از مراکز معتبر آجیل بخرید

استفاده احتکارکنندگان آجیل از قرص برنج برای نگهداری بیشتر و احتمال مسمومیت غذایی

استفاده احتکارکنندگان آجیل از قرص برنج برای نگهداری بیشتر و احتمال مسمومیت غذایی

به گزارش سراج24، هرساله با نزدیک شدن به ایام عید نوروز و افزایش تقاضا، قیمت‌ کالاهای مورد نیاز مردم افزایش می‌یابد. یکی از مهمترین گزینه‌های پذیرایی مردم در سفرهای عید آجیل است. با توجه به سرمازدگی که در فروردین سال 1397 به وقوع پیوست و البته افزایش نرخ دلار و تمایل تجار برای صادرات خشکبار، افزایش قیمت این محصولات در روزهای منتهی به نوروز 98 دور از ذهن نبود؛ لذا افراد سودجو با اشراف بر این اوضاع خشکبار مورد نیاز مردم در شب عید را از مدت‌ها پیش دپو نموده‌اند. حتی در موارد بسیاری سودجویان آجیل‌های باقی مانده از سال‌های پیش را با خشک‌بار سال جدید مخلوط می‌کنند. آجیل‌های کهنه به سبب استفاده از قرص برنج در انبارهای خشکبار خطر مسمومیت، ایجاد تهوع، درد معده، استفراغ، اسهال، تنگی نفس، احساس سرما، عطش و سردرد را در پی خواهند داشت.

دکتر بهزاد شریف مخمل زاده در خصوص مصرف قرص برنج برای نگهداری برنج و غلات در انبارها گفت: قرص برنج ترکیب خطرناکی از فسفیدهاست که برای جلوگیری از آفت زدگی برنج انبار شده و غلات مصرف می‌شود.

وی با بیان اینکه فسفیدها همچنین برای دفع آفات سایر غلات انبار شده و جلوگیری از کپک زدگی و جونده کش و غیر نیز مصرف می شود، افزود: با تماس این ماده با رطوبت با اسید، گاز خطرناک فسفین آزاد می شود که علت اصلی توکسیسیتی این ماده است و هر چه این ترکیبات تازه تر باشد گاز بیشتری آزاد کرده و خطرناک تر هستند. مکانیزم احتمالی اثر این مواد (فسفین) بلوک سیتوکروم اکسیداز و مهار فسفوریلاسیون اکسیداتیو و در نتیجه مرگ سلولی است. بنابراین دستگاه هایی همچون مغز، قلب، کبد و غیره که به مقدار اکسیژن بیشتری نیاز دارند نسبت به این سم حساس تر و آسیب پذیر ترند.

همچنین یوسف علی پزشک در گفت‌وگو با ایرنا اظهارداشت: این نوع قرص برنج که فقط برای نگهداری غلات در سیلوها استفاده می شود، در صورت مصرف نادرست باعث بروز مسمومیت های حاد عمدی، تصادفی و نهایتا مرگ و میر می شود.

وی گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم طی نامه ای به مراکز بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی کشور در باره مصرف نادرست این نوع قرص هشدار داده شده است.

کارشناس مسوول بهداشت محیط مرکز بهداشت خراسان رضوی علائم و عوارض مرگبار قرص برنج را شامل تحریک شدید دستگاه گوارش، اختلالات قلبی-عروقی، افت فشار خون، شوک، آریتمی، نارسایی قلبی، ادم ریوی، آسیب کبدی و کلیوی، ترومبوسیتوپنی( کاهش تعداد پلاکتهای خون)، تشنج و نهایتا کما و مرگ عنوان کرد که حداکثر تا 72 ساعت بعد از مصرف ایجاد می شود. کاربرد سم آلومینیوم فسفاید صرفا در سیلوها و با نظارت سازمان غله و حفظ و نباتات مجاز و در سایر موارد ممنوع است.

علی رغم ممنوعیت‌های موجود در استفاده‌ی غیر مجاز، احتکار کنندگان از قرص‌های phostoxin به عنوان ارزان‌ترین راه‌کار برای نگهداری از خشکبار استفاده می‌کنند. البته محصولاتی مانند برنج قبل از مصرف شسته می‌شوند ولی خشکبار قبل از مصرف شسته نمی‌شوند و مستقیما از انبارها راهی بازار مصرف می‌شوند؛ به همین جهت باید توجه داشت که به هیچ عنوان از آجیل‌هایی که بوی کهنگی می‌دهند استفاده نشودو خشکبار مورد نیاز برای مصرف ایام عید از مراکز مورد اطمینان تهیه شود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

فیلم| روایت آشوب

اگر اقدام جدی جهت حفظ ارزش پول ملی صورت نگیرد قیمت خودرو دوباره افزایش می‌یابد/ قیمت خودرو هیچ‌وقت به قیمت قبلی برنمی‌گردد

مردم دانستند که قیمت یک ماشین این رقم‌های نجومی نیست/ گرفتار سقف کاذب در قیمت خودروها شدیم

1 نظر

< 1397/12/20 - 05:19

باسلام وخسته نبا شييد به أجراس طرح
شب چله أز نمايشگاه موصلي اجيل خريدديم همه فاسد وقابل خوردن نبود
مقداري روي اجيل درست مي كنت روش سالم بقييه
غير قابل استفاده بود

Yusef

ارسال نظر

capcha