مدیر ساز و کار تجاری اینستکس وارد تهران شد

مدیر ساز و کار تجاری اینستکس  وارد تهران شد

به گزارش سراج24، پر فیشر مدیر ساز و کار مالی ویژه اتحادیه اروپا و ایران برای گفتگو در مورد نحوه عملیاتی شدن این مکانیزم به تهران سفر کرده است و به همین منظور دیداری هم با روسای نمایندگی‌های سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس در تهران داشته است.

به دنبال خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های یک جانبه علیه ایران، دسترسی کشورمان به سوئیفت با محدودیت مواجه شد و به دنبال این امر ابتدا اتحادیه اروپا از ایجاد کانال مالی تحت عنوان اس پی وی سخن می‌گفت، اما با فشار‌های آمریکا شاهد تقلیل آن به کانالی برای تبادل کالا بودیم و به همین منظور هم چندی پیش آلمان، فرانسه و انگلیس به منظور فراهم کردن شرایط برای ادامه حضور تهران در توافق هسته‌ای، وعده راه اندازی سازوکاری به نام اینتسکس را به منظور تسهیل تجارت و تبادل کالا با ایران را داده و آنرا ثبت کردند.

نمایندگان اتحادیه اروپا بار‌ها قول عملیاتی شدن این سازوکار را داده بودند و حال باید دید آیا این سفر که قدمی در جهت عمل به وعده‌های معوقه آن‌ها خواهد بود یا خیر همچنین نباید فراموش کرد که حتی در صورت عملیاتی شدن این سازوکار هم در گامی اول تنها امکان تبادل اقلام دارویی و غذایی فراهم می‌شود.

محمد جواد ظریف در توییتی خطاب به اروپایی‌ها از لبریز شدن صبر ایرانی‌ها گفته بود و بار‌ها به آن‌ها هشدار داده و گفته است که آن‌ها حاضر به دادن تاوان نبوده و می‌خواهند بدون خیس شدن شنا کنند. او تاکید کرد که ایران نمی‌تواند تا ابد منتظر عمل آن‌ها به وعده هایشان بماند، علاوه براین بهرام قاسمی سخنگو وزارت خارجه کشورمان هم درنشست خبری خود با گلایه از اروپایی‌ها گفت که انتظار داریم اروپایی‌ها با سرعت و دقت کار را پیش ببرند و باید سرعت العمل بیشتری در اقدامات خود به خرج بدهند.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه هم از اروپایی‌ها خواسته است، باتوجه به عمل تهران به وعده هایش، آن‌ها هم درکنار عمل به تعهدات سیاسی به تعهداجتماعی خود هم پایبند بوده و به آن‌ها جامه عمل بپوشانند
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

احتمال توافق موقت انتخاباتی در مذاکرات برجامی ۱۴۰۰

ویدئو/ شاه کلید

نگرانی صهیونیست‌ها از احیای برجام

0 نظر

ارسال نظر

capcha