FATF، عامل کاهش تحریم‌ها یا افزایش تحریم‌ها؟

FATF، عامل کاهش تحریم‌ها یا افزایش تحریم‌ها؟

به گزارش سراج24، اخیرا نیز آقای عراقچی، معاون وزیر امور خارجه در جلسه فراکسیون مستقلان ولایی درباره کنوانسیون‌های مربوط به FATF گفته است: «اگر این کنوانسیون [ها]تصویب نشود، هیچ کدام از کشور‌های همسایه ما حتی روسیه و چین که مخالف آمریکا هستند، مبادلات پولی با ما نخواهند داشت.» درباره این اظهار نظر آقای عراقچی نکاتی وجود دارد:

تصویب FATF درخواست روسیه و چین یا الزام آمریکا و اروپا؟

FATF، درخواست روسیه و چین یا الزام آمریکا و اروپا؟

آقای عراقچی ادعا می‌کند چین و روسیه بدون FATF، با ایران مبادلات بانکی نخواهند داشت، اما تاکنون یک اظهار نظر رسمی از سوی مسئولین چینی و روسی در این زمینه دیده نشده است. تجربه گذشته روابط ایران با روسیه و چین نیز نشان می‌دهد از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۵ که ایران در لیست اقدام مقابله‌ای FATF قرار داشت، روابط بانکی این دو کشور با ایران برقرار بوده است، بنابراین FATF در این حد برای چین و روسیه اهمیت ندارد که روابط خود را با ایران قطع کنند.

ضمن اینکه اصولا زیرساخت قطع روابط در توصیه‌های FATF وجود ندارد چراکه طبق توصیه ۱۹ آن، در تعامل با کشور هدفی که تحت اقدامات مقابله‌ای قرار می‌گیرد، صرفا مراقبت‌ها باید افزایش یابد و حرفی از قطع روابط کارگزاری بانکی در توصیه‌های FATF وجود ندارد. این موضوع را از بیانیه اخیر FATF نیز می‌توان متوجه شد. با وجود اینکه موافقین FATF در چند ماه اخیر کشور را از بازگشت به لیست سیاه می‌ترساندند، اما این نهاد در بیانیه اخیر خود، تهدید کرده است که صرفا «نظارت ها» را بر شعب بانک‌های ایرانی افزایش خواهد داد. اگر FATF قادر به قطع همکاری‌های بانکی بود، چنین تهدید ضعیفی را متوجه ایران نمی‌کرد.

اما برعکس، چندین نمونه مشخص از سوی آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها وجود دارد که صریحا اعلام کرده اند ایران باید برنامه اقدام FATF را بطور کامل اجرایی کند. به عنوان مثال، وزرای خارجه سه کشور اروپایی در بیانیه مشترک ثبت ابزار پشتیبان اتحادیه اروپا (Instex) اعلام کردند که: «سه کشور اروپایی از ایران انتظار دارند همه عناصر برنامه اقدام FATF خود را سریعا اجرا کند». همچنین اتحادیه اروپا در بیانیه جمع بندی خود درباره ایران از جمهوری اسلامی خواسته است تا تعهدات مربوط به برنامه اقدام FATF را اجرا کند. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سفرای آلمان و انگلیس در تهران نیز سخنان صریحی درباره لزوم اجرای برنامه اقدام FATF توسط ایران داشته اند.

همچنین اعضای اتاق جنگ اقتصادی آمریکا از جمله آدام ژوبین، دیوید کوهن، سیگال مندلگر و مارشال بیلینگزلی، درباره لزوم اجرای استاندارد‌های FATF اظهار نظر‌های صریحی داشته اند. به عنوان نمونه، سیگال مندلکر معاون تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه داری آمریکا که در روز ۱۵ خردادماه سال جاری در نشستی به میزبانی لابی ضدایرانی «بنیاد دفاع از دموکراسی ها» صحبت می‌کرد، بخشی از سخنرانی اش را به رابطه ایران و FATF اختصاص داد و نسبت به عدم تصویب لوایح ۴ گانه FATF اعتراض کرد.

آمریکا: آنقدر اصرار می‌کنیم تا ایران این قوانین را بپذیرد!

یکی دیگر از اظهارنظر‌های عجیب درباره تصویب قوانین مربوط به FATF، سخنان مارشال بیلینگزلی (رئیس کنونی FATF) در روز ۹ آبان ماه ۹۶، یعنی یک روز پس از ارائه لوایح مربوط به FATF از سوی دولت آقای روحانی به مجلس، در جلسه استماع کنگره است که به صراحت نشان می‌دهد آمریکا اصرار دارد تا لوایح مربوط به FATF در ایران تصویب شود. این عضو اتاق جنگ آمریکا، در پاسخ به این سوال که: «چگونه فشار را بر روی رهبران ایران و موسسات مالی حفظ کنیم تا مطمئن شویم سپاه و موسسات مالی مرتبط با آن در تحریم‌ها رخنه ایجاد نکنند و آن را دور نزنند؟» گفت: «در رابطه با حفظ فشار‌ها بر روی حکومت ایران، یکی از کار‌هایی که آن‌ها (ایرانی ها) باید انجام دهند این است که باید یک چارچوب قانونی ایجاد کنند و برای توقف تامین مالی تروریسم پاسخگو باشند. آن‌ها به اندازه کافی قانون ندارند و من هم نمی‌دانم که آن قوانین را اگر داشتند رعایت می‌کردند یا نه؟ اما آن‌ها این چارچوب قانونی را ندارند و ما آنقدر اصرار می‌کنیم تا قوانین مقابله با پولشویی را تصویب و اجرا کنند. باید علیه بخش مالی آن‌ها اقدامات مقابله‌ای انجام دهیم».

FATF، عامل کاهش تحریم‌ها یا افزایش تحریم ها؟

آقای عراقچی در جلسه فراکسیون مستقلان ولایی ادعا کرده است که: «برای عبور از این تحریم‌ها و فشار‌های موجود]باید کنوانسیون‌های مربوط به FATF تصویب شود.»، اما آیا تصویب کنوانسیون‌های پالرمو و CFT موجب کاهش فشار‌های تحریمی می‌شود؟ سخنان مارشال بیلینگزلی در کنگره آمریکا نشان می‌دهد که «آمریکا اصرار دارد ایران یک چارچوب قانونی برای افزایش فشار تحریمی و جلوگیری از دور زدن تحریم‌ها ایجاد کند». این چارچوب قانونی همان لوایح مربوط به FATF است که آقای عراقچی ادعا می‌کند برای عبور از تحریم‌ها باید آن‌ها را بپذیریم!

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

فیلم| ازFATF تا انتخابات با کرونا در هشتگ‼️

تصمیمات مرتبط با FATF عامل التهاب بازار ارز و طلا است

فیلم| ۳ دقیقه شسته و رفته درباره اینکه چرا پیوستن به FATF یک خیانت بزرگ است؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha