وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

ظرفیت تخلیه و بارگیری کالا باید به ۸۰ میلیون تن در سال افزایش یابد

ظرفیت تخلیه و بارگیری کالا باید به ۸۰ میلیون تن در سال افزایش یابد

به گزارش سراج24، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بهره برداری از ۸ دستگاه مکنده غلات در بندر شهید بهشتی چابهار با بیان اینکه در روز گذشته اولین محموله صادراتی که برای استفاده از کریدور در قالب بار کانتینری با حضور رئیس جمهور افغانستان ارسال شده بود، امروز به بندر چابهار رسیده است، گفت: این محموله صادراتی حامل ۲۳ کانتینر و دارای بار سنگ‌های قیمتی و حبوبات بوده است.

وی افزود: این کشتی کانتینری در این لحظه با حضور مقامات ایران، افغانستان و هندوستان بارگیری می‌شود و ما سعی داریم کریدور شمال به جنوب که زمینه‌ساز اتصال اقیانوس هند به آسیای میانه می‌شود را تکمیل کنیم.

اسلامی گفت: کریدور شمال به جنوب و اتصال اقیانوس هند به آسیای میانه جزو برنامه‌های اصلی ما است و اراده و همکاری کشور‌های هندوستان و افغانستان در این بخش موثر است.

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران یک کشور صلح طلب است و همواره سعی دارد با مراودات و تعاملات همکاری با کشور‌های افغانستان و هندوستان فعالیت‌های اقتصادی و ترانزیتی خود را گسترش دهد.

وی با اشاره به اینکه افزایش ترانزیت باعث شکوفایی اقتصادی می‌شود، گفت: با افزایش ترانزیت کشور‌های بی‌مدخل نیز در امور ترانزیت کریدور شمال به جنوب با مرکزیت چابهار هم بهره‌مند می‌شوند.

اسلامی با اشاره به اینکه ایران دارای ثروت و دارایی‌های بسیار زیاد است، گفت: برای تسهیل در امر توسعه ما آمادگی همکاری و مشارکت با کشور‌های همسایه را داریم تا بتوانیم فعالیت‌های ترانزیتی خود را که زمینه‌ساز شکوفایی اقتصادی در این منطقه می‌شود را افزایش دهیم.

وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: خط ریلی توسعه شرق کشور در دست اجرا است و ما از تمامی کشور‌های همسایه در این بخش دعوت می‌کنیم و آماده هستیم خط ریلی توسعه شرق کشور را تکمیل کنیم.

وی با اشاره به اینکه روز چابهار متاثر از افتتاح فاز اول بندر چابهار در سال گذشته است، گفت: سال گذشته با حضور رئیس جمهور فاز اول بندر شهید بهشتی چابهار افتتاح شد و ظرفیت تخلیه و بارگیری کالا از ۲ میلیون تن به ۸ میلیون تن در سال افزایش یافت.

اسلامی اظهار کرد: با افتتاح این فاز ظرفیت کانتینری و تخلیه و بارگیری ما هم‌اکنون به ۳۰۰ هزار کانتینر در روز افزایش یافته است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ما هم‌اکنون در نقطه آغاز طرح توسعه بندر چابهار هستیم، گفت: ظرفیت تخلیه و بارگیری کالا باید به ۸۰ میلیون تن در سال افزایش یابد و امروز که در مرز ۸ میلیون تن تخلیه و بارگیری کالا هستیم، باید با تکمیل زیرساخت‌های تمامی قطعات بتوانیم ظرفیت حمل و نقل جابه‌جایی خود را در تمامی بخش‌ها افزایش دهیم.

وی به راه‌آهن خواف هرات اشاره کرد و گفت: این خط راه آهن شامل ۴ قطعه است که ۳ قطعه آن تکمیل شده و تنها ۱ قطعه باقی مانده که امروز از دولت افغانستان چگونگی پیشرفت این پروژه را جویا خواهیم شد.

اسلامی اظهار کرد: اتصال ریلی ما به ۴ کشور پاکستان، افغانستان، ترکمنستان و آذربایجان جزو اولویت‌های ما است و به صورت کامل باید این خط ریلی را افتتاح کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه از مردم درخواست می‌کنیم که در ایام نوروز برای تفریح به استان سیستان و بلوچستان و به ویژه بندر چابهار بروند، گفت: ایام نوروز فرصت مناسبی است که مردم ایران با آداب و رسوم مردم سیستان و بلوچستان آشنا شوند.

وی اظهار کرد: هیچ مشکل امنیتی در منطقه سیستان و بلوچستان وجود ندارد و امنیت کامل در این منطقه برقرار است و ما همواره سعی می‌کنیم که با ایجاد امنیت پایدار بتوانیم سرعت تخلیه و بارگیری کالا را افزایش دهیم و با تمامی کشور‌های همسایه خود همکاری مناسب را داشته باشیم.

اسلامی در ادامه به بازار مسکن اشاره کرد و گفت: برای تقویت بازار اجاره مشوق‌هایی را در دستور کار خود قرار داده‌ایم و برخی از مالکان در بازار اجاره از پرداخت مالیات معاف هستند.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: روز گذشته در هئیت دولت تصویب شد مالکانی که قراردادهای خود را برای مستاجران ۲ ساله تصویب کنند مشمول مشوق های مالیاتی می شوند.

وی افزود: عنوان یک ماده واحده برای اصلاح قانون روابط بین مالک و موجر است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

جوانان شاغل در دستگاه های دولتی خانه‌دار می‌شوند

برنامه‌ای برای توزیع کوپنی یا الکترونیکی‌ کالاهای اساسی نداریم

عرضه ۶۹۵۰ تن عایق رطوبتی و قیر در تالار صادراتی

0 نظر

ارسال نظر

capcha