براساس اعلام مرکز آمار ایران:

تولید گوشت قرمز ۲۰ درصد کاهش یافت

تولید گوشت قرمز ۲۰ درصد کاهش یافت

به گزارش سراج24، امیدعلی پارسا رئیس مرکز آمار ایران با ارسال گزارشی در تاریخ ۱۷ بهمن ۹۷ با شماره ۹۷.۲۴۲۴۳ به جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور و وزاری جهاد کشاورزی، صنعت و معدن، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر بهداشت و رئیس کل بانک مرکزی وضعیت تولید گوشت قرمز را تشریح کرد.

در این گزارش آمده است:

ضمن ارسال فایل‌های گزیده نتایج فصل پاییز «آمار کشتار دام کشتارگاه‌های کشور ۱۳۹۷» و «آمارگیری اندازه‌گیری تغییرات ماهانه تعداد دام سبک ۱۳۹۷-۹۸» به استحضار می‌رساند مرکز آمار ایران جمع‌آوری آمار کشتار دام کشتارگاه‌های کشور را از ۵۰ سال پیش و آمارگیری اندازه‌گیری تغییرات ماهانه تعداد دام سبک (گوسفند و بز) از مهرماه امسال به اجرا درآورده است. بررسی اجمالی نتایج این آمارگیری‌ها نشان می‌دهد: وزن گوشت قرمز تولید شده در کشتارگاه‌های کشور در فصل پاییز ۹۷ جمعاً ۸۴.۲ هزار تن گزارش شده که نسبت به فصل مشابه سال گذشته ۲۰ درصد کاهش یافته است.

در این فصل مقدار تولید گوشت گاو و گوساله ۴۶.۶ هزار تن، گوسفند و بز ۲۸.۲ هزار تن، بز و بزغاله ۷.۶ هزار تن و گاومیش و شتر ۲ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱۸درصد، ۲۲ درصد، ۱۴ درصد و ۳۵ درصد کاهش داشته است.

تعداد دام سبک (گوسفند و بز کشور) در مهرماه امسال ۵۲ میلیون رأس بود که نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۳ (تعداد دام سبک در سرشماری عمومی کشاورزی ۱۳۹۳) ۱۹درصد افزایش یافته است. تعداد دام سبک کشور در آبان ماه امسال به ۵۴.۵ میلیون رأس و در آذرماه ۵۵.۴ میلیون رأس رسید.

مقایسه تطبیقی دو آمارگیری نشان می‌دهد: در حالیکه تعداد دام سبک (گوسفند و بز) کشور در مهرماه امسال نسبت به زمان مشابه در سال ۱۳۹۳ (تعداد دام سبک در سرشماری عمومی کشاورزی ۱۳۹۳) ۱۹ درصد افزایش یافته، اما تعداد دام سبک کشتار شده در کشتارگاه‌های رسمی کشور در مهرماه  امسال نسبت به مهرماه سال ۱۳۹۳، ۳۱درصد کاهش داشته است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

انواع گوشت گرم گوساله و گوسفندی داخلی بسته بندی+جدول

اختصاص ارز نیما بر واردات گوشت تاثیری نداشته است

افزایش تولید رانت ناشی از اختلاف قیمت گوشت را از بین می‌برد

0 نظر

ارسال نظر

capcha