احتمال خرید کلاهک هسته‌ای از پاکستان توسط عربستان سعودی

احتمال خرید کلاهک هسته‌ای از پاکستان توسط عربستان سعودی

به گزارش سراج24،  در گزارشی که مجلس نمایندگان آمریکا منتشر کرد، فاش شده است که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روند انتقال فناوری‌های «بسیار حساس» هسته‌ای به عربستان را سرعت بخشیده است.
مجلس نمایندگان آمریکا در این گزارش می‌گوید که کسانی برای کمیسیون نظارت این مجلس فاش کرده اند که دولت دونالد ترامپ تلاش کرده است بدون توجه به ملاحظات حقوقی و امنیتی هر چه سریعتر به عربستان فناوری بسیار حساس و پیشرفته هسته‌ای بدهد.
این گزارش همچنین از مخفی بودن تعاملات دولت ترامپ با عربستان سعودی اظهار نگرانی کرده است. بر اساس اعلام این خبرگزاری، در گزارش ۲۵ صفحه‌ای «الایجا کامینگز» رئیس کمیسیون نظارت مجلس نمایندگان آمریکا هشدار داده شده است که انتقال این فناوری‌ها می‌تواند به اشاعه سلاح‌های هسته‌ای و بی ثباتی خاورمیانه منجر شود.
در ادامه گزارش مذکور در این خصوص آمده است که شرکت‌های خصوصی که در تماس نزدیک با ترامپ و دولتش هستند، با توجه به درآمد چند میلیارد دلاری ساخت و راه اندازی این فناوری ها، فشار زیادی برای انتقال آن به عربستان وارد می‌کنند.
بنا بر این گزارش، انتقال این فناوری بدون در نظر گرفتن مسائل امنیتی می‌تواند تهدیدی برای آمریکا باشد. در این گزارش آمده است که ممکن است برای آنکه هرچه زودتر این فناوری در اختیار عربستان قرار گیرد، مسیر قانونی نیز دُور زده شود.
همچنین این گزارش میگوید یکی از کسانی که نامش برای انتقال این فناوری مطرح شده، «مایکل فلین» مشاور سابق امنیت ملی در دولت دونالد ترامپ است.
در خصوص این موضوع خبرنگار مهر گفتگویی با پروفسور حسین عسکری مشاور ملک عبدالله پادشاه پیشین عربستان سعودی انجام داده است که در ادامه می‌آید.
حسین عسکری مشاور وزیر دارایی (۱۹۷۸ میلادی) و مشاور پادشاه عربستان (ملک عبدالله) بوده و از او به عنوان معمار اقتصاد عربستان نیز یاد می‌کنند. عسکری استاد تجارت بین‌الملل و امور بین‌المللی دانشگاه جرج واشنگتن آمریکا و رئیس مؤسسه تحقیقات و مدیریت جهانی است و رئیس پیشین دپارتمان تجارت بین‌الملل دانشگاه جرج واشنگتن بوده است. زمینه تخصصی و بحث‌های او در دانشگاه جرج واشنگتن بر اقتصاد، توسعه سیاسی و انسانی در خاورمیانه، اختلافات و جنگ‌ها در خاورمیانه، اقتصاد سیاسی نفت و اقتصاد اسلامی متمرکز است.

براساس برخی اخبار آمریکا تکنولوژی حساس هسته‌ای به عربستان منتقل کرده است. با توجه به برخی مخالفت‌ها در ساختار قدرت آمریکا و احتمال محاکمه ترامپ در خصوص این موضوع چه افرادی پشت صحنه این اقدام هستند؟
من فکر می‌کنم ریشه این حرکت جدید ژنرال «مایکل فلین»، اولین مشاور امنیت ملی ترامپ باشد که رسوایی‌هایی را هم به بار آورده بود. ولی اکنون فکر می‌کنم که «بن سلمان» این اقدام را با همراهی «جرد کوشنر» تدارک دیده است.
در نتیجه اکنون بر این باورم که حامی اصلی این کار کوشنر، سازندگان نیروگاه‌های هسته‌ای آمریکا مانند «وستینگهاوس» و «جنرال الکتریک» و احتمالا پسر‌های ترامپ هستند. همه مسئله پول است، به همین سادگی.

آیا این تکنولوژی‌ها حساس به عربستان امکان ساخت سلاح هسته‌ای را می‌دهد؟
بله این به عربستان سعودی اجازه تولید سلاح هسته‌ای می‌دهد. ولی مسائل دیگری هم وجود دارد. این بهترین گزینه عربستان سعودی نیست.
من فکر می‌کنم عربستان سعودی ممکن است دو یا چند کلاهک هسته‌ای از پاکستان بخرد. رابطه عربستان و پاکستان تاریخی است.
پس از تصرف مسجدالحرام، عربستان سعودی برای اخراج افراط گرا‌هایی که مسجدالحرام را تصرف کرده بودند از نظامیان پاکستانی کمک خواست.
اخیرا در بحرین نیز پاکستان حضور داشت. از همه مهمتر اینکه پاکستان با مشکلات اقتصادی جدی روبه‌رو است. نخست وزیر پاکستان «عمران خان» برای به دست آوردن ده میلیارد دلار دست به انجام هر کاری می‌زند.
سفر اخیر بن سلمان به پاکستان را نیز در نظر بگیرید. همچنین به یاد داشته باشید که عربستان سعودی موشک‌های چینی را در اختیار دارد که در آغاز بدون اطلاع آمریکا خریداری شد، موشک‌هایی که کاربرد اصلی آن‌ها حمل کلاهک هسته‌ای است. در نتیجه آسان‌ترین و سریع‌ترین راه برای تبدیل شدن به قدرت هسته‌ای کدام است؟

آیا تصور می‌کنید کنگره آمریکا بتواند جلوی چنین قراردادی را بگیرد؟
من فکر می‌کنم اطرافیان ترامپ به خاطر پولی که به دست می‌آورند به انجام این کار علاقه دارند، ولی من فکر می‌کنم کنگره آمریکا آن را متوقف می‌کند.
گذشته از آن فکر می‌کنم «نتانیاهو» به خودش بیاید و رابطه عاطفی خود با بن سلمان را دوباره امتحان کند.
اگر بن سلمان کلاهک هسته‌ای داشته باشد اسرائیل به شکل بی سابقه‌ای مورد تهدید قرار می‌گیرد. در نتیجه من فکر می‌کنم اسرائیل متوجه کوته بینی نتانیاهو در رابطه با بن سلمان بشود و اطمینان حاصل کند که ترامپ و کنگره آمریکا اجازه انتقال این تکنولوژی را به چنین مرد جوان غیر منطقی نمی‌دهد. ولی باز در نظر داشته باشید پاکستان داستان دیگری است!
کنگره این مبارزه را خواهد برد. من به این مسأله اطمینان دارم. من امیدوارم حتی جمهوریخواهان علیه تصمیم ترامپ رای دهند. هنوز قتل «خاشقجی» در ذهن همگان هست. بن سلمان حمایت زیادی را در کنگره از دست داده است. به او به چشم یک طرد شده نگاه می‌شود.
ترامپ و کوشنر و پسران بزرگتر ترامپ به عنوان افرادی نامتعادل شناخته می‌شوند. به نظر می‌رسد آن‌ها برای به دست آوردن پول و برتری سیاسی هر کاری می‌کنند.
در نتیجه هر اقدامِ مخالف ایران به طور معمول با استقبال رو به رو می‌شود. ولی من تقریبا مطمئنم که کنگره آمریکا اجازه انتقال این تکنولوژی را نمی‌دهد. ترامپ در این مورد برنده نخواهد شد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

تصاویر منتسب به درگیری سراوان جعلی است

پاکستان استفاده از الگوی ایران دربرگزاری مراسم محرم را خواستار شد

پاکستان برای آزادی مرزبانان ایرانی اقدامی قاطع انجام دهد

0 نظر

ارسال نظر

capcha