چه درختانی مناسب فضای سبز تهران نیست؟

چه درختانی مناسب فضای سبز تهران نیست؟

به گزارش سراج24، گونه‌های گیاهی نه تنها زیبایی‌های بصری برای شهر به همراه دارند بلکه اگر به‌درستی و بر اساس شرایط اکولوژیک انتخاب شوند، می‌توانند ترافیک، انعکاس نور‌های منفی و امواج شدید صوتی را کنترل کنند. در حال حاضر اغلب گونه‌های درختی شهر تهران از جمله کاج، سرو و چنار دیگر مناسب شرایط اکولوژیک پایتخت نیست و باید برای آن‌ها جایگزین مناسبی انتخاب کرد.

احمدرضا محرابیان متخصص فضای سبز شهری، نکاتی را درباره باید و نباید‌های کاشت درخت در فضای سبز شهر تهران بیان کرده است:

*از جمله مواردی که باید برای کاشت فضای سبز به‌ویژه گونه‌های درختی در نظر داشته باشیم این است که در درجه اول گونه‌های گیاهی انتخاب کنیم که با شرایط اکولوژیک تهران سازگار باشد.

*شهر تهران منطقه‌ای است که از ارتفاع حدود ۳۰۰ متر شروع می‌شود و تا ارتفاع حدود ۱۸۰۰ متر ادامه پیدا می‌کند بنابراین با توجه به این شیب وسیع اکولوژیک باید گونه‌های درختی متنوعی در تهران کشت شود.

*متاسفانه در برخی نقاط تهران از جمله شمال آن بعضا گونه نخل مشاهده می‌شود. این درخت متعلق به مناطق گرمسیری است و اصلا نباید در ارتفاعات بالا کاشته شود.

*بسیاری از گونه‌هایی که در تهران کشت می‌شوند مانند کاج و سرو آلرژی‌زا هستند.

*در گذشته درخت چنار برای شهر تهران بسیار گونه مناسبی بود، اما در حال حاضر این گونه درختی دیگر نمی‌تواند در تهران رشد مناسبی داشته باشد و به بیماری‌های مختلفی مبتلا می‌شود.

*درختان میوه نیز مناسب تهران نیستد چرا که سبب جمع شدن حشرات و آلودگی‌های محیطی می‌شوند.

*گونه‌های درختی همچون بید مجنون و اقاقیا در حال حاضر برخی مناطق تهران کاشته شده‌اند که تاکنون توانسته‌اند با شرایط اقلیمی تهران سازگاری داشته باشند.

*گیاه کشت شده در سه سال اول نیاز به مراقبت زیادی دارد و فرد یا نهادی که آن را کاشته باید روش‌های نگهداری از آن از جمله کود‌های مناسب برای آن گونه، بازه زمانی آبیاری و خاک مناسب با آن را بیاموزد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

ناچار به انتخاب بین بد و بدتر شده‌ایم/ ستاد مقابله با کرونا با آلودگی هوا هم مقابله ‌کند

عاملان فروش سلاح اینترنتی در تهران شناسایی شدند

حجت الاسلام علوی تهرانی از بیمارستان مرخص شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha