پلوسی: رویکرد دولت ترامپ در مورد ایران کاملا اشتباه است

پلوسی: رویکرد دولت ترامپ در مورد ایران کاملا اشتباه است

به گزارش سراج24،
وزیر امور خارجه کشورمان که بلافاصله پس از اجلاس امنیتی مونیخ راهی سرزمین اژدها شده بود، با همتای چینی خود دیدار و گفت‌وگو کرد. در چند سال اخیر، اوضاع توافق هسته‌ای برجام، محوری ترین موضوع مورد بحث بین ظریف و وانگ یی بود.

وزیر امور خارجه چین در این دیدار به ظریف گفت: «سخنرانی جانانه و شفاف شما در مورد دفاع از حقوق ایرانیان در مونیخ را صدها میلیون بیننده چینی تماشا کردند و اکنون به یک شخص معروف در میان چینی تبدیل شده اید».

وانگ یی همچنین ضمن تاکید بر اهمیت روابط دو کشور افزود: سفر «شی جین پینگ»، رییس‌جمهور خلق چین در اسفند سال 94 به تهران، روابط دو کشور را به سطح راهبردی ارتقا داده است.او تاکید کرد: دیدار امروز می تواند برای تحولات منطقه و خاورمیانه خیلی سازنده باشد، من می خواهم از این فرصت استفاده کنم و اعلام کنم استراتژی عمیق ایران و چین یک دفاع به حق در میان دو کشور است.
ظریف با اشاره به اینکه به همراه رییس مجلس و یک هیات بلند پایه به پکن سفر کرده است، تصریح کرد: این سفر شروع تازه ای در روابط دو کشور است و نگاه راهبردی تهران به چین را نشان می دهد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین با تبریک سال نو چینی به مردم و دولت این کشور از استقبال گرم چین از این سفر قدردانی کرد.

ظریف مخاطبانش را در مونیخ مسحور کرد

از سوی دیگر، تارنمای پولیتیکو در گزارشی با اشاره به حضور محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ و تاکید کرد: ظریف مخاطبانش را مسحور کرد و نشان داد که ایران کمر خم نکرده است.
پولیتیکو در گزارشی با عنوان اینکه ظریف در مونیخ در کانون توجه قرار گرفت، نوشت: درحالی که دونالد، ترامپ رییس جمهوری آمریکا ناامیدانه تلاش می کند ایران را منزوی کند، محمد جواد ظریف روز یک‌شنبه در مهم‌ترین کنفرانس امنیتی دنیا، صحنه را از آن خود کرد.
این تارنما افزود: او درحالی که دولت ترامپ را درهم می کوبید و خواستار اقدمات بیشتر اروپا برای حفظ توافق هسته ای برجام شده و تصویری از نگاه تهران به دنیا ترسیم می کرد، مخاطبانش را که متشکل از صاحبان منصب بودند، به مدت حدود 40 دقیقه مسحور کرد.
پولیتیکو ادامه داد: عملکرد او تاثیرگذار و به زبان انگلیسی روان و محاوره ای بود و سخنرانی اش به دلیل صراحت، شجاعت و به موقع بودنش، به نقل محفل در کنفرانس امنیتی مونیخ تبدیل شد. ظریف در این کنفرانس به تنش در روابط دوسوی اقیانوس اطلس و سیاست خارجی غیرقابل پیش‌بینی و تصمیم های دمدمی دونالد ترامپ پرداخت.

پلوسی: رویکرد دولت ترامپ در مورد ایران کاملا اشتباه است
رییس مجلس نمایندگان آمریکا رویکرد دولت «دونالد ترامپ»، رییس جمهور آمریکا در قبال ایران را کاملا اشتباه خواندوتاکید کرد که کاخ سفید باید قبل از خروج از توافق هسته ای 1+5 با ایران، با کشورهای اروپایی مشورت می‌کرد. پلوسی درمصاحبه ای که شبکه خبری«ام‌.اس.ان.بی.سی»با وی انجام داد، در مورد درخواست«مایک پنس»، معاون رییس‌جمهور آمریکا ازمتحدان اروپایی واشنگتن برای خروج از برجام گفت: معاون رییس جمهوری آمریکا، سخنگوی نظرات وی است که از نظر من، در مورد ایران، کاملا اشتباه است.
پنس در سخنانی درکنفرانس امنیتی مونیخ که روز یک‌شنبه گذشته به پایان رسید، خواستار خروج اتحادیه اروپا از توافق هسته ای ایران شده بود که مقام های اروپایی درخواست وی را رد کرده و گفتند که آن‌ها به حمایت از توافق هسته ای و همکاری با دولت ایران ادامه خواهند داد.
رییس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در این مورد که آیا سیاست‌های ترامپ باعث خلف وعده بین آمریکا و نزدیک‌ترین متحدانش می‌شود، افزود: امیدوارم که این‌طور نباشد. ما به قدر کافی، زمینه های مشترک داریم.
پلوسی مشورت ترامپ با متحدان اروپایی آمریکا را قبل از اتخاذ تصمیم در مورد خروج از توافق هسته ای و سوریه، حایز اهمیت دانست.
درهمین حال نایاک، لابی ایرانی-آمریکایی دیشب اعلام کرد که کمیته ملی دموکرات ها قطعنامه ای در حمایت از بازگشت آمریکا به برجام صادر کرده است.

پاریس متعهد به اجرای برجام است
سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در واکنش به انتقادات مایک پنس، معاون رییس جمهور آمریکابه ساز و کار مالی اروپا گفت: پاریس با احترام به توافق های بین المللی و امنیت جهانی، متعهد به اجرای برجام است.
در توییت سفارت فرانسه در تهران لینک نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز 26 بهمن با موضوع اینستکس قرار گرفت.
سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در پاسخ به سوالی درباره انتقادات مایک پنس، معاون رییس‌جمهور آمریکا به سازوکار مالی اینستکس اظهار داشت: فرانسه با احترام به توافق های بین‌المللی و امنیت جهانی، متعهد به اجرای برجام است.
وی افزود: تا زمانی که ایران به تمامی تعهدات هسته ای خود عمل کند، فرانسه به حمایت خود از توافقنامه هسته ای که اجماعا طی قطعنامه 2231 به تایید شورای امنیت سازمان ملل رسیده است، ادامه خواهد داد.
سخنگوی وزارت خارجه فرانسه یادآور شد: این کشور به همراه دو شریک اروپایی خود (آلمان و انگلستان)، از رویکردی حمایت می کند که شامل چارچوب بندی بلندمدت برنامه هسته ای ایران، محدود کردن برنامه موشک‌های بالستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده منطقه ای این کشور است.وی خاطرنشان کرد: همه دولت های عضو اتحادیه اروپا، درتاریخ چهارم فوریه، بر لزوم داشتن رویکردی جامع و متوازن نسبت به ایران تاکید کردند.
سخنگوی وزارت خارجه فرانسه تصریح کرد: اقدامی که با شرکای اروپایی خود، به خصوص آلمان و انگلستان، درباره سازوکار حمایت از تبادلات تجاری اینستکس انجام شد، به منظور تسهیل تبادلات تجاری مشروع با ایران در چارچوب قوانین اتحادیه اروپا و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل مصوب 2015 است.

اروپایی ها سازوکار حمایت از تبادلات تجاری را سریع تر پیش ببرند
سخنگوی وزارت امور خارجه از روند کند سازوکار مالی حمایت از تبادلات تجاری با ایران - اینستکس- انتقاد کرد و گفت: این سازوکار در ابتدای کار است و از اروپایی ها می خواهیم هر چه سریع تر آن را به پیش ببرند.
بهرام قاسمی در نشست خبری در باره سازوکار مالی حمایت از تبادلات تجاری با ایران گفت: فشارهای آمریکا ادامه دارد و این کشور مخالف روابط ایران و اروپا بوده و همچنان به کارشکنی‌های خود ادامه خواهد داد.
وی افزود: ما جز ثبت سازوکار ، موفقیت لازم را از سوی اروپا ندیدیم . ساز و کار با کندی بسیار پیش رفت، ثبت سازوکار ابتدای کار است و خواست ما از اروپا اجرایی کردن هر چه سریع‌تر آن است. درروزهای آینده مذاکرات کارشناسی متشکل از وزارت خارجه و دستگاه‌های اقتصادی را با اروپا آغاز می‌کنیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: به صراحت به اروپا اعلام کردیم مردم و دولت ما صبر و تحمل‌شان تا حدی بوده و لازم است این موضوع را با سرعت پیش ببرند.
وی همچنین در پاسخ به سوالی تصریح کرد: FATF هیچ ارتباطی با سازوکار اینستکس ندارد و ایران کشوری نیست که شرط بپذیرد. در بیانیه اروپا هم پیوستن به این کنوانسیون به عنوان شرط مطرح نشده و آنچه مطرح شده توصیه است و نمی‌توانند آن را به‌عنوان شرط مطرح کنند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

هزینه‌ 200 میلیون یورویی برای واردات واکسن‌های خارجی

تهدید آمریکا پس از لبخندهای دیپلماتیک بیشتر شد

آیا آمریکا به شاه پشت کرد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha