنسی زنان در زندان‌های آل‌سعود به روایت خواهر یک فعال زن عربستانی

ترامپ محتوای صحبت خود با ملک سلمان را رسانه ای کرد

شکنجه جنسی مداوم زنانی که برای دریافت پناهندگی عازم اروپا هستند

0 نظر

ارسال نظر

capcha