در رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ چه گذشت؛

نیروهای مسلح ایران از نظر رزمی در آمادگی کامل قراردارند

نیروهای مسلح ایران از نظر رزمی در آمادگی کامل قراردارند

به گزارش سراج24، صبح روز ۱ دی ماه ۹۷ مرحله پایانی رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ با شعار «نمایش اقتدار و امنیت پایدار در سایه وحدت ملی و ظرفیت سازی‌های نوین دفاعی» با رمز یا رسول الله در جزیره قشم آغاز شد.


گفتنی است، این رزمایش با حضور یگان‌های برگزیده نیرو اعم از واکنش سریع، نیروی مخصوص و تکاوری، پهپاد‌های رزمی و شناسایی، بالگرد‌های هجومی، ترابری و بارریز، جنگال، مکانیزه، واحد‌های مهندسی و تخریب، سیستم‌های کنترل و فرماندهی و ناو تیپ ذوالفقار منطقه یکم نیروی دریایی سپاه برای اجرای عملیات‌هایی همچون آبی- خاکی، سرپل گیری در ساحل و هجوم به ساحل و دفاع از آن برگزار شد.

روز نهایی/ آزمایش مین‌های ضدبالگرد/ پایان عملیات تاخت/ اجرای عملیات بارریزی از سوی هوانیروز سپاه

مین‌های ضدبالگرد از نوع جهنده و تولید داخل به صورت عملیاتی از سوی نیروی زمینی سپاه ساخته و بهره برداری رسید. این مین‌ها پس از پرش از زمین در فاصله ١٥٠ الی ١٨٠ متری منفجر شده و با ترکش‌های خود تا فاصله ٥٠ متر می‌تواند به بالگرد‌های دشمن آسیب برساند و این مین‌ها که در مناطق حساس برای جلوگیری از نفوذ بالگرد استفاده می‌شوند، قابلیت قابلیت کنترل از راه دور را دارد.

 

در ادامه این رزمایش غواصان و تکاوران نیروی زمینی سپاه با اجرای عملیات تهاجم به ساحل، تصرف سرزمین و تاسیسات استراتژیک دشمن را تمرین کردند.

غواصان با تخلیه از قایق‌ها در نزدیکی ساحل دشمن، مسافتی را تا ساحل دشمن غواصی کردند و پس از خروج از آب، تهاج به ساحل و تصرف آن را با استفاده از مهمات واقعی و جنگی تمرین کردند.

همچنین تکاوران نیروی زمینی سپاه هم با تخلیه در ساحل، غواصان را در تصرف ساحل و سرزمین دشمن همراهی کردند و این عملیات با هدف تصرف بخش‌های مهم سرزمین کشور متخاصم و تسلط بر تاسیسات و اماکن استراتژیک دشمن اعم از بندرگاه، اسکله و تاسیسات اقتصادی تمرین شد.
 
 
 
 
 
 
 
در حین انجام رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ مواضع و اهداف ساحلی دشمن با اجرای انفجارات گسترده خطی به طور کامل منهدم شد، پس از اجرای موفقیت آمیز این بخش، نیرو‌های عمل کننده از طریق شناور‌ها اقدام به ترک منطقه کرده و با اجرای انفجارات وسیع و انهدام کامل مواضع دشمن فرضی، عملیات "تاخت" در مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم۱۲ به پایان رسید.
 
در مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ پس از اجرای عملیات غافلگیری تاکتیکی و تصرف مواضع دشمن فرضی که توسط نیرو‌های تخریب تیپ مخصوص صورت گرفت، یگان‌های مهندسی و تخریب با پشتیبانی هوایی بالگرد‌های هوانیروز به اجرای عملیات پرداخته و اقدام به خرج گذاری در مواضع ساحلی دشمن فرضی کردند.
 
 
نیروهای مسلح ایران از نظر رزمی در آمادگی کامل قراردارند
 
سردار سرلشکر پاسدار غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا (ص) که به منظور شرکت در رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ نیروی زمینی سپاه در جزیره قشم حضور داشت، در حاشیه این رزمایش و در جمع خبرنگاران گفت: نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران با استفاده از کلیه ابزار‌های قدرتی که در اختیار دارند با اشراف اطلاعاتی و رصد تحرکات دشمن، نه تنها تهدیدات را دائماً رصد و ارزیابی می‌کنند، بلکه از آمادگی رزمی لازم برای استفاده از قدرت در مقابله با هر تهدیدی برخوردارند. قدرت دفاعی ایران برای مقابله با هرگونه اقدامات تحریک کننده و مداخله آمیز در منطقه، در دفاع از اهداف و آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی و منافع ملی، همواره آماده و رو به افزایش است.
 
 
در ادامه برگزاری مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ بالگرد‌های هوانیروز سپاه اقدام به بارریزی در مواضع و اهداف تصرف شده کرده  و در این عملیات بارریزی انفجاری، کالیبری و آمادی در مناطق از پیش تعیین شده اجرا شد.

پس از اجرای عملیات بارریزی، خرج گذاری و انهدام اهداف با اجرای آتش ادواتی توسط یگان‌های تخریب و مکانیزه نیروی زمینی سپاه انجام گرفت.
 
 
 پس از اجرای کامل و موفقیت آمیز عملیات" تاخت " در مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ که با انجام غافلگیری و تصرف مواضع دشمن فرضی، انهدام اماکن و تاسیسات راهبردی، تخریب، خرج گذاری، انفجارات و سپس ترک محل صورت گرفت، بخش دوم عملیات آغاز شد.

در این بخش، غواصان زبده و آموزش‌دیده نیروی مخصوص، از عمق دریا عملیات بازپس گیری را دنبال کرده و همزمان با این اقدام، نیرو‌های عمل کننده با آتش سنگین توپخانه پشتیبانی می‌شوند.
 

این مرحله از عملیات در ادامه با پشتیبانی هوایی بالگرد‌های هوانیروز و پهپاد‌های رزمی این نیرو دنبال شد. انتقال نفربر‌ها با شناور و ورود آن‌ها به ساحل از بخش‌های دیگر این عملیات در رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ نیروی زمینی سپاه است.

در این مرحله از رزمایش، عملیات بازپس گیری، تثبیت و پدافند توسط نیرو‌های تیپ مخصوص با موفقیت به اجرا درآمد.

توان دفاعی ایران یک توان بازدارنده است

سردار سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حاشیه برگزاری دوازدهمین رزمایش پیامبر اعظم نیروی زمینی سپاه در جمع خبرنگاران گفت: این رزمایش پاسخی به ادعا‌های دشمنان بود و آن‌ها باید بدانند که توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران یک توان بازدارنده است و همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند: اگر بخواهند یکی بزنند حتما ١٠ تا خواهند خورد. امیدواریم دشمنان بیش از گذشته به توان پاسخ ما و پاسخ کوبنده به تعقیب بعد از آن پی برده باشد.

هماهنگی و کنترل فرماندهی مهم ترین اهداف رزمایش بود که محقق شد

سردار سرخیلی سخنگوی رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ گفت: مرحله نهایی این رزمایش از ساعت ۹ صبح روز شنبه یکم دی‌ماه آغاز شد و همه رسته‌ها شامل زرهی، پیاده، هوانیروز، تکاوری و نیروی مخصوص وارد رزمایش شده و مشغول عملیات شدند. مهمترین هدف این مرحله هماهنگی، کنترل فرماندهی، اشراف و پایش اطلاعاتی در منطقه و هماهنگی بین نیرو‌ی زمینی سپاه و نیروی دریایی سپاه برای انجام یک عملیات مشترک از دریا به ساحل و به عمق منطقه صورت گرفت.
 
اصول و راهبرد اصلی ما دفاعی  اما در سطوح عملیاتی و تاکتیکی، تهاجمی است
 
سردار سرتیپ پاسدار محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حاشیه برگزاری دوازدهمین رزمایش پیامبر اعظم نیروی زمینی سپاه و در جمع خبرنگاران گفت: در این رزمایش به همه اهداف از پیش تعیین شده رسیدیم و همانگونه که قبلا اعلام کردیم، اصول و راهبرد اصلی ما دفاعی است، اما در سطوح عملیاتی و تاکتیکی، تهاجمی است. بهترین دفاع حمله و هجوم است و وقتی دشمن علیه کشورمان نیتی داشته باشد باید به آن هجوم ببریم چراکه عامل بازدارندگی ما همین هجوم خواهد بود.

نتیجه نهایی رزمایش

رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ نیروی زمینی سپاه که آذر و دی ماه سال گذشته در منطقه عمومی خلیج فارس و جزیره قشم برگزار شد، با دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده با موفقیت پایان یافت.
 

این رزمایش که برای نخستین بار با محوریت عملیات آفندی و تهاجمی برگزار شد، یگان‌های واکنش سریع، نیرو مخصوص، تکاوران، بالگرد‌های هجومی و پشتیبانی، پهپاد‌های شناسایی و رزمی، مهندسی، مکانیزه، جنگال، موشک‌های میانبرد و ناوتیپ ذوالفقار نیروی دریایی سپاه حضور داشتند.

تصرف اهداف استراتژیک در سرزمین دشمن، تهاجم از ساحل، پشتیبانی از یگان‌های عمل کننده توسط بالگرد‌ها و یگان‌های زرهی از جمله مهمترین عملیات‌های اجرا شده در این رزمایش بود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

سرلشکر باقری: فرد موثر در ترور شهید فخری‌زاده اخراجی نیرو‌های مسلح بود

آسمان امن در سایه اقتدار پدافند هوایی

بدون چشم‌داشت از صنعت خودروی کشور حمایت می‌کنیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha