معاون وزیر صمت خبر داد؛

خودروسازان موظف به اعلام زمان تحویل به مشتریان هستند

خودروسازان موظف به اعلام زمان تحویل به مشتریان هستند

به گزارش سراج24، فرشاد مقیمی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ۲۰ درصد تولید خودروسازان بر اساس اجازه وزارت صنعت در قالب فروش فوری در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد و ۸۰ درصد مابقی به معوقات خودروسازان اختصاص یافته است.

معاون وزیر صنعت افزود: با اقداماتی که در خودروسازی کشور اتفاق افتاد تولید خودرو در هر دو خودروساز افزایش قابل توجهی پیدا کرد و در برخی از خودرو‌ها تولید ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

وی درباره اینکه با توجه به تداوم افزایش قیمت در بازار آیا خودروسازان مجاز به عرضه خودرو با ۵ درصد زیر قیمت بازار هستند؟ گفت: این موضوع با توجه به تجاربی که از گذشته وجود دارد منجر به کاهش قیمت خواهد شد، اعتقاد داریم قیمت خودرو آن چیزی نیست که الان وجود دارد برای کاهش و مدیریت قیمت خودرو  این تصمیم را گرفتیم و این موضوع موجب افزایش قیمت نخواهد شد.

مقیمی ادامه داد: با توجه به کاهش قیمتی که پیش بینی می‌کنیم در آینده نزدیک صورت بگیرد، مجدد ۵ درصد قیمت بازار  ادامه خواهد یافت تا قیمت به مصوب سازمان حمایت برسد.

معاون وزیر صنعت در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود افزایش قیمت چند روز قبل از اعلام پیش فروش سازماندهی شده است تا خودروسازان قیمت ماه‌های قبل را برای پیش فروش بالا ببرند، آیا وزارت صنعت این احتمال را بررسی کرده است؟ گفت: این موضوع گمانه زنی است که در جامعه وجود دارد با نظارتی که سازمان حمایت، سازمان‌های نظارتی و وزارت صنعت راهبردی اینکار را در دست گرفته است شخصا به دستور وزیر صنعت هر پنج‌شنبه در خودروساز‌ها حضور پیدا می‌کنم و برنامه‌های  یازده گانه خودرو را به صورت مستمر رصد می‌کنیم تا این گمانه زنی را به صفر نزدیک کنیم.

وی درباره کیفیت افزود: یکی از برنامه‌های یازده گانه وزارت صنعت مربوط به کیفیت است و همواره این موضوع را در دستور کار خودرو‌ها قرار داده ایم، این موضوع  یکی از برنامه‌های اصلی وزارتخانه است و از روی آن عدول نخواهیم کرد.

مقیمی درباره بالاتر بودن قیمت فروش فوری نسبت به پیش فروش‌های قبلی اظهار کرد: در پیش فروش، قیمت با توجه به شرایط زمان تحویل تعیین می‌شود و قیمت‌های قطعی نیست. قیمت بازار در بحث پیش فروش تاثیری ندارد، با توجه به افزایش تقاضا به دلیل نزدیک شدن به نوروز شاهد افزایش قیمت در بازار خودرو هستیم که سیاست‌های وزارتخانه در این باره ذکر شد. برای فروش فوری نیز محدودیت‌هایی را برای خرید خودرو‌ها از جمله  کد ملی و نداشتن هیچ گونه خرید  طی ۱۸ ماه اخیر قرار داده شده است.

وی در پاسخ به این سئوال که اگر خودروسازان توانایی تحویل خودرو به صورت فوری را دارند چرا در پیش فروش‌های قبلی خلف وعده کرده اند، بیان کرد: دپو خودرو وجود ندارد و تولید روزانه خودروسازان را کنترل می‌کنیم، در ۲۹ بهمن ایران خودرو یک‌هزار ۸۱۰ تولید داشته است اما، میزان تحویل دهی از این تعداد بیشتر بوده است یعنی خودروسازان، خودرو‌هایی که نواقص داشته را تکمیل و تعهدات خود را عمل می‌کنند.

معاون وزیر صنعت درباره زمان تحویل خودرو‌های پیش فروش که در گذشته صورت گرفته است، افزود: زمان تحویل بر اساس نوع خودرو و شرکت‌ها متفاوت است اما، خودروسازان برنامه تحویل را به مشتریان در بازه یک ماه اعلام می‌کنند و خودروسازان موظف به اعلام زمان تحویل به مشتریان هستند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

ایران یازدهمین فولادساز بزرگ جهان

حضور دوباره یک کنسرسیوم سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران

اقتصاد بدون نفت

0 نظر

ارسال نظر

capcha