تلاش ولیعهد سعودی برای ماندن در قدرت؛ از قتل خاشقچی تا رابط با اسرائیل

تلاش ولیعهد سعودی برای ماندن در قدرت؛ از قتل خاشقچی  تا رابط با اسرائیل

به گزارش سراج24، یک تحلیلگر مسائل خاورمیانه گفت: «فضای داخلی عربستان اصلا آمادگی پذیرش بن سلمان را بعد از ملک سلمان ندارد. قبایل مختلف در این کشور به شدت با او مخالف هستند و اصلا تمایلی ندارد وی در جایگاه پادشاهی بنشیند. ضمن اینکه هنوز سایه محمد بن نایف هم بر سر او قرار دارد و بن نایف همچنان مورد توجه و قبول بسیاری از قبایل و حتی کشور‌های خارجی به خصوص انگلستان و حتی در ایالات متحده (به جز دونالد ترامپ) است. به همین دلیل نه می‌تواند او را سر به نیست کند و نه می‌تواند میزان محبوبیت خود را از او بیشتر کند. از طرف دیگر محمد بن سلمان هدفش از قتل خاشقچی این بود که بتواند روی جامعه داخلی عربستان تاثیر بگذارد و اقتدار و قدرت خود را به رخ بکشد، اما نتیجه مورد نظرش به دست نیامد و همین اقدام طنابی بر دست و پای وی شده است.»
الان مدتی است که خبر‌هایی در رسانه‌های مختلف در خصوص اختلافات میان ملک سلمان پادشاه عربستان و محمد بن سلمان ولیعهد این کشور درخصوص مسائلی مانند انتصاب خالد بن سلمان به عنوان معاون وزیر دفاع و تعیین دختر بندر بن سلطان به عنوان سفیر عربستان در واشنگتن، مطرح می‌شود که گمانه زنی‌های بسیاری را به همراه داشته است.
برخی بر این باورند که شرایط داخلی بر میزان تنش میان این دو چهره عالی رتبه در عربستان تاثیر گذاشته است و ادامه این روند ممکن است آینده بن سلمان را دستخوش تغییرات جدی کند. اما سوی دیگر بعضی از کارشناسان نظر متفاوتی دارند و این قبیل اخبار را مشکوک می‌دانند. زیرا معتقدند شاهزاده بن سلمان، حاکم فعلی مملکت سعودی است که به علت شرایط جسمانی پدرش و نبود قدرت تصمیم گیری در او، در هر دو سطح داخلی و خارجی، کنترل اوضاع را بر عهده دارد. با این حال، مخالفت، ولی عهد با پادشاه و تصمیم گیری بدون موافقت او، حتی در امور جزئی، در بین سنت‌های حکومت سعودی جای نمی‌گیرد؛ چرا که تعدّی از حکم پادشاه، کودتا علیه او محسوب می‌شود؛ که اگر ملک سلمان در اوج صحت جسمی به سر می‌بُرد، قطعا اجازه تجاوز از دستوراتش را نداده و فورا، ولی عهد را برکنار می‌کرد، همانطور که در مورد دو ولی عهد سابق اتفاق افتاد؛ لذا آن‌ها تاکید دارند که بعید نیست که مشاوران، ولی عهد سعودی منبع انتشار اینگونه اختلافات بوده باشند، تا به این شکل نشان دهند که ملک سلمان در سلامت به سر می‌برد و همچنان زمام حکومت سعودی را در دست دارد! در واقع، این هیاهوی رسانه‌ای وسیله‌ای شده است برای مقابله با انتقاد‌های رسانه‌های غربی از ولی عهد سعودی، به دنبال ترور وحشیانه جمال خاشقچی و عدم حضور بن سلمان در مراسم استقبال از ملک سلمان که اخیرا از مصر بازگشته بود صرفا به دلیل مسائل امنیتی رخ داده و دلیل دیگری ندارد.
در همین خصوص امیر موسوی مشاور وزیر دفاع پیشین کشورمان طی گفتگو با فرارو عنوان کرد: «به نظر من آنچه که این روز‌ها در رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های سعودی مطرح می‌شود، صرفا نوعی شایعه پراکنی است که از طرف شخص بن سلمان هم مدیریت می‌شود. زیرا الان شرایط به گونه‌ای است که بن سلمان نیاز دارد اینگونه القا کند که پادشاه همچنان حضور فعال دارد و در مسائل کشور اظهار نظر می‌کند. واقعیت این است که هنوز محمد بن سلمان نتوانسته فضا را برای تسلط بر عربستان فراهم کند و مخالفان بسیاری در درون این کشور دارد و حالا برای اینکه به نوعی برای خود زمان بخرد و مانع از هرج و مرج شود، می‌خواهد اینگونه به افکار عمومی القا کند که پادشاه همچنان سرحال و در راس است.
وی ادامه داد: «از سوی دیگر او شرایط مناسبی هم در جامعه جهانی ندارد و قتل جمال خاشقچی هم مزید بر علت شد که وضعیت وی بسیار تحت تاثیر قرار بگیرد. الان برخلاف رابطه خوبی که بن سلمان با آمریکا و اسرائیل دارد، رابطه اش به شدت با اتحادیه اروپا متشنج شده و به خصوص آلمان، فرانسه و انگلیس اصلا تمایلی به پذیرش وی ندارند؛ بنابراین بهترین کاری که می‌توانست انجام دهد همین بود که چنین شایعاتی را ایجاد کند تا همانطور که عرض کرد برای خود زمان کافی فراهم کند.»
او تصریح کرد: «این در حالی است که شرایط جسمی و ذهنی پادشاه عربستان به شدت نامساعد است و حتی صحبت‌هایی مبنی بر اینکه وی دچار آلزایمر شده است هم شنیده می‌شود و اصلا وضعیتی ندارد که بتواند در مسائل کشوری اظهار نظر کند یا همچنان قدرت را در اختیار داشته باشد. به همین دلیل الان تمام سیاست‌ها و تصمیمات از سوی محمد بن سلمان اتخاذ می‌شود. اما ولیعهد سعی دارد با انتشار چنین شایعاتی اینگونه القا کند که ملک سلمان کاملا هوشیار است و حتی اختلافاتی هم با یکدیگر دارند. ولی واقعیت این است که الان مدت‌هاست که هیچ کس ملک سلمان را ندیده است و همین موجب شده، شایعات مورد نظر درباره بیماری‌های وی، بیش از گذشته قوت پیدا کنند.»
این تحلیلگر مسائل خاورمیانه در پاسخ به این سوال که محمد بن سلمان تا کجا می‌تواند این بازی را ادامه دهد، گفت: «او در حال حاضر سعی دارد شرایط را برای اعلام پادشاهی خود فراهم کند و تا زمانی که این اتفاق رخ ندهد، این ماجرا ادامه دارد. اما خودش می‌داند که زمان زیادی هم ندارد و نمی‌تواند این بازی را برای بلند مدت ادامه دهد. به همین دلیل هم الان به هر وسیله‌ای چنگ می‌اندازد تا بتواند وجه خود را در عرصه بین المللی و داخلی بازسازی کند؛ لذا الان از یک سو سعی دارد از اسرائیل و آمریکا استفاده کند و از سوی دیگر رابطه خود را با روسیه بهبود بخشیده است. اما تا امروز هیچ کدام از این‌ها نتوانسته اند گام بزرگی برای هدف بن سلمان بردارند.»
وی تاکید کرد: «البته آینده بن سلمان به این مسئله که پرونده جمال خاشقچی به کجا ختم شود هم بسیار بستگی دارد. از طرف دیگر همانطور که عرض کردم مشکلات بن سلمان به یک یا دو مورد خلاصه نمی‌شود. اینکه اتحادیه اروپا و کنگره آمریکا و سازمان سیا مشکل جدی با وی دارند هم از موانع مهم و جدی بر سر راه او است. واقعیت این است که بن سلمان اصلا فکرش را هم نمی‌کرد که کار به جایی برسد که کنگره آمریکا تا این حد نسبت به وی رویکرد منفی داشته باشد و به همین دلیل تمام تخم مرغ‌های خود را در سبد دونالد ترامپ قرار داده بود؛ لذا الان بیشترین امتیاز‌ها را برای اسرائیل قائل است تا شاید لابی پرنفوذ یهودی بتواند وضعیت او را در داخل کنگره و سازمان سیا بهبود ببخشند.»
مشاور وزیر دفاع پیشین کشور افزود: «از طرف دیگر فضای داخلی عربستان هم اصلا در حال حاضر آمادگی پذیرش بن سلمان را بعد از ملک سلمان ندارد. قبایل مختلف در این کشور به شدت با او مخالف هستند و اصلا تمایلی ندارد وی در جایگاه پادشاهی بنشیند. ضمن اینکه هنوز سایه محمد بن نایف هم بر سر او قرار دارد و بن نایف همچنان مورد توجه و قبول بسیاری از قبایل و حتی کشور‌های خارجی به خصوص انگلستان و حتی در ایالات متحده (به جز دونالد ترامپ) است. به همین دلیل نه می‌تواند او را سر به نیست کند و نه می‌توان میزان محبوبیت خود را از او بیشتر کند. از طرف دیگر محمد بن سلمان هدقش از قتل خاشقچی این بود که بتواند روی جامعه داخلی عربستان تاثیر بگذارد و اقتدار و قدرت خود را به رخ بکشد، اما نتیجه مورد نظرش به دست نیامد و همین اقدام طنابی بر دست و پای وی شده است.»

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

عادی سازی رابطه با اسرائیل فاجعه آمیزترین اتفاق قرن است

قرار نیست پاسخ ایران به خرابکاری اسرائیل در نطنز اعلام شود

نگرانی صهیونیست‌ها از احیای برجام

0 نظر

ارسال نظر

capcha