حسن هانی‌زاده:

آن‌چه در عراق رخ می‌دهد قطعا اثر خود را بر جامعه‌ی ما خواهد گذاشت

آن‌چه در عراق رخ می‌دهد قطعا اثر خود را بر جامعه‌ی ما خواهد گذاشت

حسن هانی‌زاده کارشناس برجسته‌ی مسائل سیاسی خاورمیانه در گفت‌وگو با سراج24 درباره‌ی سفر پیش‌روی حسن روحانی به عراق گفت: سفر آقای روحانی به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق یک سفر راهبردی‌ست که می‌تواند در گسترش و تحکیم مناسبات تهران و بغداد موثر باشد. این سفر از زوایای گوناگونی قابل تحلیل است که من به برخی موارد آن اشاره خواهم کرد.

وی افزود: این سفر تلاش آمریکا و کشورهای عرب منطقه را که می‌خواهند روی سیاست عراق در رفتار با ایران اثر بگذارند، تحت تاثیر قرار می‌دهد. آمریکایی‌ها و کشورهای عرب منطقه قصد دارند روابط سیاسی و اقتصادی عراق با ایران را به کمترین حد کاهش دهند. این سفر بستر بسیاری خوبی است که رئیس جمهور با اقدامات دشمنان مقابله کند. قطعا تلاش دشمنان برای اثرگذاری روی تغییر سیاست رفتاری عراق با ایران منجر به شکست خواهد شد.

این کارشناس مسائل سیاسی اظهار داشت: گزارش‌های موجود حاکی از آن است که آمریکایی‌ها در حال انتقال داعش و منافقین از مرزهای سوریه به مرزهای عراق هستند. از این رو همکاری ایران با عراق در زمینه‌های امنیتی و نظامی حائز اهمیت است که در طی این سفر حتما به این مسائل پرداخته خواهد شد.

وی در ادامه تصریح کرد: در حوزه‌ی اقتصادی حجم صادرات ایران به عراق به رقم 12 میلیارد دلار رسیده است که پیش‌بینی می‌شود در 3 سال آینده این رقم به 20 میلیارد دلار برسد. بنابراین آن‌چه که در داخل عراق رخ می‌دهد قطعا اثر خود را بر جامعه‌ی ما خواهد گذاشت. ایران و عراق 1400 کیلومتر مرز مشترک آبی و خاکی دارند که این مسئله باید برای ما در جنبه‌های گوناگون بسیار مهم باشد. از طرفی عراق بستر مناسبی برای گسترش صادرات تولیدات ایرانی است که نباید به سادگی از کنار آن عبور کرد.

این کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: استفاده از آبراه مشترک شط‌العرب بین ایران و عراق، چاه‌های نفتی مشترک بین این دو کشور، مسئله‌ی توافق‌نامه‌ی الجزایر و سایر مباحث فرهنگی و مذهبی از جمله مواردی خواهد بود که در جریان سفر رئیس جمهور مطرح خواهد شد و بسیار بااهمیت هستند. 

هانی‌زاده در پایان تاکید داشت: گسترش مناسبات در زمینه‌های گوناگون با عراق یکی از مهم‌ترین مطالبات رهبر معظم انقلاب است که ایشان همیشه تاکید دارند این روابط و تعاملات باید گسترده‌تر شوند. خواست رهبر انقلاب این است که روابط با کشور عراق در رده‌های بالای مسئولین بیش از پیش برقرار شود و به بالاترین حد خود برسد. سفر اخیر رئیس پارلمان عراق به ایران و سفر پیش روی رئیس جمهور به عراق قطعا تعاملات را افزایش داده و ارتباطات دو کشور را نزدیک‌تر می‌کند.

انتهای پیام/
 

اخبار مرتبط

رفع تحریم‌ها به‌ رغم مخالفت‌های آمریکا

ماهیت ایران با تاکتیک‌ چپاول آمریکایی در تضاد است

پالس‌های غلطی که موجب تداوم اعتیاد آمریکا به تحریم می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha