احتمال حذف رمز عبور از سرویس‌های گوگل

احتمال حذف رمز عبور از سرویس‌های گوگل

به گزارش سراج24، از زمانی که رایانه‌های شخصی و تلفن‌های همراه فراگیر شده‌اند، یکی از مهم‌ترین مشکلات به وجود آمده حفظ امنیت و حریم شخصی در این دستگاه‌ها است. این امنیت می‌تواند رمز عبوری باشد که شما بر روی تلفن همراه، برنامه‌ها یا حتی فضای ابری خود تنظیم می‌کنید.

اما در هر صورت حفظ حریم شخصی به خصوص در اینترنت بسیار مشکل است، کارشناسان توصیه می‌کنند که رمز عبور باید طولانی باشد و از اعداد و حروف زیادی تشکیل شود، همچنین باید در بازه‌های زمانی کوتاه رمز خود را عوض کنید. اما اکثر کاربران به این توصیه‌ها توجهی ندارند، زیرا به خاطر سپردن رمز عبور طولانی و نامتعارف بسیار سخت است، چه برسد که بخواهند مدام آن را تغییر بدهند، اما با این حال حتی زمانی که کاربران رمز عبور بسیار دشواری را برای خود انتخاب می‌کنند نیز ممکن است اطلاعاتشان به سرقت برود.

گوگل به دنبال جایگزینی اثر انگشت به جای رمز عبور است

در سال‌های اخیر سیستم‌هایی مانند تشخیص چهره یا اثر انگشت به کمک کاربران آمده‌اند تا این مشکلات را رفع کنند، اما این موارد تنها برای قفل تلفن هوشمند کاربرد دارند، پس تکلیف دیگر فضا‌هایی که نیاز به امنیت بالا دارند چه می‌شود؟ گوگل برای رفع این مشکل به فکر استفاده از گواهی FIDO2 برای اندروید ۷.۰ به بالا افتاده است. با این گواهی توسعه دهندگان و شرکت‌های مختلف قادراند تا استفاده از قفل تشخیص چهره و اثر انگشت را برای نرم افزار‌های خود فعال کنند.

گوگل به دنبال جایگزینی اثر انگشت به جای رمز عبور است

این موضوع به آن معناست که کاربرد قفل تشخیص چهره و اثر انگشت گسترش پیدا خواهد کرد و کاربران قادر خواهند بود به جای استفاده از رمز عبور بر روی تمامی سایت‌های اینترنتی یا نرم افزار‌های مختلف از این دو سیستم بیومتریک (تشخیص چهره و اثر انگشت) استفاده نمایند. این قابلیت می‌تواند یک رویا برای گوگل و کاربران اندروید باشد که با پیوستن این شرکت به اتحادیه FIDO به واقعیت تبدیل می‌شود، البته توسعه دهندگان نرم افزاری باید از پروتوکل FIDO2 استفاده نمایند.

گوگل به دنبال جایگزینی اثر انگشت به جای رمز عبور است

گوگل و اتحادیه FIDO این قول را به کاربران می‌دهند که با استفاده از سیستم امنیتی قدرتمند و پنهانی مانع نفوذ ربات‌های خرابکار و هکر‌ها شوند تا مسئله امنیت در دنیای دیجیتال وارد مرحله‌ای تازه شود. البته چنین سیستمی ۱۰۰ درصد مطمئن نخواهد بود و اگر افرادی بتوانند به آن نفوذ کنند فاجعه بزرگی به بار خواهد آمد، اما در هر صورت مقامات گوگل و FIDO راه حل‌هایی را اندیشیده‌اند تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنند.

گوگل به دنبال جایگزینی اثر انگشت به جای رمز عبور است

این سیستم در حال حاضر بر روی مرورگر‌های گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس و مایکروسافت اج اجرا شده و همچنین اپل سافاری نیز از نسخه پیش نمایش آن پشتیبانی می‌کند. تمام دستگاه‌های اندروید ۷.۰ به بالا نیز به پروتوکل FIDO2 مجهز شده‌اند یا با بروزرسانی گوگل پلی به این پروتکل مجهز خواهند شد. این سیستم هنوز به طور رسمی اجرا نشده، اما در آینده نزدیک باید شاهد اخبار مهمی از طرف گوگل در مورد این سیستم باشیم.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

گوگل مپس با هشدارهایی در زمان خطر به کاربران باعث کاهش تلفات در حوادث می‌شود+تصویر

گوگل ابعاد رقابت خود با Waze را گسترش داد+تصویر

تغییر موضع ناگهانی گوگل‌پلی و حذف اجباری هاتگرام و طلاگرام

0 نظر

ارسال نظر

capcha