بخش‌هایی از تهران سالانه ۲۵ سانتی‌متر نشست می‌کند

بخش‌هایی از تهران سالانه ۲۵ سانتی‌متر نشست می‌کند

به گزارش سراج24، هدایت فهمی معاون دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو، با اشاره به برداشت بی رویه آب از سفره‌های زیرزمینی اظهار کرد: محوریت کشاورزی در اقتصاد، فشار مضاعفی را بر منابع آبی کشور وارد کرده است به طوری که سالانه ۶ میلیارد مترمکعب اضافه برداشت از منابع آب‌های زیرزمینی صورت می‌گیرد.

معاون دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو تصریح کرد: صادرات بی‌رویه محصولات کشاورزی و عدم معرفی فعالیت جایگزین برای کشاورزان می‌تواند فشار بر منابع زیرزمینی را ۲ برابر کند و اضافه برداشت از منابع آب زیر زمینی را به بیش از ۱۲ میلیارد متر مکعب برساند.

وی با اشاره به مصرف آب در بخش کشاورزی تصریح کرد: مصرف ناخالص بخش کشاورزی از منابع آبی حدود ۹۰ میلیارد متر مکعب است که ۵۶ میلیارد متر مکعب آن از آب‌های زیر زمینی و حدود ۳۴ میلیارد متر مکعب آن از منابع آب‌های سطحی است.

فهمی با اشاره به رشد تولید محصولات کشاورزی بیان کرد: افزایش نرخ ارز، مزیت صادرات را به همراه دارد که این موضوع می‌تواند به افزایش تولید محصولات کشاورزی و دامی به منظور صادرات به کشور‌های همسایه منجر شود، این افزایش تولید و نوع کشت آن با برداشت غیرقانونی آب از منابع کشور همراه خواهد بود.

معاون دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو تصریح کرد: این برداشت‌های بی‌رویه علاوه بر فشار مضاعف بر محیط زیست، به پدیده فرونشست زمین دامن خواهد زد که خود منشأ بسیاری از بحران‌های زیستی مانند کاهش ذخایر سفر‌های زیر زمینی در آینده منجر خواهد شد.

بخش‌هایی از تهران سالانه ۲۵ سانتی‌متر نشست می‌کند که در مقایسه با میانگین‌های جهانی رقم بسیار بالای است و عمده این فرونشست در مناطق دشت غربی تهران شامل بخش شهری، شهرک‌های اقماری و زمین‌های کشاورزی و دشت ورامین که یک منطقه کشاورزی محسوب می‌شود، اتفاق افتاده است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نقش صندوق‌های بازنشستگی برای دولت‌ها

دلیل گرانی سیب زمینی چیست!؟

شهرسازان به ملزومات شهری توجهی نکردند

0 نظر

ارسال نظر

capcha