چگونگی کاشت سبزه به شکل درخت

چگونگی کاشت سبزه به شکل درخت

به گزارش سراج24، امروز می‌خواهیم سبزه به شکل درخت را آموزش بدهیم. مرحله اول ماکت سبزه را به هرشکلی که دوست دارید آماده کنید. ابتدا یک میله فلزی ظریف به طول دلخواه روی یک صفحه فلزی مثل سینی جوش دهید. به شکل تنه درخت آماده خواهد شد.

در اینجا به ۳ عدد سبد پلاستیکی در ۳ اندازه و یک قیف نیاز دارید. اول بزرگترین سبد را به اندازه میله فلزی سوراخ کنید، از میله رد کنید تا روی صفحه فلزی قرار بگیرد.

سپس یک تکه لوله پولیکای باریک از میله رد کنید و روی آن الیاف درخت خرما و یا پوست درخت مو بچسبانید. حالا سبد متوسط را مثل سبد بزرگ از میله رد کنید و با چسب حرارتی در جای خودش محکم کنید. دوباره یک تکه پولیکا از میله رد کنید.

در مرحله آخر سر قیف را ببرید و روی سبد کوچکتر بچسبانید تا حالت کله قندی به خود بگیرد و آن را هم داخل میله فرو کنید. وقتی ماکت آماده شد، سبد‌ها را با پنبه روکش کنید.

روش خیس کردن بذر

در این مدل می‌توانید از انواع بذر لعابدار مثل بذر شاهی، منداب، خرفه، ریحان و... استفاده کنید. این بذر‌ها، چون ظریف هستند زمان خیساندن کوتاهی دارند.

معمولا بین ۲-۴ ساعت برای این کار کافی است. مقدار آبی که روی بذر می‌ریزید باید به اندازه‌ای باشد که حالت ژله‌ای به خود بگیرد، چون اگر رقیق باشد بین دانه‌ها فاصله ایجاد می‌شود و سبزه‌ها کم پشت خواهد شد.

مقدار آب لازم خیس کردن بذر‌های مختلف

مرو ………………………. ۴ برابر

منداب (کی کج) …………. ۵/۲ برابر

شاهی (ترتیزک) ………….. ۵ برابر

خاکشیر …………………… ۵ برابر

نحوه مالیدن بذر روی ماکت برای سبزه درختی

ابتدا باید سطح ماکت را که قبلا با پنبه و تنظیف روکش کرده اید با آب افشان کاملا خیس کنید. سپس یک لایه از بذر خیسانده را به طور یکنواخت روی ماکت بمالید. دقت کنید اگر ۲ یا ۳ لایه بذر روی کار باشد باعث گندیدگی سبزه می‌شود. دقت کنید تمام سطح ماکت بذر‌ها چسبیده باشند که سبزه تان زشت و خراب نشود.

قرار دادن روکش نایلونی روی ماکت بعد از اینکه بذر‌ها را روی ماکت مالیدید، آن را آب پاش آب افشانی کنید و یک روکش نایلونی شفاف و بزرگی روی آن بگذارید. دقت کنید که نایلون با سطح ماکت تماس نداشته باشد، زیرا باعث خرابی سبزه می‌شود. سپس روی سطح نایلون ۲ سوراخ به ابعاد ۳×۳ سانتیمتر ایجاد کنید تا هوا داخل نایلون جریان پیدا کند و اضافه‌های نایلون را در زیر کار جمع کنید.

بعد از طی کردن این مراحل سبزه را داخل ساختمان در جای خنک و پرنور قرار دهید. دقت کنید سبزه را در معرض آفتاب مستقیم قرار ندهید. در روز اول ۳ مرتبه بذر‌ها را با اسپری آب افشان کنید و روکش نایلونی را روی کار قرار دهید. از روز دوم به علت اینکه بذر‌ها ریشه کرد می‌توانید دیگر از آبپاش استفاده نکنید و به ملایمت آب را روی بذر‌ها بریزید، روز دوم هم احتیاج به ۳ بار آبدهی دارد و روکش نایلونی باز هم هنوز باید روی کار قرار بگیرد.

در روز سوم و چهارم سبزه روی سطح کار نمایان می‌شود. دیگر نیازی به روکش نایلونی نیست در این مرحله سبزه به روزی ۲ بار آبدهی احتیاج دارد. در روز‌های بعدی سبزه به حد کافی رشد کرده است، در این مرحله به روزی ۲ بار آب دهی نیاز دارد. اکنون سبزه را روز‌ها در هوای آزاد دهید. علت سردی هوا در شب‌ها به خانه منتقل کنید.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

عفو ۴۳ اعدامی و ۲۱ محکوم امنیتی به مناسبت اعیاد قربان و غدیر

«مهمونی 10 کیلومتری غدیر» محفل عاشقان ولایت است

سعید صادقی به پرسپولیس پیوست

0 نظر

ارسال نظر

capcha