وزیر نفت:

بابک زنجانی تحت هیچ شرایطی نباید فراموش شود

 بابک زنجانی تحت هیچ شرایطی نباید فراموش شود

به گزارش سراج24، بیژن زنگنه امشب در نشست با خبرنگاران در محل فاز ۱۳ پارس جنوبی گفت: تجهیزات مورد نیاز فاز‌های ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی و ماشین‌های دوار پیش از نوامبر ۲۰۱۸ وارد کشور شده است و درباره تجهیزات مشکلی نداشتیم.

وی با اشاره به کار‌های صورت گرفته در پارس جنوبی، ادامه داد: هر وقت به عسلویه می‌آیم، احساس عجیبی دارم. ایرانی که می‌خواهیم، این است. ایران آباد، ثروتمند.

وزیر نفت با تاکید  بر اینکه عسلویه را پول و دلار نساخته است، بلکه عشق جوانان عسلویه را ساخته است،افزود:عسلویه، شهریور ۷۶ یک زمین بکر و موات بود. تا سال ۸۴، ۵ فاز وارد مدار شد، از ۸۴ تا ۹۲، ۵ فاز دیگر وارد مدار شد و از سال ۹۲ تا کنون ۱۱ فاز مدار شده است و تا پیش از پایان سال ۹۸، ۲۷ فاز دریایی را در مدار تولید خواهیم داشت.

وزیر نفت تصریح کرد: برداشت ایران از میدان گازی مشترک پارس جنوبی از قطر پیشی گرفته است و امسال کمتر کسی حس کرده که زمستان آمده و پایان یافته است؛ هیچ صنعتی امسال به لطف تلاشی که در پارس جنوبی صورت گرفته با مشکل گاز روبه‌رو نبوده است.

زنگنه افزود: مصرف انرژی با وجود افزایش تولید، بالاست و مردم بدون توجه به بهینه‌سازی انرژی را مصرف کرده‌اند و بالاترین مصرف تاریخی ثبت شده است.

وی همچنین با اشاره به اینکه برای نخستین بار امسال تراز تولید اتان مثبت و همیشه کمتر از تقاضا بوده است، گفت: از مردم عسلویه و مردم نخل تقی، همکاران شرکت نفت و گاز پارس، قرارگاه خاتم الانبیا (ص) و همه تلاشگران در این طرح قدردانی می‌کنم.

وزیر نفت درباره صادرات گاز نیز بیان کرد: اسناد مناقصه صادرات گاز ایران به عمان از کوه مبارک به بندر صحار آماده است، اما به علت تحریم، شرکت‌های بین‌المللی در این مناقصه شرکت نکردند؛ البته رقم سرمایه‌گذاری زیاد نیست.

زنگنه عنوان کرد: مشکلی درباره صادرات ال‌پی‌جی نداریم، اما درباره جزئیات صادرات حرفی نمی‌زنم.

۱۱ میلیارد دلار در فاز‌های ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی سرمایه‌گذاری شد

وی درباره فاز ۱۱ پارس جنوبی هم گفت: قرار است هیاتی عالی‌رتبه از چین برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به ایران بیاید و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران درباره این موضوع به چین سفر کرده است و امشب به کشور برمی‌گردد.

وزیر نفت درباره صادرات گاز به پاکستان هم توضیح داد: از نظر حقوقی درباره صادرات گاز به پاکستان ما مدعی هستیم و آن‌ها نیز ادعای سیاسی دارند که از سوی امارات و عربستان تحت فشار هستند، اما ما قرارداد معتبر داریم، پاکستان نمی‌تواند گازی ارزانتر از ایران پیدا کند.

زنگنه با بیان اینکه تحریم در صادرات گاز تاثیری نداشته است، افزود: پیشنهادی داشتیم که گاز را از عراق به داخل این کشور ببریم و عراقی‌ها تنها در حرف با ما همراه هستند؛ در زمینه دریافت پول از عراق مشکل داریم که قرار است حل شود.

وی ادامه داد:کاهش صادرات میعانات گازی به دلیل مصرف در پالایشگاه ستاره خلیج فارس بوده است و هم‌اکنون روزانه ۳۵۰ هزار بشکه میعانات گازی به عنوان خوراک در اختیار این پالایشگاه قرار می‌گیرد؛ تولید میعانات گازی ما کاهش نیافته است.

وی افزود:آمریکایی‌ها زیاد حرف می‌زنند و توصیه می‌کنم کمتر حرف بزنند. یک سال است که بازار نفت را دچار تشنج کرده‌اند و مسئول آن هستند و اگر این روند ادامه یابد وضع بازار بیشتر متشنج می‌شود.

نمی‌دانم معافیت‌ها برای فروش نفت تمدید می‌شود یا خیر، ما کار خودمان را می‌کنیم، اما آن‌ها (آمریکا) هر روز یک حرف تازه می‌زنند.

هیچ‌وقت به‌طور علنی از قرارگاره خاتم الانبیاء (ص) انتقاد نکردم. برخی می‌خواستند بین ما و قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) و سپاه اختلاف بیندازند، اما با تدبیر و درایتی که ۲ طرف داشتند موفقیتی به دست نیاوردند.

واکنش وزیر نفت به بازجویی از همکاران نزدیکش ادامه داد:اطلاعی ندارم. البته بازجویی دائم اتفاق می‌افتد، اما بازجویی ویژه را خبر نداریم.

۲ مرحله حقوق کارکنان قرارداد مدت موقت را ترمیم کردیم

زنگنه ادامه داد: تلاشمان این است سال آینده حقوق ارکان ثالث را ساماندهی کنیم که مشکل بیکاری با استخدام در وزارت نفت حل نمی‌شود.

وی تصریح کرد:من از وقتی آمدم تلاش کردم وضع حقوقی کارکنان صنعت نفت و حقوق کارکنان قراردادی مدت موقت امسال ترمیم شده و تلاشمان این است سال آینده حقوق ارکان ثالث را هم بهبود بخشیم.

و️ی افزود:مناقصات قرارداد‌های EPC و EPD بصورت مرتب برگزار و برندگان آن اعلام می‌شود و ️دعوای مالی پیمانکار و کارفرما تمامی ندارد، اما همچنان روال کار فی مابین ادامه دارد.

این مقام مسئول گفت:اخیرا طرحی را به سران سه قوه ارایه داده ایم تا بخش خصوصی بتواند از منابع بازار سرمایه با برخورداری از ضمانت‌ها بویژه در طرح‌های نیمه تمام پالایشی و پتروشیمی استفاده کند.

وی با اشاره به طرح توسعه لایه‌های نفتی پارس جنوبی به فناوری نیاز دارد ،افزود: فرآیند توسعه آن پیچیده است؛ ممکن است شرکت‌های ایرانی بتوانند در کنار یک شرکت صاحب‌فناوری لایه نفتی را توسعه دهند.

وی با بیان اینکه ما باید به مردم راست بگوییم ادامه داد: معتقدم همین را که می‌گوییم افتتاح می‌کنیم، یعنی گفتیم هشت ردیف پالایشی را افتتاح می‌کنیم که اکنون نیز این اتفاق افتاده است که پالایشگاه‌های فاز ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ از همه فازها در هنگام افتتاح تکمیل‌تر است و واحد SRU آن آماده است و یک گرم به مشعل نمی‌دهیم.

زنگنه افزود:کسی که ۱۵ فاز متعارف را وارد مدار می‌کند نیاز به نمایش ندارد، هدف ما تزریق امید به جامعه است.

وزیر نفت ادامه داد:کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه اوپک و غیر اوپک (JMMC) در حدی که برایش تبلیغ می‌کنند معتبر نیست و اصل اوپک است.

وی ادامه داد:دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا توئیتی منتشر کرد که برخی جواب دادند که از طرف خودشان است و کسی نمی‌تواند از طرف اوپک حرف بزند.

پرونده  اختلاس در پتروشیمی

زنگنه درباره اختلاس پتروشیمی گفت:باید از قوه قضاییه برای مطرح کردن این پرونده تشکر کرد اما بعضی از دوستان بابک زنجانی می‌خواهند این پرونده را آنقدر بزرگ کنند که بابک زنجانی فراموش شود و بابک زنجانی تحت هیچ شرایطی نباید فراموش شود.

 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

زنگنه: نمی‌توانم درخواست‌های نفتی ایران در مهلت ۶۰ روز به اروپا را صریح بیان کنم

خسارت چشم‌گیر سیل به تأسیسات نفتی

عملیات اجرایی پتروشیمی اندیمشک آغاز شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha