پورابراهیمی:

منابع ارزی کشور ۲ برابر نیاز است

منابع ارزی کشور ۲ برابر نیاز است

به گزارش سراج24، به نقل از خانه ملت، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی  با اشاره به نوسانات نرخ ارز در روز‌های اخیر گفت: بین منابع و مصارف ارزی منطق حکمفرما است و در طول سال‌های اخیر میزان منابع ارزی کشور همیشه دو برابر میزان مصارف ارزی بوده و هر میزان که کشور نیاز به ارز کرده، دو برابر آن ارز موجود است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه منابع ارزی کشور از فروش نفت و صادرات غیرنفتی حاصل می‌شود، افزود: حتی اگر کشور یک بشکه نفت نفروشد، مجموع منابع ارزی ناشی از صادرات غیرنفتی نیاز‌های وارداتی کشور را پوشش می‌دهد، بنابراین از جهت منابع و مصارف ارزی در شرایط گذشته و کنونی هیچ تفاوتی ایجاد نمی‌شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شواری اسلامی با اشاره به اینکه شاید عدد مثبت تراز بازرگانی کشور کمتر شود، اما همچنان مثبت می‌ماند، ادامه داد: سال ۹۴، حدود ۵۰ میلیارد دلار واردات و ۱۰۵ میلیارد دلار صادرات کرده‌ایم که در واقع صادرات بیش از دو برابر واردات است، همچنین سال گذشته ۸۰ میلیارد دلار میزان صادرات و ۴۰ میلیارد دلار واردات کرده ایم و تقریبا دو برابر بودن منابع ارزی کشور همیشه وجود کرده است.

پورابراهیمی با بیان اینکه دست ما برای افزایش درآمد‌های نفتی بسته نیست، اظهار کرد: روش‌هایی برای فروش نفت ایجاد شده همانند اینکه بخش خصوصی صادرات نفت را انجام دهد و در این زمینه موفقیت‌هایی ایجاد شده است.
وی با اشاره به اینکه درآمد‌های غیرنفتی کشور در شرایط تحریمی تا پایان دی ماه امسال حدود ۳۵ میلیارد دلار بوده است، افزود: مولفه اصلی برای اینکه نرخ ارز در بازار چه میزان باشد این بوده که چه میزان منابع و مصارف کرده باشیم، بنابراین زمانی که منابع و مصارف ارزی کشور حتی با تحریم‌ها تحت تأثیر قرار نگیرد، پوشش کامل داده شده و تراز بازرگانی مثبت باشد، مشکلی در کشور وجود نخواهد کرد.
عضو شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه با بیان اینکه نخستین بار نیست که ایران در حوزه بانک‌ها، بانک مرکزی و نفت تحریم شده است، ادامه داد: در سال ۹۱ ایران از سوی آمریکا، اروپا و سازمان ملل تحریم شده بود، اما در شرایط کنونی تنها از سوی آمریکا تحریم شده، بنابراین شرایط نقل و انتقال ارز به داخل کشور از گذشته بدتر نیست.
وی تاکید کرد: ذخایر طلای کشور نه تنها افزایش یافت، بلکه نسبت به گذشته این ذخایر بیشتر شده است.
  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه میزان منابع ارزی کشور نیاز‌های جاری را در سه ماه اخیر کاملا پوشش داده شده است، افزود: در حال حاضر، علاوه بر اینکه اشتباهات گذشته جبران شده مازاد منابع نیز نسبت به متوسط سنوات گذشته وجود دارد، بنابراین در بخش ذخایر ارزی و طلا جبران کامل صورت گرفته است.
پورابراهیمی با اشاره به اینکه سیاست‌های کنترلی بر بازار‌های موازی همانند بازار ارز شرایطی ایجاد کرده تا بازار ارز را به شکل غیرمستقیم از مسیر دلالی و سوداگری خارج کند، ادامه داد: در مسیر حرکت اقتصادی کشور در بازار ارز اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد و در سال آینده نیز نگرانی نخواهیم کرد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۸۰ درصد سیاست‌های ارزی دولت بر اساس پیشنهادات مجلس و کمیسیون اقتصادی تغییر یافت، تصریح کرد: در حال حاضر رویکرد بانک مرکزی  تغییر یافته و ارتباط تنگاتنگی بین کمیسیون اقتصادی و بانک مرکزی برقرار شده که این فضا سبب ارتقا عملکرد بانک مرکزی نسبت به گذشته شده است.
 
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

هیچ تعمدی در بالا و پایین شدن قیمت ارز از جانب دولت وجود ندارد

دولت دلار چند هزارتومانی دوست دارد؟

حذف دلارجهانگیری نباید به پای نظام نوشته شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha