باورهای غلط در مورد داشتن پوستی سالم

باورهای غلط در مورد داشتن پوستی سالم

به گزارش سراج24، پوست، بزرگترین اندام بدن‌مان است و سلامت آن بسیار مهم است. اما در مورد روش‌های مراقبت از پوست، باورهای غلطی وجود دارد که یکی از محققان دانشگاه داندی در اسکاتلند، آنها را شرح داده است:

باور غلط اول: نوشیدن دو لیتر آب در روز برای سالم ماندن پوست

مقدار آب مصرفی، اثر مستقیم روی پوست ندارد. آب فقط باعث می‌شود، خون در لایه داخلی پوست، به نام پوست حقیقی، بهتر جریان پیدا کند. آب ناحیه «رو پوست» بدن، معمولا در محیط‌های گرم به سرعت تبخیر می‌شود. نوشیدن آب برای سلامتی پوست، فقط زمانی لازم است که بدن به شدت دچار کم‌آبی شده باشد. در این حالت رنگ پوست، تیره شده و انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد. اندام‌های داخلی بدن، مانند کلیه‌ها، قلب و رگ‌های خونی، مقدار آبی که به پوست می‌رسد را کنترل می‌کنند. بنابراین هرقدر بدن‌تان کم‌آب شده باشد، به همان مقدار آب نیاز دارید.

باور غلط دوم: جوش صورت بر اثر مصرف شکلات

جوش‌ها معمولا از نوجوانی شروع شده و گاهی تا دهه‌های ۳۰ و ۴۰ سالگی هم باقی می‌مانند و ناشی از اثرات هورمونی ترشح شده از غده‌های چرب پوست هستند. در ضمن واکنش ایمنی پوست به منافذ بسته و میکروب‌های زنده روی پوست، موجب جوش می‌شود.

مصرف خوراکی‌های چرب برای پوست مضر است اما جوش تولید نمی‌کنند. حتی برخی از داروهای خوراکی درمان جوش، مانند ایزوترتینوین، همراه با خوراکی‌های چرب، بهتر جذب بدن می‌شوند.

باور غلط سوم: ایجاد اگزما بر اثر استفاده از پودرهای شوینده

اگزما، وضعیتی است که در آن پوست، خشک، خارش‌دار و قرمز می‌شود. ترکیبی از چند عامل ژنتیکی و زیست‌محیطی موجب التهاب و تولید اگزما در پوست می‌شود.

صابون‌ها، مواد و پودرهای شوینده موجب تحریک پوست و خشکی آن می‌شوند. زیرا این مواد، چربی روی پوست را از بین می‌برند. پودرهای شوینده، حاوی آنزیم‌هایی هستند که برای از بین بردن لکه‌ها، چربی و پروتئین‌ها را تجزیه می‌کنند. این آنزیم‌ها می‌توانند پوست حساس و مستعد به اگزما را تحریک کرده و وضعیت اگزمای آنها را بدتر کنند. اما اگر فردی مستعد اگزما نباشد، به این بیماری پوستی مبتلا نمی‌شود.

باور غلط چهارم: کمبود کلسیم عامل ایجاد نقاط سفید روی ناخن

ناخن‌ها از ماتریکس که زیر یک چین پوستی به نام کوتیکول قرار دارد و از لانولا، که منطقه‌ای هلالی شکل در قاعده ناخن است، رشد می‌کنند. اگر ضربه‌ای به این ماتریکس وارد شود، ناخن به شکلی نامنظم رشد کرده و ممکن است، درون آن هوا جمع شود و به شکل نقاط سفید دیده شوند. کلسیم برای داشتن ناخن‌های سالم، ضروری است اما نقاط سفید روی ناخن، ناشی از کمبود کلسیم نیست.

 برای داشتن پوستی سالم، باید بدن‌تان را همیشه تمیز نگهدارید. البته نباید آنقدر زیر آب بمانید که پوست، رطوبت خود را از دست بدهد. وقتی احساس می‌کنید، پوست‌تان خشک شده است، از پمادهای مرطوب‌کننده استفاده کنید. رژیم غذایی مناسب داشته باشید و هر زمان که احساس تشنگی می‌کنید، آب بنوشید. تا جایی که می‌توانید از اضطراب دوری کنید، زیرا اضطراب، اثر منفی روی پوست می‌گذارد.

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط

مؤسسات قرآنی کشور حال خوشی ندارند

فیلم| اگر اختلال خواب دارید مصرف گردو را فراموش نکنید!

تأثیر ویتامین «د» در کاهش ابتلا به سرطان سینه

0 نظر

ارسال نظر

capcha