علل برفک دهان چیست؟

علل برفک دهان چیست؟

به گزارش سراج24،  فرزانه آغا حسینی متخصص بیماری‌های دهانی درباره علل برفک دهان اظهار کرد: آنچه در عامه مردم به نام برفک مطرح می‌شود از نظر پزشکی یک ضایعه قارچی است، ضایعه قارچی معمولا قابل برداشت است به این صورت که اگر ناحیه دچار برفک را فشار دهیم برداشته می‌شود و مقدار کمی هم خونریزی دارد.

وی درباره افراد مستعد برفک ابراز کرد: معمولا با کاهش قدرت سیستم ایمنی و دفاعی بدن شرایط برای رشد قارچ دربدن فراهم می‌شود، برفک در نوزادان تازه متولد شده، افراد مسن و کسانی که مبتلا به بیماری‌های سخت مانند سرطان هستند، اتفاق می‌افتد؛ همچنین افرادی که دچار کم خونی و خشکی دهان هستند و آنانی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند در معرض ابتلا به این عارضه هستند.

این متخصص بیماری‌های دهانی درباره درمان این بیماری بیان کرد: فردی که به این بیماری مبتلا می‌شود نباید فقط به درمان عارضه بپردازد، بلکه باید به دنبال علت آن باشد، اگر علت بروز عارضه مشخص نشود،  این ضایعه دوباره شدت پیدا می‌کند و بدتر خواهد شد.

مهمترین اقدام برای درمان برفک دهان

وی افزود: شناسایی و از بین بردن علت بیماری، اولین و مهم‌ترین اقدام برای درمان این عارضه است؛ امروزه درمان‌های دارویی بسیاری برای این عارضه وجود دارد که می‌توان به قطره نیستاتین و قطره‌های ضد قارچی اشاره نمود، نکته قابل توجه در این عارضه آن است که درمان به طور کامل انجام شود و پس از بین رفتن علائم درمان قطع نشود.

آغا حسینی با تاکید بر اهمیت رعایت بهداشت دهان برای جلوگیری از این عارضه قارچی بیان کرد: توصیه پزشکان برای پیشگیری و درمان برفک دهان استفاده از مسواک و نخ دندان است؛ بهداشت دهانتان را به خوبی رعایت کنید. همچنین استفاده از دهان شویه‌های ضد باکتری را محدود کنید، زیرا استفاده‌طولانی مدت از آن تعادل میکروبی دهان شما را به هم می‌زند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

آبله؛ تنها بیماری عفونی ریشه‌کن شده با واکسن/۲ واکسن در انتظار ورود به برنامه کشوری

فوت ۴ بیمار کووید19 در کشور

شناسایی ۴۵۳ بیمار جدید کرونا در کشور

0 نظر

ارسال نظر

capcha