آشنایی با ترفندهای عکاسی با موبایل+تصاویر

آشنایی با ترفندهای عکاسی با موبایل+تصاویر

به گزارش سراج24، عکاسی با موبایل این روز‌ها به یک هنر ارزشمند تبدیل شده است. در طول سفر وقتی از مکان‌های جدیدی بازدید می‌کنید حتما دوست دارید که آن‌ها را در قاب دوربین ثبت کنید تا بعد‌ها با دیدن این تصاویر خاطرات سفرتان زنده شوند. چه بهتر که بتوانید عکس‌های زیبا با کادربندی‌های صحیح و کیفیت عالی بگیرید تا جلوه بصری آن‌ها دو چندان شود.

دوربینی که حمل آسانی داشته باشد و همیشه همراه آدم باشد، گزینه بهتری برای ثبت صحنه‌های خاص است. به همین خاطر، باید اذعان کنیم که موبایل‌های هوشمند امروزی با کیفیت‌های عالی دوربین و امکاناتی که در اختیار کاربر قرار می‌دهند، گزینه‌های قابل تاملی بشمار می‌روند.

با این 10ترفند عکس های خود را ماندگار کنید

از این رو، خوب است علاوه بر ثبت لحظه‌های خانوادگی و شادی‌های دوستانه خود، به تمرین عکاسی هنری با موبایل هم بپردازید. این کار نه تنها سرگرمتان می‌کند، بلکه محرکی برای بروز خلاقیت هایتان نیز محسوب می‌شود.

برای این منظور ما در ادامه چندین ترفند ساده و کاربردی برای عکاسی با موبایل را برایتان نوشته‌ایم. امید که با این راهنما خاطرات زیبایی را برای همیشه ثبت کنید.

۱- به خطوط توجه کنید

هنگام ترکیب‌بندی، به خطوط واقعی یا تمثیلی توجه ویژه داشته باشید. این خطوط پیشرونده نشان دهنده حرکت یا جهت در عکس هستند. شما با استفاده از این خط‌ها نگاه بیننده را به سمتی که می‌خواهید هدایت می‌کنید و این امکان را برایشان مهیا می‌کنید تا همه زوایای تصویر را بنگرند.

پس از عکاسی برای اینکه بهترین ویرایش را روی عکس‌های خود انجام دهید می‌توانید از اپلیکیشن‌هایی همچون SKRWT، Priime، Snapseed و Touch Retouch برای اعمال ویرایش‌های لازم استفاده کنید.

با این ۱۰ ترفند عکس‌های خود را ماندگار کنید

۲- از قصد عکس‌های تار بگیرید

برای تار کردن تصویر از روی عمد علاوه بر دوربین معمولی موبایل خود می‌توانید از اپلیکیشن‌هایی استفاده کنید که نوردهی و فوکوس لنزِ دوربینِ موبایل را به صورت مجزا قفل می‌کنند.

ثبت تصاویر این چنینی بسیار آسان است. به طور مثال، می‌توانید حوالی غروب آفتاب، وقتی چراغ اتومبیل‌ها در حال روشن شدن هستند به خیابانی بروید که منظره زیبایی دارد و می‌توانید آنجا بوکه‌های نوری زیبایی خلق کنید.

سپس، فوکوس دوربین را روی نزدیک‌ترین سوژه به دوربین قفل کنید. مثلا می‌توانید روی انگشتر دست خود فوکوس کنید تا بقیه تصویر تار و اصطلاحا فلو شود. سپس کادر را به ترتیبی که دوست دارید ببندید.

در این مرحله به تنظیم نور دوربین حتما توجه داشته باشید. دوربین آیفون، گزینه‌ای کشویی برای تنظیم نور روی صفحه نمایش می‌دهد که به آسانی با بالا یاپایین کشیدن آن می‌توانید نور موردنیاز تصویر را تامین کنید.

با این ۱۰ ترفند عکس‌های خود را ماندگار کنید

پس از اطمینان از فلو بودن عکس و بوکه شدن نور چراغِ اتومبیل‌ها عکس خود را بگیرید.

در آخرین مرحله با استفاده از اپلیکیشن‌هایی همچون اسنپ‌سید یا VSCO cam عناصر اضافه را کراپ کرده و نور و رنگ عکس را به دلخواه تغییر دهید.

۳- به سوژه نزدیک شوید

همیشه لازم نیست بر اساس قانون و قاعده عکاسی کنید. گاهی بد نیست بدون در نظر گرفتن اصول، کادر متفاوتی داشته باشید. به طور مثال، به سوژه موردنظر خود نزدیک شوید، چندین فریم متفاوت بگیرید. بد نیست در فریم‌های مختلف کمی کادر را تغییر دهید و دوربین را به سوژه دورتر یا نزدیک‌تر کنید. تا سرانجام یک عکس مناسب از آن بگیرید.

توجه داشته باشید که بهترین زمان برای عکاسی نزدیک غروب و ابتدای صبح (وقتی نور خورشید شدید نیست) است. در این ساعات از روز اغلب می‌توانید با کمک نور‌های طبیعی عکس‌های زیباتر و زنده تری ثبت کنید. البته از فلاش‌های LED برای تاکید روی پرتره یا غذا هم می‌توانید کمک بگیرید.

پس از عکاسی هم از اپلیکیشن‌هایی همچون VSCO یا Videon برای ویرایش تصویر بهره بگیرید.

۴- به جزئیات توجه ویژه داشته باشید

جزئیات ریزی که شاید دیگران متوجه آن نیستند، بهترین سوژه برای عکاسی هنری بشمار می‌روند. شما می‌توانید یک سوژه معمولی را با ترکیب بندی خلاقانه و هوشمندانه، به یک عکس فوق العاده جذاب تبدیل کنید. البته فوکوس کردن روی سوژه‌های ریز گاهی برای دوربین موبایل مشکل است.

با این ۱۰ ترفند عکس‌های خود را ماندگار کنید

مثلا در آیفون، قفل شدن فوکوس روی سوژه نزدیک گاهی با مشکل همراه است. برای برطرف کردن این مشکل، کافی است دست خود را به موازات سوژه در مقابل لنز دوربین بگیرید. وقتی فوکوس به درستی روی آن انجام شد، دست خود را برداشته و عکس را بگیرید.

به این ترتیب، تصویری فوق العاده زنده و شفاف در اختیار دارید که همه جزئیات آن به طور کاملا واضح دیده می‌شوند.

۵- صبور باشید

در همه امور زندگی با صبر کردن می‌توان نتایج بهتری گرفت. عکاسی هم دقیقا هنر صبر کردن است. برای ثبت یک تصویر زیبا از نور‌های متحرک، لازم است منتظر بهترین لحظه بمانید و سپس شاتر را فشار دهید. در موقعیت‌های مختلف، با کمی صبر و ایجاد وقفه می‌توانید تصویری کاملا متفاوت از سوژه دلخواهتان ثبت کنید.

۶- حرکات را ثبت کنید

برای ثبت پَنینگ با دوربین موبایل بهتر است از اپلیکیشن‌های جانبی همچون Slow Shutter بهره بگیرید. به این صورت، سوژه به طور کامل واضح ثبت و پس‌زمینه آن کشیده می‌شود. این تکنیک برای نمایش حرکت در عکس استفاده زیادی دارد و با آن می‌توان کار‌های خلاقانه‌ای انجام داد.

۷- به دنبال نور‌های جذاب باشید

مناطق تاریک از نور عمودی می‌کاهند و اجازه می‌دهند تا نور‌های افقی سوژه شما را روشن کنند. نور طبیعی در میانه روز برای عکاسی بسیار شدید و زننده است. به همین خاطر، اگر وقت ندارید تا نزدیکی غروب صبر کنید، بهتر است به مکان‌هایی بروید که نور عمودی را مسدود می‌کنند و اجازه می‌دهند تا نور افقی روی سوژه تابیده و منظره‌ای جذاب ایجاد کنند. مثلا پشت پنجره‌ای که پرده دارد عکاسی کنید.

توجه داشته باشید که سوژه خود را نباید در وسط سایه قرار دهید، خیلی هم در معرض نور مستقیم نباشد. محلی را انتخاب کنید که بهترین و ملایم‌ترین نور را دارد.

با این ۱۰ ترفند عکس‌های خود را ماندگار کنید

۸- از زیر آب عکاسی کنید

این گزینه فقط برای موبایل‌هایی کاربرد دارد که ضدآب هستند. شما می‌توانید در زیر آب فیلم‌برداری کرده و از داخل فیلم عکس در بیاورید. یا صحنه‌های جالب توجه را به صورت عکس ثبت کنید.

اگر موبایل ضدآب ندارید و می‌خواهید در زیر آب عکاسی کنید، از قاب‌های ضدآب استفاده کنید.

۹- سوژه کوچک را کوچک نشان دهید

سعی نکنید کودکان که جثه کوچکی دارند را بزرگ نشان دهید. برعکس، آن‌ها را در پایین کادر بگذارید و از فاصله دور در جایی که فضای منفی دارد از او عکاسی کنید.

با این ۱۰ ترفند عکس‌های خود را ماندگار کنید

۱۰- در عکس خود ظرافت به خرج دهید

شما برای خلق عکس‌های بی نظیر با موبایل لازم نیست حتما بدنبال رنگ‌های خاص یا چشم‎انداز‌های ویژه باشید. همین که بتوانید ظرافت زندگی را در قاب تصویر ثبت کنید، کافی است. یک سایه، یک انعکاس یا حرکت می‌تواند ترکیب عکس جذابی ایجاد کند. فقط باید همیشه حواستان جمع باشد و سریع عمل کنید.

سرعت عمل داشتن در عکاسی یکی از مهم‌ترین کار‌هایی است که همیشه باید به آن توجه کنید.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پویش هر خانه یک حسینیه

دوره آموزشی تولید محتوا تصویری با استفاده از تلفن همراه

ماراتن آموزشی رقابتی تولید نرم افزار تلفن همراه

0 نظر

ارسال نظر

capcha