ارزیابی «بازار سرمایه» در سال ۹۸

ارزیابی «بازار سرمایه» در سال ۹۸

به گزارش سراج24، با وجود اینکه در تابستان سال ۹۷ یک نقدینگی جدید به بازار سرمایه تزریق شد، اما عمده این نقدینگی بدون اینکه استفاده مناسب از ان صورت بگیرد یا در پاییز سال ۹۷ از بازار خارج شدند و یا به نوعی زمین‌گیر شدند. یعنی شاید کمتر از یک درصد این نقدینگی جذب تامین مالی شرکت‌ها شد.
یک کارشناس بورس گفت: «در کشور‌های توسعه یافته، بازار سرمایه به عنوان یک بازار پیشران مورد توجه قرار می‌گیرد. یعنی شاخص‌های آن نشان از اتفاقاتی خواهد بود که در آینده رخ می‌دهند. اما این مسئله در ایران صدق نمی‌کند و اتفاقاتی که طی یک سال گذشته رخ داد به هیچ عنوان نوید روز‌های بهتر برای تولید یا به طور کلی اقتصاد کشور نبود. علاوه بر این با وجود اینکه در تابستان سال ۹۷ یک نقدینگی جدید به بازار سرمایه تزریق شد، اما عمده این نقدینگی بدون اینکه استفاده مناسب از آن صورت بگیرد یا در پاییز سال ۹۷ از بازار خارج شد و یا به نوعی زمین‌گیر شد. یعنی شاید کمتر از یک درصد این نقدینگی جذب تامین مالی شرکت‌ها شد. مجموع این‌ها موجب شد که رشد شاخص در سال ۹۷ تاثیرگذاری لازم بر اقتصاد کشور و بهبود وضعیت بنگاه‌ها را نداشته باشد.»
حمید میرمعینی تحلیلگر تکنیکال بازار بورس طی گفتگو با فرارو در خصوص وضعیت بازار بورس طی سال ۹۷ گفت: «باوجود اینکه شاخص‌های بورس طی این سال افزایش پیدا کرد نه به خاطر بالا رفتن راندمان تولید یا افزایش بهره وری تولید و بهبود عملکرد شرکت‌ها بلکه صرفا به دلیل بالا رفتن نرخ ارز این اتفاق رخ داد. یعنی سودآوری شرکت‌های صادراتی متناسب با این افزایش نرخ ارز، بالا رفت و این روی بازار سرمایه نیز تاثیر گذاشت و قیمت سهام این شرکت‌ها بالا برود. اما با توجه به اینکه این رشد شاخص‌ها به دلیل همان پیشرفت‌ها در تولید و بهبود وضعیت کیفی شرکت‌ها نبود، نه تنها پایدار نماند بلکه تاثیر مثبتی هم روی بازار سرمایه نداشت. به عبارت ساده‌تر آنچه که در سال ۹۷ رخ داد صرفا یک بازی با اعداد و ارقام بر روی تابلو‌ها بود و هیچ تاثیری بر اقتصاد کشور نداشت.»
وی ادامه داد: «این در حالی است که در کشور‌های توسعه یافته، بازار سرمایه به عنوان یک بازار پیشران مورد توجه قرار می‌گیرد. یعنی شاخص‌های آن نشان از اتفاقاتی خواهد بود که در آینده رخ می‌دهند. اما این مسئله در ایران صدق نمی‌کند و اتفاقاتی که طی یک سال گذشته رخ داد به هیچ عنوان نوید روز‌های بهتر برای تولید یا به طور کلی اقتصاد کشور نبود. علاوه بر این با وجود اینکه در تابستان سال ۹۷ یک نقدینگی جدید به بازار سرمایه تزریق شد، اما عمده این نقدینگی بدون اینکه استفاده مناسب از ان صورت بگیرد یا در پاییز سال ۹۷ از بازار خارج شدند و یا به نوعی زمین‌گیر شدند. یعنی شاید کمتر از یک درصد این نقدینگی جذب تامین مالی شرکت‌ها شد. مجموع این‌ها موجب شد که رشد شاخص در سال ۹۷ تاثیرگذاری لازم بر اقتصاد کشور و بهبود وضعیت بنگاه‌ها را نداشته باشد.»
او افزود: «حالا هم ممکن است در سال ۹۸ با یک سری نوسانات مواجه شویم که ناشی از خبر‌های مناسب در حوزه‌های مختلف به ویژه سیاست خارجی است. یعنی ممکن است اگر توافقاتی صورت بگیرد، ما دوباره شاهد رشد شاخص‌ها باشیم. اما مشکل این است که بازار سرمایه در ایران هیچگاه نتوانسته به رسالت خود عمل کند. یعنی بر خلاف دیگر کشور‌ها بازار سرمایه در ایران نه تنها عمق لازم را ندارد و حتی نتوانسته نقش موثری در تامین مالی شرکت‌ها ایفا کند. دلیلش هم عمدتا به مدیریت و رویکرد و نگاه دولت‌ها به این بازار برمی‌گردد. زیرا در ایران برخلاف دیگر کشور‌ها که همواره مسئولان در نخستین اقدامات اقتصادی یک برنامه و استراتژی مناسب و بلند مدت برای بازار سرمایه در نظر می‌گیرند، هیچ گاه توجه لازم به این بازار انجام نشده است و به جرات می‌توان گفت که تمام دولت‌های ۴۰ سال اخیر اهمیت این بازار را نادیده گرفتند.»
این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: «دلیلش این است که ما برخلاف کشور‌های دیگر به درک درستی از اهمیت این بازار نرسیدیم. در همه کشور‌ها به خوبی می‌دانند که بازار سرمایه می‌تواند مدیریت مناسبی بر نقدینگی کشور داشته باشد و این نقدینگی را به سمت بهبود تولید سوق دهد. اما در ایران اصلا به این مسائل توجه نشده و صرفا به بازار سرمایه به عنوان یک بازار جانبی توجه شده است. به همین دلیل است که می‌گویم سال گذشته با وجود نقدینگی که به بازار سرمایه سرازیر شد، نتوانستیم از آن بهره ببریم و در نهایت هم یا خارج شد یا زمین گیر؛ بنابراین با توجه به اینکه هنوز هیچ برنامه‌ای از سوی مسئولان برای این بازار ارائه نشده است، خیلی نباید به شرایط آن در سال ۹۸ امیدوار بود. البته همانطور که عرض کردم مکن است نوساناتی داشته باشد، اما تغییرات تاثیرگذار نخواهند بود.»
میرمعینی تاکید کرد: «از سوی دیگر با توجه به آینده مبهم و اطلاعات ناکافی از وضعیت، نمی‌توان یک تحلیل مناسب و درست از بازار سرمایه طی سال ۹۸ ارائه کرد. به خصوص اینکه آنچه در سال ۹۸ می‌تواند در بازار سرمایه تاثیرگذار باشد، در عرصه سیاسی خلاصه می‌شود. یعنی این سیاستمداران هستند که می‌توان پالس‌های مثبت یا منفی به این بازار ارسال کنند و آن را دست خوش تغییرات کنند؛ لذا همانطور که عرض کردم ممکن است نوساناتی ایجاد شود، اما تا زمانی که اخبار مناسب نرسد، نمی‌توان امیدوار بود که این نوسانات پایدار باشند و بتوانند تاثیرات مثبتی در اقتصاد و وضعیت شرکت‌ها و بنگاه‌های تولیدی داشته باشند.»
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

بورس انرژی میزبان عرضه ۲ میلیون بشکه میعانات گازی می‌شود

عرضه ۶۹۵۰ تن عایق رطوبتی و قیر در تالار صادراتی

تبعات رشد نقدینگی در اقتصاد ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha