یک پیشنهاد فراجناحی به آیت‌الله رئیسی

مفسدین اقتصادی جناح‌های سیاسی را به نوبت محاکمه کنید

مفسدین اقتصادی جناح‌های سیاسی را به نوبت محاکمه کنید

به گزارش سراج24، چند هفته‌ی پیش بود که انتشار خبر احتمال تصدی آیت‌الله ابراهیم رئیسی به ریاست قوه‌ی قضائیه واکنش‌‌های زیادی درپی داشت. چهره‌های سیاسی از هر جناحی موافقت و حمایت خود را از حضور رئیسی در قوه‌ی قضائیه اعلام کردند و پس از اعلام خبر قطعی ریاست رئیسی بر قوه‌ی قضائیه به وی تبریک گفتند.

همچنین روحانی در پیامی ریاست ابراهیم رئیسی بر مسند قضاوت را تبریک گفته و بر لزوم نادیده گرفتن ملاحظات سیاسی و جناحی در حوزه‌ی قضاوت تاکید داشت. تقاضا برای فراجناحی بودن ابراهیم رئیسی در قوه‌ی قضائیه در پیام‌های تبریک سایرین نیز به وضوح قابل مشاهده بود.

محمود صادقی نماینده تهران نوشت: «بسیاری از قضات دادگستری نسبت به تغییرات قریب‌الوقوع در مدیریت قوه قضائیه خوش‌بین هستند. با توجه به پیشینه گزینه احتمالی ریاست قوه، امید می‌رود سازمان بازرسی جایگاه بایسته خود را در مقابله با فساد باز یابد و دیگر هیچ بازرس وظیفه‌شناسی به اتهام افشای اسرار بازداشت نشود.» همچنین موضع‌گیری مثبت نعمت احمدی، حقوقدان اصلاح‌طلب در استقبال از ریاست حجت‌الاسلام رئیسی در قوه قضائیه نیز موضعی بود که بحث زیادی درباره آن درگرفت. خصوصاً با توجه به این‌که صادقی و نعمتی هر دو در انتخابات سال 96 درخصوص پیروزی ابراهیم رئیسی و رسیدن او به مقام ریاست جمهوری هشدار داده بودند. سید مصطفی‌ هاشمی طبا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب که در انتخابات 96 به عنوان نامزد انتخاباتی هم در جبهه‌ی رقیب ابراهیم رئیسی حاضر بود، به «خبرآنلاین» گفت: «به نظر بنده حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی شایستگی ریاست بر قوه قضائیه را دارد.» او نیز معتقد است: «حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی سوابق بسیار زیادی در قوه قضائیه دارد و به اصطلاح با پیچ و خم‌های این دستگاه بسیار آشنا هست.» در جریان مقابل هم به طور طبیعی حمایت‌ها از ریاست رئیسی در قوه قضائیه آغاز شده است. آیت‌الله ممدوحی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یکی از چهره‌هایی است که ردای ریاست دستگاه قضایی را برازنده‌ی رئیسی دانسته و از تجربه او در امور قضایی به عنوان یکی از فاکتورهای این مهم یاد کرده است. پرویز سروری هم دیگر چهر‌ه‌ای است که گفته «امیدواری زیادی نسبت به رئیسی وجود دارد» و «آغاز به کار رئیس جدید قوّه قضائیه در اعتمادبخشی به سرمایه اجتماعی کشور مؤثر است.»

حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس جمهور نیز در کانال تلگرامی خود با اشاره به گمانی‌زنی‌ها برای انتخاب رئیسی به عنوان رئیس قوه قضاییه نوشت: «رؤسای قبلی قوه قضائیه در چهل سال گذشته معمولا این ویژگی مشترک را داشتند که فقهایی مطرح اما فاقد سابقه قضایی بودند لذا مجبور بودند مدتی را برای آشنایی با ساختار و مسائل این قوه صرف کنند. اگر او به ریاست قوه قضائیه منصوب شود اولین رئیسی خواهد بود که دارای سابقه طولانی قضایی است و از درون قوه قضائیه برخواسته است. جهان چون زلف و خط و خال و ابروست که هر چیزی به جای خویش نیکوست.»

به این ترتیب شخصیت‌ها و جناح‌های سیاسی که پیش از این در انتخابات سال 96 ابراهیم رئیسی را شخصیتی متحجر و دگم می‌دانستند به یک‌باره تبدیل به موافقان او شده و پیام‌های تبریک ایشان یکی پس از دیگری در رسانه‌ها منتشر شد. دو نظریه در این رابطه وجود دارد.

عده‌ای می‌گویند باتوجه به سابقه‌ی تخریب‌های جریان حامی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ممکن است این افراد از تصدی رئیسی ترسیده باشند و از بیم برخوردهای تلافی جویانه‌ی، از رئیسی حمایت کرده‌اند. نظریه‌ی دیگر این است که باتوجه به رای بالای رئیسی در انتخابات 96 احتمال پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری بعدی بسیار بالا باشد از این رو حضور او در قوه‌ی قضائیه سناریو رسیدن به ریاست جمهوری را به طور کلی منتفی می‌کند. به این ترتیب جریان چپ یکی از اصلی‌ترین رقبای خود را پیش رو گذاشته و با امید بیشتری به انتخابات ریاست جمهوری 1400 نگاه می‌کنند.

جدای از وجود چنین نظریاتی ریاست رئیسی بر قوه‌ی قضائیه روح تازه‌ای بر پیکره سنگین قوه‌قضائیه خواهد دمید. در همین راستا با توجه به توصیه‌ی جناب رئیس جمهور محترم به آقای رئیسی پیشنهاد می‌کنیم هرماه حداقل 3 نفر مفسدین و رانت‌خواران وابسته به جریان‌های سیاسی اصولگرا، اصلاح‌طلب و اعتدالی را با شفافیت کامل، به صورت علنی محاکمه و به مردم معرفی نمایند. در این حالت هیچ کدام از جریان‌های سیاسی نمی‌توانند اتهام انتقام جویی جریانی و یا تسویه حساب شخصی را به آیت الله رئیسی وارد کنند. با توجه به وضعیت سخت زندگی مردم، بیش از این وجود مفسدین سیاسی و اقتصادی قابل تحمل نیست و در آستانه‌ی ورود به دهه‌ی پنجاهم انقلاب اسلامی باید بدون هیچ گذشت و شفقتی با دست اندازان به بیت المال برخورد قاطع نمود.

امید است پس از برخورد با متخلفین دانه درشت و مرتبط به باندهای ثروت و قدرت قدم بزرگی در مسیر اصلاح ساختار اداری و سیاسی و اقتصادی کشور برداشته شود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

سرلشکر سلامی: سپاه آماده همکاری همه جانبه با قوه قضائیه در برخورد با مجرمان است

بخشنامه «لزوم اجرای عدالت و رسیدگی منصفانه به اتهامات مرتکبان جرائم سیاسی» ابلاغ شد

روحانی: اپیدمی کرونا طولانی خواهد بود

0 نظر

ارسال نظر

capcha