مدیریت صفحه‌ی ظریف توسط یک تیم عملیاتی

پروژه‌ی قهرمان سازی از اینستاگرام ظریف کلید خورد

پروژه‌ی قهرمان سازی از اینستاگرام ظریف کلید خورد

به گزارش سراج24، پس از ناکامی‌های پی‌ در پی دولت و تیم مذاکره کننده در زمینه‌ی اداره‌ی کشور و مذاکرات برجام، استعفای سریالی وزرای کابینه موجی از انتقادات را نسبت به دولت روحانی روانه کرد. شب گذشته نیز محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه‌ی دولت تدبیر و امید ضمن انتشار پستی از ناتوانی خود برای ادامه‌ی خدمت به مردم گفت و به این ترتیب به صورت غیر رسمی از سمت خود در وزارت امور خارجه کناره گیری کرد.

ظریف با انتشار عکس نوشتی ساده که به ابتدایی‌ترین شکل ممکن طراحی شده است این خبر را اعلام کرد. آقای ظریف با انتشار این پست و با توجه به این‌که آخرین پست او در اینستاگرام مربوط می‌شود به شهریور ماه 97 نشان داد که تسلط و علاقه‌ی چندانی به فعالیت در اینستاگرام ندارد.

اما یک نکته‌ی عجیب در این میان وجود دارد. پست استعفای آقای ظریف در شب گذشته منتشر و امکان ثبت نظر برای کاربران آزاد بود. معمولا چهره‌ها و سیاسیون پس از انتشار مطالب چالشی و جنجالی کامنت‌ پست‌های خود را می‌بندند تا نظرات کاربران باعث ایجاد شبهه و حاشیه بیشتر نشود. نکته‌ی دیگر این‌که به سبب نارضایتی مردم از عملکرد دولت، پست آقای ظریف با واکنش‌های منفی و گسترده‌ی مخاطبان در همان ساعات اولیه روبرو و کاربران انتقادات جدی از عملکرد دولت و بی‌نتیجه بودن برجام مطرح کردند.

با تحلیل کامنت‌های قرار گرفته در ذیل پست ایشان می‌توان آن‌ها را به چهار دسته تقسیم کرد:

  1. کامنت‌های طنز و تمسخر
  2. کامنت‌های توهین آمیز
  3. کامنت‌های موافق در حمایت از ایشان
  4. کامنت‌هایی که حاوی مطالبات منطقی کاربران از عملکرد ضعیف آقای ظریف هستند.

در همان یکی دو ساعت اولیه سیل نظرات کاربران در ذیل پست آخر ظریف جاری و از 70 هزار نظر گذشت. نکته دوم و عجیبی که با واکنش کاربران روبرو شد، حذف کامنت‌های دسته‌ی چهارم یا همان کامنت‌های مطالباتی مردم بود؛ در صورتی که کامنت‌های توهین آمیز، طنز و حمایتی از آقای ظریف به هیچ عنوان پاک نمی‌شدند! این مسئله باعث تعجب برخی کاربران و اعتراض آن‌ها نسبت به حذف کامنت‌های آن‌ها شد. اعتراض برخی از کاربران نسبت به سانسور جهن دار نظرات آن‌ها در صفحهِ آقای ظریف:

با توجه به عدم تسلط آقای وزیر به اینستاگرام و ورود نظرات کاربران به پست آخر ایشان، ظاهرا یک تیم چند نفره کنترل صفحه‌ی ایشان را در دست دارند تا با حذف کامنت‌هایی که به وجهه‌ی ظریف آسیب می‌زنند، از او یک قهرمان ملی بسازند. به طوری که اگر به کامنت‌های این پست دقت کنید، تمامی کامنت‌ها بصورت مدیریت شده در حال تعریف و تمجید از قهرمانی‌های آقای ظریف هستند.

حذف چند هزار کامنت از فردی که وقت چندانی برای اینستاگرام صرف نمی‌کند بسیار عجیب است. چنین الگوی رفتاری، تداعی کننده‌ی وجود یک تیم عملیات روانی جهت قهرمان سازی از ظریف است. در روزهای اخیر نیز که اخباری مبنی بر اختلاف نظر بین روحانی و ظریف منتشر شد و عدم دعوت از ظریف  برای شرکت در مراسم دیدار با بشار اسد، نشان دهنده‌ی این است که به احتمال زیاد ظریف قصد جدایی از بدنه‌ی دولت و انداختن مسئولیت برجام به گردن روحانی را دارد. اصلاح‌طلبان نیز با درک شرایط بحرانی دولت و شکست برجام در حال قهرمان سازی از ظریف و حذف وجهه‌ی او برای انتخابات آینده هستند.

قطعا توئیت حسام الدین آشنا مشاور رسانه‌ای پرحاشیه‌ی رئیس جمهور نیز بی ارتباط با این موضوع نیست:

به این ترتیب پروژه‌ی گذار از روحانی در حال تکمیل است. هرچند ممکن است این رفتار ظریف منجر به یک عملیات انتحاری توسط روحانی شود و روحانی در چرخشی آشکار به سمت گفتمان مقاومت و رهبری باز گردد.

در هرصورت باید منتظر بود تا ببینیم پروژه‌ی قهرمان سازی از ظریف به کجا ختم می‌شود و عصبانیت فروخفته در چهره و صدای روحانی به چه عکس العملی منتهی می‌شود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

شهید سلیمانی بر قله ولایت‌مداری ایستاده بود

استعفای آیت‌الله جنتی شایعه است

آیت‌الله مصباح فیلسوفی روشن ضمیر و حامی ولایت بود

0 نظر

ارسال نظر

capcha