نائب رئیس کمیسیون صنایع:

با شرایط پیش آمده برای کشور نمی‌توان به قیمت قبلی خودرو فروخت/ تحریم‌ها دست و پای خودروسازان را بسته است

با شرایط پیش آمده برای کشور نمی‌توان به قیمت قبلی خودرو فروخت/ تحریم‌ها دست و پای خودروسازان را بسته است

فریدون احمدی نائب رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با سراج24 با اشاره به نگرانی مردم از آشفته بازار خودرو اظهار داشت: هر کارشناس و نماینده‌ای نوسانات قیمت بازار خودرو را به یک مدل تحلیل می‌کند. وزیر صنعت هم بارها در کمیسیون جهت پاسخ‌دهی حاضر شده است. نکته‌ی مهم در زمینه‌ی گرانی خودرو این است که برخی مسائل اجتناب‌ناپذیر است. با شرایط پیش آمده برای کشور نمی‌توان به قیمت قبلی خودرو فروخت.

وی افزود: به هر حال تحریم‌ها دست و پای خودروسازان را بسته است و از طرفی گران شدن نرخ ارز بر قیمت مواد اولیه تاثیر می‌گذارد. بخش دیگری از مسئله‌ی گران شدن خودرو به فضا و جو روانی بازار برمی‌گردد. هفته‌ی گذشته وزیر به همراه خودروسازان در کمیسیون صنایع جلسه داشتند و متعهد شدند که پای وعده‌های خود بمانند.

نائب رئیس کمیسیون صنایع مجلس در خصوص راهکار برون‌رفت از مشکلات صنعت خودرو گفت: به نظر من پرداختن به موضوع گرانی خودرو آب در هاون کوبیدن است. برای اصلاح قیمت خودرو باید حتما زیرساخت‌های تولید را درست کنیم. خودروسازان در حال حاضر به نقدینگی احتیاج دارند. این‌که این نقدینگی با چه نرخی برای آن‌ها تامین شود خیلی مهم است. نرخ در قیمت موثر است.

وی در ادامه بیان کرد: خودروساز تعهدی ندارد که خودروی ارزان به مردم بدهد. خودروسازان بنگاه‌داری می‌کنند و باید سود این بنگاه‌داری را به سهام‌دارانشان بدهند. اگر بازار انحصاری شده است به خودمان برمی‌گردد نه خودروساز. اگر برای خودروسازان رقیب ایجاد کنیم، قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند.

نائب رئیس کمیسیون صنایع مجلس تصریح کرد: به نظر من دامن زدن به ادعای کاهش قیمت خودرو، مردم را بیشتر ناراحت می‌کند. مردم انتظار دارند قیمت‌ها کاهش پیدا کند اما وقتی می‌بینند این‌طور نیست و قیمت‌ها کاهش پیدا نمی‌کند، بیشتر اذیت می‌شوند. باید واقعیات را به مردم بگوییم که چه بلایی بر سر صنعت خودروسازی آمده است.

احمدی در پایان تاکید داشت: باید راهکارهایمان را جهت حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده به مردم بازگو کنیم تا آن‌ها هم با چشم باز واقعیات را ببینند و انتظار بی‌جا و دروغین برای آن‌ها ایجاد نکنیم. مشکلاتی از جمله تحریم، نوسانات قیمت ارز، رکود اقتصادی و معضلات نقدینگی در صنعت خودروسازی تاثیرگذار است. باید با اصول کارشناسی این مشکلات را حل کنیم و مردم را در جریان حقایق قرار دهیم.

انتهای پیام/
 

اخبار مرتبط

رئیسی: نظام تولید و توزیع خودرو نیاز به جراحی دارد/ الحاق کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی موجب انتفاضه جدید می‌شود

فیلم| وقتی مافیا اجازه فروش لباس‌های بیمارستانی را به تولیدکننده نمی‌دهد

فیلم| لج بازی ترامپ برای لغو تحریم های ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha