آقای وزیر! تعادل بین ورزش و جوانان برقرار است؟

 آقای وزیر! تعادل بین ورزش و جوانان برقرار است؟

به گزارش سراج24، وزرات ورزش و جوانان همانطور که از نامش بر می آید دو ماموریت بزرگ دارد. ورزش و تربیت بدنی و همینطور ساماندهی امور مربوط به جوانان و ایجاد زمینه‌هایی برای رشد جوانان. از زمانی که این وزارتخانه با این نام دو وجهی شکل گرفت بسیاری از جمله نمایندگان مجلس این انتقاد را مطرح کردند که وزرش بر ماموریت این وزارتخانه برای جوانان سایه می افکند و جوانان بازهم مظلوم واقع می شوند. تا حدود بسیار زیادی هم این مسئله درباره فعالیت این وزارتخانه صدق می کند.
در شش ماهه اول سال جاری «محمدمهدی تندگویان» معاون ساماندهی جوانان این وزارتخانه گزارشی کلی از عملکرد این وزارتخانه در حوزه جوانان ارائه داد که شامل تسهیل در روند وام دهی به جوانان در امر ازدواج بود.
وی همچنین از طراحی و راه اندازی برخی از تشکلات در حوزه‎های مختلف از جمله گردشگری با مدیریت و لیدری جوانان خبر دارد که در آن از جوانان با سواد و کاربلد استفاده شده است. از سوی دیگر تندگویان برنامه های آینده این وزارتخانه را تشکیل خانه جوان در شهرهای مختلف ابراز کرد که در این حوزه ٤٩ خانه فعال جوان ودر شش ماه سال جاری ٦٣ خانه جوان فعال و ٣٠ خانه درحال ساخت در این وزارتخانه وجود دارد.
آنچه مشخص است این وزارتخانه به طور محدود در این حوزه درحال فعالیت است و با وجود طراحی برخی از برنامه‌هایی که در حوزه جوانان شکل گرفته است عمومیت این طرح ها را در میان جوانان نمی توان حس کرد؛ چه اینکه اینگونه طرح ها به صورت محدود صورت می گیرد و نمی تواند جوابگوی حضور جوانان باشد و خیل بسیاری از قشر جوان تحت پوشش چنین طرح هایی قرار نمی گیرند.
از سوی دیگر اهتمام وزارت ورزش و جوانان بایستی در کارهای ترکیبی برای هم افزایی بیشتر با نهادها و سازمان های دیگر باشد. هر چند که تفکیکی میان ورزش و جوانان در نام این وزارتخانه وجود دارد اما امر ورزش و تندرستی نیز برای جوانان یک نیاز جدی است. در این زمینه هم وزارت ورزش و جوانان چندان کارنامه قابل قبولی ندارد.
هنوز امر ورزش برای جوانان حتی در الگوسازی این کار از سوی وزارت ورزش چندان کار قوی و قدرتمندی صورت نگرفته است. در این حوزه هم بیشتر به ورزش حرفه ای و نه ورزش همگانی و الگوسازی ورزش در زندگی جوانان توجه شده است. هر چند گسترش ورزش‌ همگانی نه صرفا قهرمانی، می‌تواند زمینه کاهش آسیب های اجتماعی را فراهم کند ولی به طور مستقیم در این حوزه موثر نیست. بنابراین کار ویژه دیگری در حوزه اجتماعی در وزارت ورزش و جوانان این موضوع می طلبد.
از سوی دیگر وزارت ورزش و جوانان در حوزه تامین زیرساخت‌های مربوط به این امر بایستی فعالیت مستمر و بهینه‌ای داشته باشد. در همین زمینه «امیر رضا خادم»، معاون حقوقی، پارلمانی و امور استان‌های وزارت ورزش و جوانان گفت: « تکمیل 4 هزار پروژه نیمه‌تمام ورزشی در کشور نیازمند ۱۰هزار میلیارد تومان اعتبار است.»
وجود این مقدار از پروژه‌های نیمه تمام در این وزارتخانه یکی از چالش ها و انتقادات جدی به آن است. جالب اینجاست که گفته می شود وزارت ورزش و جوانان تا تکمیل طرح‌های نیمه تمام ورزشی طرح جدیدی را کلنگ‌زنی نخواهد کرد. بنابراین بازهم سایه سنگین پروژه های ورزشی بر روی کارهای مربوط به جوانان به خوبی احساس می شود. با این میزان از حجم کار زیرساختی ورزش حرفه ای که وزارت جوانان در آن وا مانده است؛ چطور می توان در حوزه جوانان امیدوار بود که کار زیرساختی انجام گیرد.
از سوی دیگر در حوزه جوانگرایی در خود دولت نیز باید این وزارتخانه فعالیت مستمر و رسالت گونه‌ای داشته باشد. طرح منع بکارگیری بازنشستگان که از سوی مجلس تصویب و جهت اجرا به دولت سپرده شد بایستی از سوی وزارت ورزش و جوانان که متولی جوان گرایی است، می بایست به طور مستمر و به طور جد پیگیری می شد، اما در این حوزه هم تنها وزارت ورزش به صورت توصیه گونه عمل کرد و چندان در این حوزه عملکرد مطلوبی از از این وزارتخانه دیده نشد.
دولت یازدهم و دوازدهم از جمله پیرترین دولت های انقلاب اسلامی بودند و میانگین کابینه بیش از 60 سال سن است. در حوزه های مدیران میانی نیز بکارگیری طرح منع بکارگیری بازنشستگان سبب بهبود نسبی این حوزه شد اما در این میان آنچه مهم است پیگیری و ارتقای این موضوع برای حضور جوانان در مقاطع مختلف مدیریتی است.
در حوزه جوانان با توجه به حساسیت‌هایی که وجود دارد آثار اجتماعی و آسیب های فراوانی وجود دارد که به نظر می رسد وزارت جوانان باید به آن اهتمام ویژه داشته باشد. این وزارتخانه در حوزه مسوولیت‌های خود می‌تواند در زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی نقش موثری را ایفا کند ولی وزارت ورزش و جوانان بیشتر بر ورزش متمرکز است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

صحبت های قاضی‌زاده در مورد استیضاح وزیر ورزش و جوانان

سلیمی: جمع آوری امضاء طرح استیضاح برای باج گیری های سیاسی انجام می‌شود

افتتاح موزه ورزش با حضور معاون اول رئیس جمهور

0 نظر

ارسال نظر

capcha