صادرات تخم مرغ تنها راه حل تعادل قیمت در بازار

صادرات تخم مرغ تنها راه حل تعادل قیمت در بازار

به گزارش سراج24، رضا ترکاشوند مدیر عامل اتحادیه مرغداران میهن، با اشاره به اینکه بازار تخم مرغ تعریفی ندارد، اظهار کرد: با توجه به آنکه شرایط تامین و توزیع تخم مرغ برای مصرف کنندگان مطلوب است و هم اکنون به سبب فراوانی عرضه و مازاد تولید، قیمت تخم مرغ کمتر از نرخ تمام شده است، اما شرایط کنونی برای تولیدکننده به هیچ عنوان مساعد نیست چرا که قیمت محصول در اوج تقاضای بازار به زیان عرضه است.

وی صادرات هدفمند بخشی از مازاد تولید را راه حل اصلی تعادل قیمت تخم مرغ در بازار دانست و افزود: با توجه به آنکه میزان تقاضای صنایع و شیرینی فروشی‌ها برای خرید تخم مرغ به مرور کاسته می‌شود، بنابراین اگر مسئله رفع ممنوعیت صادرات حل نشود، بی تردید با سقوط شدید قیمت و زیان مرغداران در بازار مواجه خواهیم شد.

ترکاشوند با تاکید بر رفع ممنوعیت صادرات تخم مرغ گفت: اگر موضوع رفع ممنوعیت صادرات تخم مرغ محقق نشود، بخش عمده‌ای از تولیدکنندگان قادر به ادامه تولید نیستند که در نهایت با حذف گله‌ها در تامین تخم مرغ با مشکلات جدی روبرو خواهیم شد.

این مقام مسئول ادامه داد: علی رغم پیگیری‌های مکرر از وزارت صمت مبنی بر رفع ممنوعیت صادرات، هنوز به نتیجه‌ای نرسیده ایم که به همین خاطر موضوع را از طریق کمیسیون کشاورزی مجلس پیگیر شده ایم و امیدواریم هرچه سریع‌تر بحران مرتفع گردد.

وی متوسط قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری را ۶ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ ۸ هزار تومان است که این امر نشان می‌دهد در شرایطی که با اوج تقاضا برای خرید تخم مرغ از سوی واحد‌های صنعتی و شیرینی پزی برای ایام‌ پایانی سال روبرو هستیم، مرغداران در فروش هر کیلو تخم مرغ حداقل با زیان حداقل یک هزار و ۵۰۰ تومانی در بازار روبرو هستند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران میهن متوسط تولید ماهانه تخم مرغ را بیش از ۸۲ کیلو اعلام کرد و افزود: با احتساب تولید داخل، روزانه ۱۰ درصد تولید تخم مرغ مازاد بر نیاز کشور است. از این رو جای این سوال مطرح است که براساس چه منطقی، مسئولان تنظیم بازار صادرات را ممنوع اعلام کرده اند؟

وی با اشاره به اینکه ممنوعیت صادرات علت اصلی اُفت قیمت تخم مرغ در بازار به شمار می‌رود، اظهار کرد: این در حالی است که مسئولان تنظیم بازار حواسشان نیست که اجرای برنامه بر خلاف سیاست‌های تنظیم بازار و حمایت از تولید، آسیب جدی به صنعت می‌زند.

ترکاشوند درباره آخرین وضع واردات تخم مرغ گفت: براساس اظهار نظر مسئولان تنظیم بازار واردات تخم مرغ متوقف شده است.

این مقام مسئول در پایان تصریح کرد: با توجه به مازاد تولید تخم مرغ به مسئولان تنظیم بازار اعلام کردیم که تخم مرغ‌های مازاد را به منظور کنترل بازار جمع آوری کنند که متاسفانه تا کنون اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است، در حالیکه حداقل انتظار آن بود که با خرید مازاد تولید، کمکی به مرغداران می‌شد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نگاه مثبت رهبر انقلاب به تولید در اقتصاد به رشد اقتصادی کشور کمک و مشکلات کنونی را برطرف خواهد کرد

واردات تیشه به ریشه تولید

کمبودی در عرضه محصولات پروتئینی وجود ندارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha