چرا تل‌آویو شیخ یاسین را ترور کرد؟

چرا تل‌آویو شیخ یاسین را ترور کرد؟

به گزارش سرج24، احمد یاسین، فردی سالخورده بود، از بیماری‌هایی رنج می‌برد در چند قدمی مرگ قرار داشت و هرگونه رفت و آمدش با ویلچر انجام می‌شد و تمام ترددهایش محدود به رفتن به مسجد برای ادای نماز و بازگشت از آنجا به خانه بود. پس چرا رژیم اشغالگر با نظارت مستقیم «آریل شارون»، این شیخ را ترور کرد؟

ترور شیخ احمد یاسین، موسس جنبش مقاومت اسلامی حماس تصمیمی مهم برای رژیم اشغالگر بود و آریل شارون، نخست‌وزیر وقت این رژیم به دلایل متعددی دست به این ترور زد.

اقدامات خصمانه صهیونیست‌ها علیه حماس
بعد از آن‌که نقش حماس در رهبری مقاومت مسلحانه طی دو انتفاضه اول و دوم و نیز فعالیت مستمر این جنبش در توسعه شیوه مقاومت آشکار شد؛ رژیم اشغالگر اسرائیل فهمید که حماس خطر جدی حماس علیه امنیت آن است، بنابراین قاطعانه تلاش می‌کرد تا از طریق ترور نمادهای حماس، از جمله شیخ احمد یاسین، این جنبش مقاومت را نابود کند.

همان‌گونه که بزرگی فدارکاری‌هایی که احمد یاسین، با وجود رنج بردن از بیماری‌ها و ضعف و معلولیت کاملش، تقدیم می‌کرد، او را به نماد الهام‌بخش ملی، اسلامی و عربی تبدیل کرد و جوانان او را الگوی خود قرار دادند، لذا شارون خواست با ترور شیخ یاسین، این نماد را از بین ببرد.

افزایش عملیات استشهادی
با آغاز انتفاضه الاقصی، ضربه‌های مقاومت، به‌ویژه «گردان‌های عزالدین قسام»- شاخه نظامی حماس- علیه شهرک‌ها و اهداف نظامی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و نوار غزه تشدید شد و شمار عملیات استشهادی گردان‌های قسام، به‌ویژه بعد از آنکه شیخ احمد یاسین «تعهد دهگانه» را به عنوان پاسخ سریعی به جنایت‌های دشمن اعلام کرد، افزایش یافت. در چنین وضعیتی، شارون متوجه شد که توان بازدارندگی اسرائیل از هرگونه اقدام در مقابل این عملیات‌ها ضعیف است، لذا شیخ احمد یاسین را ترور کرد.

رهبر و پیشرو
شیخ احمد یاسین، فقط رهبر معنوی حماس نبود، بلکه رهبر واقعی تا لحظه شهادتش بود. او در میادین تبلیغات، سازماندهی، جهادگری و سایر حوزه‌ها شبانه‌روز حاضر بود و جزئیات امور را از ریز و درشت، به دقت دنبال می‌کرد.

خلاص شدن از مَرد تفاهم‌های دشوار
با وجودی که جنبش حماس مبارزه مسلحانه را دنبال و با گزینه مذاکره مخالفت می‌کرد، رهبر آن، شیخ یاسین انعطاف‌پذیری سیاسی از خود نشان می‌داد و بارها پیشنهاد آتش‌بس 10 ساله را به شرط عقب‌نشینی رژیم اشغالگر از نوار غزه، کرانه باختری و قدس مطرح کرد.

ولی شارون، که آتش‌بس صوری را می‌خواست تا به اسرائیل در جریان ادامه دادن پروژه‌های شهرک‌سازی آرامش دهد، می‌دانست که شیخ یاسین تنها شخصیتی است که قدرت را در دست دارد می‌تواند آتش‌بس را مطرح کند و آن را قابل اجرا گرداند. او شیخ یاسین را ترور کرد و مانع از آن شد که توافقی از موضع قدرت بر رژیم صهیونیستی تحمیل شود.

سرپوش گذاشتن به فرار از نوار غزه
ترور شیخ احمد یاسین در زمانی انجام شد که شارون درصدد اجرای طرح خود مبنی بر از بین بردن شهرک‌ها در نواز غزه و خروج از این‌ باریکه بود. او می‌خواست این ذهنیت حاکم در میان افکار عمومی و سیاسیون را از بین ببرد که اسرائیل تحت ضربات مقاومت مجبور به فرار از غزه شده است؛ لذا به عملیات ترور روی آورد تا این‌گونه وانمود کند که پیروزی واقعی برای این رژیم اشغالگر است.

رژیم صهیونیستی با وجود ترور موسس جنبش حماس، و سپس ترور بارزترین چهره‌های این جنبش، نتوانسته است اهدافش در سرکوب کردن حماس را محقق سازد. در حالی‌که قدرت نظامی و سیاسی حماس روز به‌روز بیشتر می‌شود و این رژیم اشغالگر در بیشتر موقعیت‌ها خوار شده؛ وعده یاسین عملی شد و اسرا آزاد شدند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

سران برخی کشورهای همسایه گول رژیم توخالی صهیونیستی را نخورند

تمامی تحرکات رژیم صهیونیستی در منطقه زیرنظر است

شعر زیبا از هادی اصفهانی مقدم درباره توطئه اردوغان،الهام علی‌اف و رژیم صیونیستی

0 نظر

ارسال نظر

capcha