آیا عملیات تروریستی نیوزیلند، یک دام برای توجیه عملیات تلافی جویانه‌ی گروه‌های به ظاهر مسلمان علیه غرب است؟

آیا عملیات تروریستی نیوزیلند، یک دام برای توجیه عملیات تلافی جویانه‌ی گروه‌های  به ظاهر مسلمان علیه غرب است؟

به گزارش سراج24، خبر حمله‌ی تروریستی نژادپرستانه به مسلمانان نیوزیلند در روز جمعه مردم دنیا را به شوک عظیمی فروبرد. عامل تیراندازی یک تبعه‌ی استرالیایی الاصل بود که پیش از این نیز سابقه‌ی تهدید علیه مسلمان ترکیه را داشته است.

نخستین مسجدی که مورد حمله قرار گرفت، مسجد نور بود که شاهدان می‌گویند مرد سیاه پوشی را دیده‌اند که وارد این مسجد شد و بعد از آن صدای چندین شلیک را شنیده‌اند. شاهدان می‌گویند پیش از آمدن نیروهای امنیتی فرد مهاجم فرار کرده بود. یکی از شاهدان که برای کمک به مسجد رفته بود می‌گوید: «در همه جا کشته‌ شده‌ها را دیده است.»

مسجد لینوود دومین مسجدی بود که عصر جمعه، به وقت محلی، به آن حمله شد. خبرگزاری فرانسه گزارش میدهد که مسلمانان نیوزیلند پس از آنکه هدف دو حمله تروریستی با مختصات نژاد پرستانه قرار گرفته اند، در حال شوک هستند.آنان پیش از این حملات بر این باور بودند که در مطمئن ترین کشور جهان از نظر امنیتی زندگی می کنند.

فرهاج مهاجر هندی با مدرک کارشناسی ارشد در رشته نرم افزار از دانشگاه اوکلند؛ عطا متولد کویت و مدیر و سهامدار شرکت اِل.دَبلیو.اِی؛ حسین در سال ۱۹۹۷ به همراه خانواده‌اش از امارات عربی متحده به نیوزیلند مهاجرت کرد. او در صنعت توریسم مشغول به کار بود. حسن‌آرا متولد بنگلادش بود. او به دوستانش گفته بود که تحت تاثیر تعریف و تمجیدهای رسانه‌های بنگلادش از نیوزیلند، به این کشور مهاجرت کرده است. امجد متخصص قلب بود و ۲۳ سال پیش زمانی که ۳۴ سال داشت از فلطسین به نیوزیلند آمده بود.

همه‌ی مهاجرانی که در حمله‌ی تروریستی روز جمعه در نیوزیلند به شهادت رسیدند آوراگان پناهنده نبودند. بسیاری از آن‌ها افراد موفقی بودند که تحت تاثیر تبلیغات مثبت رسانه‌ها به این کشور مهاجرت و در آن‌جا فعالیت سودمند داشتند.

از آن گذشته سوابق فرد مهاجم نشان می‌دهد که فعالیت نژادپرستانه‌ی وی ناشی از تعصب ملی نبوده و او در ترکیه نیز علیه مسلمانان اقدام‌های خشونت آمیزی داشته است. نخست وزیر تاکید کرد: عامل حمله رایست‌چرچ به چند کشور دیگر سفر کرده بود و برای مدتی طولانی در این کشور اقامت نداشته است.

آردرن تصریح کرد: مرد استرالیایی به صورت پراکنده و در دفعات مختلف به نیوزیلند سفر کرده بود و دروه‌های مختلفی در این کشور اقامت داشته و نمی‌توان گفت او مدتی طولانی در کشور نیوزیلند اقامت داشته است.

یک مسئول برجسته‌ی ترکیه نیز در این باره اعلام کرد، عامل حمله به دو مسجد نیوزیلند سفرهایی به ترکیه داشته و پلیس تحقیقاتی را درباره فعالیت‌ها و تماس‌های او آغاز کرده است.

وی که خواست نامش فاش نشود،‌ تصریح کرد: این استرالیایی تندرو بارها به ترکیه سفر و مدتی طولانی در کشور ما اقامت داشته است.

با مروری ساده بر اخبار موجود این فرضیه متصور می‌شود که حمله‌ی تروریستی نیوزیلند ممکن است بخشی از یک پازل پنهان باشد. هیچ کدام از رسانه‌های مطرح جهان تحلیل و ریشه‌یابی واضحی جهت یافتن انگیزه‌ی فرد یا افراد مسلح نداشتند و همگی صرفا به بازگویی وقایع روز جمعه می‌پردازند.

به نظر می‌رسد این حمله یک عملیات تحریک آمیز برای واکنشی گسترده علیه هدف‌های اروپایی یا امریکایی باشد تا طرح ریزندگان این نقشه در مراحل بعدی بتوانند به اهداف خود دست یابند. مشابه آن‌چه که در ماجرای چاپ کاریکاتور توهین آمیز در نشریه‌ی فرانسوی شارلی ابدو رخ داد. پس از چاپ این کاریکاتور در سال 2015 بود که داعش به دفتر این نشریه حمله و 12 نفر را به قتل رساند. حال باید منتظر بمانیم تا ببینیم آیا در روزهای آینده حمله‌ای تروریستی علیه مسیحیان در اروپا و امریکا رخ می‌دهد یا خیر. در صورت وقوع این اقدام تلافی جویانه می‌توان حدس که عملیات تلافی جویانه به مراتب بزرگ‌تر از ماجرای شارلی ابدو خواهد بود. برای مثال ممکن از گروهی از تروریست با ملیت یمنی اقدام تروریسیتی در اروپا یا انگلیس انجام بدهند که همین عملیات بهانه‌ی لازم برای ورود اروپا و امریکا به جنگ با انصارالله را توجیه می‌کند.

در هر صورت باید منتظر عکس العمل احتمالی برخی گروه‌های به ظاهر اسلامی مورد حمایت غرب باشیم.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

انگیزه حملات سریلانکا گرفتن انتقام حمله نیوزیلند اعلام شده است

اردوغان: با اسلام‌هراسی باید مانند یهودی‌ستیزی پس از هولوکاست مقابله شود

داعش قصد گرفتن انتقام از حادثه نیوزیلند را اعلام کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha