چرا با سیل و خشونت و تصادف، سلفی میگیریم؟

چرا با سیل و خشونت و تصادف، سلفی میگیریم؟

به گزارش سراج24، تعریف هویت در عصر هزاره سوم میلادی، با دنیای قرن بیستم متفاوت شده است. هویت امروز، هویت دیجیتالی است. اگر شما در فضای مجازی، حضور فعال داشته باشید، یعنی هستید و اگر حضور فعال نداشته باشید، در خیلی مناسبت‌های اجتماعی و اقتصادی و کسب و کار، تحویلتان نمیگیرند!

این که بخشی از اقتصاد جهان، دیجیتالی است، جای شگفتی و بحث ندارد. اما اینکه بخشی از سبک زندگی هموطنان، به لایک و فالو در شبکه‌های عکس محور محدود شود و سلفی‌ها و یهویی‌ها و تصاویر و ویدیوها، فقط برای اینستاگرام باشد، اتفاقی است که در جامعه شناسی خودمانی ایرانیان عصر دیجیتال، باید بررسی شود. سلفی ایرانیان با سیلاب در هفته اول نوروز ۹۸، بازتاب‌های گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشته است.

سلفی با سیل طنز تلخ نوروز ۹۸/چرا برخی عاشق رفتار‌های پرخطر هستند؟

نمایی از عشق ایرانیان به سلفی بازی در لوکیشن‌های مختلف

سیل اخیر در ایران تا کنون جان چندی را گرفته و بسیاری از مردم ایران را بی خانمان کرده است. این بلای طبیعی که یکی از مخرب‌ترین بلایای طبیعی به شمار می‌آید حرکتی غیر قابل پیشبینی داشته و هر لحظه ممکن است شدید‌تر شده و در ابعاد گسترده تری طغیان کند. ولی با نگاهی با تصاویری که از این حوادث در فضای مجازی به اشتراک گذاشته می‌شود می‌توان مشاهده نمود که برای برخی این موضوع آنچنان هم تاسف بار نیست.

در یکی از این تصاویر می‌توان مشاهده نمود که چگونه یک زوج با فرزند خردسالشان مشغول گرفتن عکس یادگاری در جوش و خروش سیل هستند. این که رسانه ملی، مدام به هموطنان توصیه کند که از عکس و سلفی گرفتن در کنار مسیل‌ها خودداری کنند، اتفاقی دردناکی برای جامعه‌ای است که درصد بالای جوانان آن، مدرک کارشناسی به بالا دارند.

سلفی زوج جوان با سیلات در استان فارس روی پل

این تصاویر بعد‌ها توسط این افراد در شبکه‌های اجتماعی بازنشر می‌شوند و بدون شک آن‌ها تصور می‌کنند لایک‌هایی که دریافت می‌کنند ارزش این ریسک کردن را دارد.

عکس این ۲ جوان که مشغول سلفی گرفتن با سیل در ایران بودند، یکی از عکس‌های پر بیننده در هفته اول نوروز ۹۸ بود

سلفی با سیل طنز تلخ نوروز ۹۸/چرا برخی عاشق رفتار‌های پرخطر هستند؟

چرا با سیل و خشونت و تصادف، سلفی میگیریم؟

سلفی با رودخانه طغیان کرده، تبدیل به طنز تلخی شده است. رودخانه‌ای که عده‌ای را به تماشای مرگ فرا می‌خواند و از مردم دعوت به عمل می‌آورد تا یکی از وحشتناک‌ترین یادگاری‌هایشان را به ثبت برسانند. از همین رو این عده هیچ‌جوره قصد ندارند بی‌خیال ثبت آن شوند، گوشی‌شان را آماده کرده و دکمه را لمس می‌کنند و عکسی می‌اندازند، عکسی که ممکن است بهایش بازی با جان شیرینشان باشد.

گرفتن عکس‌های سلفی به‌ویژه نشر آن در شبکه‌های اجتماعی یکی از تجربه‌های لذت‌بخش در سبک زندگی امروزی ماست، اما در این میان برخی از افراد برای اینکه عکس سلفی جالب و متفاوتی را به نام خودشان ثبت کنند اقدام به گرفتن سلفی‌های عجیب و خطرناکی می‌کنند که باعث بهت و حیرت بسیاری می‌شود. این روز‌ها بسیاری از استان‌های کشور درگیر سیل هستند و شرایط بحرانی را می‌گذرانند.

سلفی با سیل طنز تلخ نوروز ۹۸/چرا برخی عاشق رفتار‌های پرخطر هستند؟

اما تصاویری از سلفی گرفتن برخی مردم این شهر‌ها با سیل در سال ۱۳۹۵ مخابره می‌شود که عجیب و خطرناک است تا جایی که این سلفی انداختن کار دست جوانی داده و متاسفانه هنگامی که او برای گرفتن عکس سلفی از خود به کنار رودخانه کلدان منطقه دلفارد در جیرفت رفت به رودخانه سقوط و غرق می‌شود. حال این سوال پیش می‌آید که دلیل رفتار‌های بعضا خطرناک برخی از مردم چیست؟ رفتاری که در نوروز ۱۳۹۸ هم تکرار شد.

یک جامعه‌شناس در خصوص اینکه چرا برخی از مردم از حرکات پرخطر استقبال می‌کنند، گفت: مهم‌ترین مسئله‌ای که حائز اهمیت است اینکه برخی از مردم به دلیل کمبود یا نداشتن بهانه‌هایی برای تخلیه هیجاناتشان به دنبال رفتار‌های پرخطر هستند، در واقع آن‌ها منتظر این هستند تا اتفاقی رخ دهد تا بتوانند هیجاناتشان را تخلیه کنند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

سیل چقدر به راه‌های کشور آسیب زد؟

اسکان اضطراری بیش از ۱۳ هزار نفر در استان‌های سیل‌زده

دلجویی وزیر کشور از سیل‌زدگان هرمزگان/ دستورات لازم برای جبران خسارات صادر شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha