آخرین وضعیت شکایت شورای نگهبان از محمود صادقی از زبان کدخدایی

به گزارش سراج24، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، پیش از ظهر امروز (شنبه یازدهم اسفند)، در نشست خبری درباره شکایت این شورا از محمود صادقی، نماینده مجلس، گفت: طبق قانون، شکایت از آقای صادقی در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در حال بررسی است،  آخرین پیگیری‌ها را نداشتم، باید سؤال کنم.

وی همچنین درباره بررسی لایحه بودجه سال 98 در شورای نگهبان، اظهار داشت: کلیاتی از لایحه بودجه 98 در شورای نگهبان در حال بررسی است و قرار شده در جلسات فوق‌العاده‌ای این لایحه را بررسی کنیم، امیدوارم در این هفته بتوانیم درباره آن اعلام نظر کنیم.

کدخدایی همچنین در پاسخ به این سوال که آقای رئیس‌جمهور گفته است که شورای نگهبان با الحاق ایران به کنوانسیون‌های پالرمو و CFT موافقت کرده است، گفت: بنده هم این را شنیدم. یک تسامحی در حرف‌های ایشان بود؛ زیرا پالرمو و CFT با ایرادات از سوی شورای نگهبان به مجمع تشخیص ارجاع شد، بر اساس آنچه اختلاف بین مجلس و شورا بود ما آن را به مجمع ارجاع دادیم. در لایحه پالرمو نیز اشکالات محتوایی شورای نگهبان برطرف شده اما اشکالات هیئت عالی نظارت باقی بود. از این رو آن را به عنوان ایراد شورای نگهبان طبق قانون اساسی به مجمع ارسال کردیم. بنابراین آن هم با ایراد شورای نگهبان و اختلاف بین مجلس و شورا در مجمع تشخیص در حال بررسی است. درباره لایحه CFT هم ایرادات عمده ما برطرف نشده که در مجمع تشخیص در حال بررسی است.

وی درباره تعیین مصادیق رجل سیاسی و در پاسخ به این سوال که آیا این مصادیق به انتخابات آینده در سال 98 می‌رسد یا خیر، اظهار داشت:  با توجه به اصراری که از سوی شورای نگهبان داشتیم این موضوع در مجلس و دولت در حال بررسی است که امیدواریم مجلس و دولت در این زمینه به جمع بندی رسیده و به انتخابات آینده برسد.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد در لایحه جامع انتخابات، دولت به دنبال دولتی‌ کردن انتخابات است و دست شورای نگهبان در انتخابات را کاملا بسته، از جمله در موضوع هیئت نظارت بر انتخابات کاملا از دست شورا خارج شده است، گفت: این موارد در قالب لایحه‌ و طرح در حد پیشنهاد است. تا زمانی که به تصویب مجلس نرسد، نمی‌توانیم درباره آن اظهار نظر کنیم.

کدخدایی همچنین درباره برخی انتقادات درباره نظارت استصوابی و اینکه گفته می‌شود نظارت استصوابی نتوانسته از بروز فساد و برخی حاشیه‌ها از سوی نمایندگان مجلس جلوگیری کند، گفت: ما از هر پیشنهادی استقبال می‌کنیم. نشست‌هایی با برخی افراد داشته‌ایم وقتی که برخی هر هفته صبح و ظهر و شب و در سه نوبت علیه شورای نگهبان بیانیه صادر می‌کنند، باید گاهی اوقات پاسخی داشته باشیم. توئیتی که قبلا منتشر کردم مطالبی در همین راستا بوده است.

وی افزود: شورای نگهبان براساس قوانین انتخابات مجلس و ریاست جمهوری، شرایط حداقلی را برای کاندیداها دارد اما برای شایسته‌سنجی شرایطی نداشتیم و نداریم. منوط به انتخاب مردم و مهمتر از آن معرفی افراد شایسته از سوی جناح‌های سیاسی است. اگر جناح‌ها افراد شایسته‌ای را انتخاب کنند، تبعا مشکل حل می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان درباره حضور خبرنگاران در جلسات شورای نگهبان خاطرنشان کرد: مشروح مذاکرات جلسات منتشر می‌شود و خبرنگاران نیز هر از گاهی در جلسات حضور می‌یابند. ما مشکلی هم نداریم اما الزام قانونی که مانند مجلس مشروح جلسات از رادیو و تلویزیون پخش شود، نداریم اما درباره بررسی صلاحیت کاندیداها باید گفت که به دلیل اینکه آبروی افراد در میان است امکان انتشار مشروح مذاکرات وجود ندارد.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه در جریان تدوین لایحه جامع انتخابات توسط دولت چقدر با شورای نگهبان مشورت شده، گفت: هیچ مشورتی در این باره با شورای نگهبان انجام نشده است.

کدخدایی در پاسخ به سؤالی پیرامون نظارت این شورا بر انتخابات شورای شهر و روستا، اظهار داشت: نظارت بر انتخابات شورای شهر و روستا به عهده شورای نگهبان نیست و ما هیچ تمایلی برای آن نداریم، اما پیشنهاد کردیم که سازمان مستقلی برای این منظور ایجاد شود. فکر می‌کنم مجلس به دنبال آن است.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در بخش دیگری از این نشست خبری، انتخابات تناسبی را به عدالت نزدیک‌تر دانست و تصریح کرد: چگونگی این موضوع به عهده مجلس است و در مجلس هم پیشنهادات متعددی مطرح شده که باید ببینیم مجلس چه مصوبه‌ای برای این منظور خواهد داشت تا ما هم درباره آن اظهارنظر کنیم.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

شورای نگهبان از نقد منصفانه استقبال می‌کند

شورای نگهبان صحت انتخابات میان‌دوره‌ای آستانه اشرفیه را تایید کرد

آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان ماند/ طحان نظیف سخنگو شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha