پتانسیل خودکفایی تولید پنبه در کشور وجود دارد

پتانسیل خودکفایی تولید پنبه در کشور وجود دارد

به گزارش سراج24، محمد حسین کاویانی مدیر عامل صندوق پنبه، درباره آخرین میزان واردات پنبه از ابتدای سال تا کنون اظهار کرد: بر اساس آمار گمرک از ابتدای فروردین تا پایان بهمن، ۵۰ هزار و ۵۰۰ تن پنبه وارد کشور شده، در حالیکه این میزان تا پایان اسفند ۶۶ هزار تن بوده است.

وی افزود: مقایسه آمار واردات پنبه با سال گذشته نشان می‌دهد که حدود ۱۵ هزار تن پنبه تا پایان اسفند برای تامین نیاز صنایع نساجی باید وارد شود.

کاویانی با اشاره به اینکه تا پایان بهمن ۱۵ هزار تن پنبه در کارخانه‌های پنبه پاک کنی موجود است، بیان کرد: با احتساب تولید پنبه امسال، حدود ۴۴ هزار تن پنبه در کارخانه‌های پنبه پاک کنی موجود است که ۲۶ هزار تن از این میزان به سمت صنایع نساجی رفته که با این وجود تنها ۱۸ تا ۲۰ هزار تن پنبه برای صنایع نساجی تا پایان شهریور در کارخانه‌های پنبه پاک کنی موجود است.

مدیر عامل صندوق پنبه نیاز سالانه صنایع نساجی را ۱۲۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: در شش ماهه دوم سال، ماهانه حداقل ۵ تا ۶ هزار تن پنبه برای تامین نیاز صنایع نساجی باید وارد کشور شود و در غیر این صورت با کمبود پنبه در بازار روبرو خواهیم بود.

این مقام مسئول درباره علل کاهش تولید پنبه در سال زراعی ۹۷-۹۶ بیان کرد: امسال عملکرد تولید پنبه ناشی از شرایط جوی و خسارت آفت کرم غوزه در برخی استان‌ها به ویژه خراسان و گلستان حداقل ۱۵ درصد کاهش یافته است.

به گفته وی، با توجه به قیمت مناسب پنبه در سال ۹۷، انتظار می‌رود که کشاورزان برای سال زراعی آینده سطح کشت بیشتری به پنبه اختصاص دهند.

کاویانی ادامه داد: با توجه به حجم مناسب بارندگی در استان‌های گلستان و خراسان، شاهد افزایش سطح زیر کشت پنبه در این مناطق خواهیم بود که این امر در کنار واردات بذور مناسب موجب شده تا نیاز به واردات پنبه در سال زراعی آینده کاهش یابد.

وی با اشاره به اینکه ایران در زمره تولید کننده پنبه در جهان به شمار می‌رود، اظهار کرد: این درحالی است که واردات و قاچاق بی رویه پوشاک، تعطیلی و نیمه تعطیلی بسیاری از صنایع نساجی را به همراه داشته است.

مدیر عامل صندوق پنبه در ادامه افزود: علی رغم مازاد تولید، مجوز واردات پنبه در سال ۸۲ صادر شد که در نهایت این امر موجب شد تا کشاورزان رغبتی به کشت پنبه نداشته باشند.

کاویانی در پایان با اشاره به اینکه پتانسیل خودکفایی تولید پنبه در کشور وجود دارد، تصریح کرد: اگر قیمت تضمینی پنبه همانند سایر محصولات کشاورزی مناسب باشد، به سبب افزایش سطح زیر کشت پنبه، صد درصد نیاز کشور از تولید داخل تامین خواهد شد چرا که پتانسیل تولید و صادرات پنبه در کشور وجود دارد.

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط

پالایش نفت خام راهکار اساسی عبور از تحریم نفتی

واردات تیشه به ریشه تولید

طرح ساماندهی بازار خودرو که به طرح سامان‌دهی صنعت خودرو تغییر پیدا کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha