فکر کردن کافیست، کمی عمل کنید!

فکر کردن کافیست، کمی عمل کنید!

به گزارش سراج24، حسن روحانی رئیس جمهوری صبح دوشنبه در حاشیه آخرین جلسه هیأت وزیران در جمع خبرنگاران با تبریک به مناسبت فرا رسیدن ایام ولادت امام علی (ع) و همچنین نوروز باستانی به مردم ایران به بیان نکاتی درباره آنچه که در سال ۹۷ در کشور گذشت پرداخت و گفت: امسال مردم بزرگ ایران هم سختی‌ها و مشکلات و هم حماسه‌های بسیار بزرگی را آفریدند.

وی افزود: در سختی‌ها و مشکلات هم دشمنان همه توان خود را علیه ملت ایران بکار گرفتند و هم شاهد نامهربانی‌هایی از سوی طبیعت بودیم؛ در تابستان ۹۷ مردم از لحاظ آب و برق در برخی ساعات و هفته‌ها در مضیقه بودند.

در همین رابطه سید یاسر جبرائیلی کارشناس مسائل سیاسی پیرامون همین نامهربانی‌های طبیعی در کانال تلگرامی خودمی‌گوید: دولت آقای روحانی در موافقتنامه پاریس تعهد داده است که سوزاندن سوخت‌های فسیلی را دوازده درصد کاهش دهد. باید توجه داشت که نیروگاه‌های حرارتی که هشتاد و پنج درصد برق کشور را تامین می‌کنند، از سوخت فسیلی استفاده می‌کنند.

طبیعی است که وقتی دولت در توافقنامه اقلیمی پاریس تعهد داده است سوزاندن سوخت‌های فسیلی را دوازده درصد کاهش دهد، نه‌تنها باید از افزایش ظرفیت نیروگاهی کشور خودداری کند، بلکه باید طرح‌هایی را نیز برای کاهش سطح کنونی استفاده از سوخت‌های فسیلی اجرا کند.

این قلم همچنان که قائل است و در جای دیگر مبسوط به این بحث پرداخته که کارکرد رژیم‌های بین‌المللی نظیر سازمان تجارت جهانی تثبیت و نهادینه کردن وضع موجود اقتصاد جهانی به نفع کشورهای پیشرفته است، معتقد است موافقتنامه پاریس نیز کارکرد مشابهی دارد. اگر گرم شدن زمین ناشی از سوزاندن سوخت‌های فسیلی باشد، این کشورهای پیشرفته هستند که از زمان اختراع ماشین بخار در سال هزار و ششصد و نود میلادی تاکنون، اصلی‌ترین و بیشترین مصرف‌کننده این سوخت‌ها بوده‌اند و قطار پیشرفت خود را به نقطه کنونی رسانده‌اند اما حال که خود صاحب فناوری‌های نوین چون هسته‌ای شده‌اند و در کمال وقاحت دیگران را از رسیدن به این فناوری‌ها بازمی‌دارند، سخن از ضرورت کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی می‌گویند تا مبادا مسیر پیشرفتی که آنها طی کرده‌اند، توسط ملت‌های دیگر نیز طی شود.

اگر بناست مصرف سوخت فسیلی در جهان کنترل شود، باید محاسبه شود که از سال هزار و ششصد و نود تاکنون هر کشور چقدر سوخت فسیلی مصرف کرده و بر اساس آن، سهم هر کشور در کاهش مصرف تعیین شود که اگر اینگونه شد، کشورهای غربی باید حداقل دو قرن هیچ سوخت فسیلی مصرف نکنند.جالب اینکه آمریکا که بیش از نُه برابر ایران گاز گلخانه‌ای تولید می‌کند، از موافقتنامه پاریس خارج شده است.

همچنین روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به خدمات ارائه شده از سوی دولت برای روستاییان گفت: در سال ۹۷ بیش از ۱۵۰۰ روستا را آبرسانی کرده‌ایم و همچنین به ۳۰۰۰ روستا گاز رسانده‌ایم. ان شاءالله این روند را در سال ۹۸ و سال‌های آتی ادامه خواهیم داد.

وی تاکید کرد: اگر در سال ۹۷ مشکلاتی وجود داشته، دولت به فکر بوده و اینگونه نیست که برخی می‌گویند دولت به مشکلات مردم توجه نمی‌کند. دولت در جهت برطرف کردن مشکلات مردم طرح‌های بسیاری را در سال جاری اجرا کرد و همه توان و تلاش خود را برای حل مشکلات کشور به کار گرفت و این راه را در سال ۹۸ نیز ادامه خواهد داد.

باتوجه به سخنان امروز آقای روحانی به نظر می‌رسد دولت در سال آینده نیز همانند سال 97 فقط به مشکلات مردم فکر می‌کنند و همچنان خبری از عمل نخواهد بود و مشخص نیست تا چه زمانی قرار است مردم ایران هزینه‌های سنگین بی‌تدبیری دولت تدبیر و امید را بپردازند.

آقای روحانی با اشاره به دشمنی‌های امریکا تصریح کرد: مشکل دیگر ما در سال ۹۷ دشمنان قسم خورده‌ای بودند که با همه توان آمدند تا جلوی پیشرفت کشور و زندگی عادی مردم را بگیرند. آمریکایی‌ها بدون هیچ دلیلی همچون معاهده‌های دیگر از برجام خارج شد و به قول خود شدیدترین تحریم‌ها را علیه ملت ایران اعمال کرد.

ذکر این نکته که روحانی با علم به بدعهدی امریکا به مذاکرات برجام ورود پیدا کردند بسیار تکان دهنده است. باید از ایشان پرسید آیا قبل از مذاکرات به این نتیجه رسیدید که امریکا بدعهد است یا بعد از مذاکرات؟! اگر قبل از مذاکرات می‌دانستید امریکا بدعهد است پس چرا بدون گرفتن تضمین و امتیاز خاصی زیرساخت‌های هسته‌ای را نابود و در خلال مذاکرات به دروغ به مردم گفتید که امضای کری تضمین برجام است؟

تجهیزات حساس و اصلی هسته‌ای را از مدار خارج و برای بستن دهان منتقدان چند سانتریفیوژ بی‌فایده را نشان ملت دادید. حال به مردم می‌گویید هدف شما از مذاکرات رفع تحریم‌ها نبوده و صرفا قصد داشتید به دنیا اثبات کنید که امریکا بدعهد است!

خب آقای روحانی بر فرض موفقیت شما، چه دستاورد مشخص دیگری بدست آوردید؟ آیا جامعه‌ی جهانی دست از همراهی امریکا در تحریم‌های ظالمانه‌ی ایران برداشت؟ یقینا پاسخ این سوال خیر است. امریکا در این مذاکرات امتیازات فراوانی از شما و دوستانتان گرفت. مردم ایران انتظار داشتند در قبال این امتیازات حداقل گشایشی در زمینه اقتصاد جامعه رخ دهد اما علی‌رغم تمام شعارهای شما معیشت مردم از آنی که بود هم بدتر شد! باید به آقای روحانی گفت که تنها دستاورد شما در مذاکرات، چند سخنرانی بود که صرفا مصرف داخلی دارند و جامعه‌ی جهانی همچنان از تصمیمات امریکا تبعیت می‌کنند.

آقای روحانی بسیاری از نخبگان و مردم ایران نسبت به بدعهدی‌های امریکا اطلاع کامل داشتند و ظاهرا این شما بودید که با بی اطلاعی و خوشبینی تمام راه مذاکره را در پیش گرفتید و به عبارت دیگر تمامی این هزینه پرداخت شد تا شاید شما و دوستانتان بفهمید که امریکا و غرب غیرقابل اعتماد است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

کلیپ نوشت| بازی با جان مردم در طرح فاصله گذاری هوشمند

فیلم| دوگانه قرنطینه و معیشت

نئولیبرالیسم در پس فاجعه تیان آنمن

0 نظر

ارسال نظر

capcha