محمدعلی پورمختار:

اگر دولت، تنظیم بازار شب عید را جدی نگیرد ثمرات بدی برای حیثیت آن‌ها به جا می‌ماند

اگر دولت، تنظیم بازار شب عید را جدی نگیرد ثمرات بدی برای حیثیت آن‌ها به جا می‌ماند

محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با سراج24 در خصوص عملکرد دولت در زمینه‌ی تنظیم بازار در روزهای منتهی به سال 98 گفت: بازار امسال به نسبت سال گذشته عملا رها شده بود و تنظیم بازاری وجود نداشت. بازار شب عید شرایط ویژه‌ای دارد. در این ایام از سال، مصرف کالاهای اساسی توسط مردم بالا می‌رود و به نوعی تقاضا از گذشته بیشتر می‌شود. ضمن این‌که در این دوره از سال سوء استفاده‌کنندگان هم جهت پیشبرد اهداف سودجویانه‌ی خود اعمال و رفتار مخربی از خود در بازار نشان می‌دهند. 

وی افزود: دستگاه‌های نظارت حکومتی از جمله سازمان تعزیرات باید بنابر وظیفه‌ی ذاتی خود با این عوامل برخورد داشته باشد اما نقش دولت در برخورد با این عوامل پررنگ‌تر است و باید جهت مقابله با هرگونه اخلال در بازار برنامه‌ریزی دقیق و جدی داشته باشد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس اظهار داشت: دولت باید در زمینه‌ی مراقبت و توزیع کالاهای اساسی از تمام توان و ابزار خود استفاده کند. از طرفی حیثیت دولت در این زمینه لکه‌دار شده است. اگر دستگاه اجرائی این موضوع را جدی نگیرد قطعا ثمرات بدی برای آن‌ها به جا می‌ماند. اگر این رویه به همین شکل پیش برود نشان می‌دهد یا اراده‌ای جهت جلوگیری از این آشفتگی وجود ندارد یا ضعف و ناتوانی غیرقابل حلی در دستگاه دولتی است که در هر صورت نگاه مردم نسبت به دولت بدتر خواهد شد.

نماینده‌ی مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس ضمن ارائه‌ی راهکار جهت ایجاد تعادل و توازن در بازار شب عید تصریح کرد: کنترل و ایجاد توازن در بازار مسیرهای مختلفی دارد. یکی از راه‌های آن، این است که نباید کمبود عرضه در بازار ایجاد شود. طبیعتا تقاضا همیشه هست و به‌خصوص در ایام پایانی سال بیشتر هم می‌شود. نکته‌ی مهم این است که دولت در عرضه‌ی اقلام اساسی به مشکل برنخورد و از راه‌های گونان این کالاها را تهیه کند.

وی ادامه داد: اگر این توازن به‌هم بخورد قیمت کالاها روند افزایشی پیدا می‌کند و از طرفی جو روانی منفی بین مردم ایجاد می‌شود که ممکن است در تهیه‌ی اقلام اساسی خود به مشکل بربخورند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس تاکید داشت: دستگاه قضائی هم باید اقدام ویژه‌ای در جهت مقابله با متخلفین اقتصادی انجام دهد و با اخلالگران بازار برخورد قاطعی داشته باشد تا علاوه‌بر ایجاد یک جو روانی، سودجویان نتوانند به راحتی دست به هر اقدامی که می‌خواهند برنند.

وی افزود: لازم است با جریان یا افرادی که دست به احتکار می‌زنند و کالاها را عرضه نمی‌کنند یا اقلام را به واسطه های دیگر می‌فروشند، برخورد محکمی داشت تا دیگر کسی به خود اجازه‌ی ایجاد آشفتگی در بازار را ندهد.

پورمختار در پایان خاطر نشان کرد: ما امیدوار هستیم که دولت در همین روزها که تقاضا در بازار افزایش پیدا می‌کند با برنامه‌ریزی جدی و دقیق توازن را در بازار ایجاد کند و مانع از سودجویی برخی جریان‌ها و افراد در این زمینه شود و با عوامل اخلالگر برخورد قاطع داشته باشد.

انتهای پیام/
 

اخبار مرتبط

پیشنهاد دولت درباره افزایش حقوق و مستمری کارمندان و بازنشستگان

کشتی‌ آرای: سکه ۷۰۰ هزار تومان ارزان شد

چرا‌ تورم در دولت سیزدهم کاهش یافت‌ ؟!

0 نظر

ارسال نظر

capcha