نقش غیرقابل انکار «حشد شعبی» در شکست داعش

نقش غیرقابل انکار «حشد شعبی» در شکست داعش

به گزارش سراج24، «علی جبار» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق اخیرا از تلاش‌های جدید مقامات ایالات متحده آمریکا برای بیرون راندن نیرو‌های «حشد شعبی» از استان‌های غربی این کشور پرده برداشت.

«علی جبار» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق در سخنانی در این زمینه تاکید کرد: «آمریکا طرح و نقشه‌ای برای بیرون کردن نیرو‌های حشد شعبی از استان‌های غربی در دست دارد». وی در ادامه افزود: «نظامیان آمریکایی در پایگاه عین الاسد در استان الانبار و استان‌های غربی دیگر حضور دارند و برای بیرون کردن نیرو‌های حشد شعبی از این استان‌ها برنامه ریزی می‌کنند».
 
آغاز فاز جدید از تلاش‌های آمریکا بر علیه حشد الشعبی

جبار تاکید کرد: «آمریکا می‌ترسد که میان نظامیان این کشور و نیرو‌های حشد شعبی درگیری به وجود آمده و به دنبال آن فشار‌ها بر دولت فدرال برای اخراج نظامیان آمریکایی در عراق افزایش یابد». وی تصریح کرد: «تمام تلاش‌های آمریکا در این خصوص شکست خواهد خورد. نظامیان آمریکایی از نیرو‌های حشد شعبی می‌ترسند و تلاش می‌کنند آن‌ها را از پایگاه‌های خود در الانبار و نینوا و صلاح الدین دور نگه دارند».

نقش غیرقابل انکار «حشد شعبی» در شکست داعش

پس از صدور فتوای راهبردی و سرنوشت سازی «جهاد کفائی» آیت الله سیستانی، مرجعیت عالیقدر شیعیان عراق بود که نیرو‌های بسیج مردمی تشکیل شدند و از آن‌ها به عنوان «حشد شعبی» یاد شد؛ نیرو‌هایی که در کنار ارتش عراق و تمامی ارکان مسلح این کشور به مبارزه با تروریسمِ تکفیری پرداخته و موفق شدند ضربات مهلکی را بر پیکره تکفیری‌ها وارد آورده و نقش راهبردی را در شکست نهایی آن‌ها ایفا کنند.
نیرو‌های مردمی یا «حشد شعبی» از همان ابتدای فعالیت‌های خود دوشادوش ارتش عراق به مبارزه به تکفیری‌ها پرداختند و در طول قریب به ۳ سالی که این نبرد به طول انجامید، خدمات ارزنده‌ای را به دولت و ملت عراق ارائه کردند. نقش نیرو‌های حشد شعبی در مواجهه با تروریسم تکفیری تنها به انجام عملیات‌های نظامی و میدانی محدود و محصور نمی‌شد، بلکه آن‌ها در زمینه حمایت از غیرنظامیان نیز فعالیت‌های بسیاری را صورت دادند.
درحال حاضر کلیپ‌های ویدئویی زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد نیرو‌های حشد شعبی فداکاری‌های زیادی را به منظور رساندن غیرنظامیان عراقی به مناطق امن از خود به نمایش گذاشته اند تا در فرایند انتقال‌شان به این مناطق، آسیب نبینند. در عرصه سیاسی نیز رهبران حشد شعبی همواره مواضع اصولی و منطقی را در حمایت از دولت و ملت عراق اتخاذ کردند و این مسأله نشان می‌دهد که خدمات آن‌ها تنها در حوزه نظامی و میدانی خلاصه نشده است؛ هرچند که نقش این گروه در شکست نهایی داعش در عراق، راهبردی و غیرقابل انکار است.
آغاز فاز جدید از تلاش‌های آمریکا بر علیه حشد الشعبی

خشم ایالات متحده از نقش استراتژیک بسیج مردمی

با وجود نقش مؤثر و تعیین کننده نیرو‌های مردمی عراق یا همان «حشد شعبی» در روند تحولات میدانی در عراق به نظر می‌رسد که ایالات متحده آمریکا اقدامات این نیرو‌ها را در تعارض مستقیم با اهداف خود در عراق می‌بیند. واشنگتن که در طول سال‌های گذشته و درست از زمان تشکیل حشد شعبی در سال ۲۰۱۴ نه تنها هیچ نقش مؤثری در مبارزه با داعش ایفا نکرد، بلکه با مشاهده قدرت نیرو‌های مردمی، همواره در راستای به حاشیه راندن آن‌ها فعالیت کرده است.
در همین ارتباط، چندی پیش بود که روزنامه عراقی «الغد» با انتشار تیتر «آمریکا به دنبال خالی کردن زیر پای نیرو‌های مردمی» نوشت: «پس از دستاورد‌های گسترده نیرو‌های مردمی عراق در بازپس‌گیری بسیاری از مناطق استراتژیک از لوث تروریست‌های تکفیری، آمریکایی‌ها با هدف ممانعت از گسترده‌تر شدن دامنه فعالیت‌های حشد شعبی، در صدد توطئه‌ای برای حذف آن از عرصه تحولات میدانی عراق برآمدند».
از سوی دیگر، پیشتر نیز «علی لفته» از اعضای ارشد جریان «ائتلاف ملی» عراق در خصوص توطئه‌چینی ایالات متحده برای کنار زدن نیرو‌های مردمی در عراق، گفته بود: «واشنگتن به دنبال حذف نقش نیرو‌های مردمی است تا بدین‌ترتیب ارتش عراق نتواند با حمایت این نیرو‌ها به پاکسازی استان‌های مختلف کشور از لوث بقایای تکفیری‌ها بپردازد».

باج‌خواهی ایالات متحده آمریکا از بغداد

واقعیت آن است که ایالات متحده آمریکا به منظور پایان دادن به حضور حشد شعبی در عراق، مقامات این کشور را تحت فشار شدید قرار داده است. ایالات متحده آمریکا برای جامه عمل پوشاندن به این هدف خود باج خواهی از مقامات بغداد را در دستور کار قرار داده است تا به زعم خود از این رهگذر به حضور نیرو‌های حشد شعبی در خاک عراق و تأثیرگذاری آن‌ها در سرنوشت کشورشان، به صورت نهایی پایان دهد. این درحالی است که آمریکایی‌ها البته پاسخ بغداد را نیز دریافت کرده اند.
اینکه گفته می‌شود ایالات متحده آمریکا به دنبال باج خواهی از مقامات بغداد برای پایان دادن به حضور حشد شعبی در عراق است، بدین معناست که واشنگتن اعطای هرگونه معافیت از تحریم‌های ضد ایرانی به بغداد را مشروط به قطع روابط بغداد با تهران و همچنین انحلال حشد شعبی کرده است. آمریکایی‌ها مدت هاست که چنین رویه‌ای را در پیش گرفتند؛ به ویژه از زمای که دولت بغداد صراحتا مخالفت خود با تبیعت از تحریم‌ها علیه ایران را اعلام کرد.
با این حال، پاسخ قاطع مقامات بغداد به زیاده خواهی‌ها و باج خواهی‌های ایالات متحده آمریکا آب سردی بود بر تمامی تلاش‌هایی که در طول مدت زمان گذشته از سوی واشنگتن برای انحلال حشد شعبی صورت پذیرفت. در همین ارتباط، «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق صراحتا اعلام کرد که بغداد زیر بار انحلال حشد شعبی و قطع روابط با تهران نمی‌رود و هیچگونه شرطی را نیز در این زمینه نمی‌پذیرد. پاسخ قاطعانه این مقام عراقی به آمریکایی‌ها تمامی نقشه‌های آن‌ها علیه حشد شعبی را نقش بر آب ساخت.
آغاز فاز جدید از تلاش‌های آمریکا بر علیه حشد الشعبی

«حشد شعبی» بخشی از ساختار رسمی نیرو‌های مسلح عراق

البته در زمینه تلاش‌های مقامات آمریکایی برای کنار زدن حشد شعبی در عراق نباید از کنار این مسأله به سادگی عبور کرد که «حشد شعبی» نه یک گروه غیر رسمی که بخشی از ساختار رسمی نیرو‌های مسلح عراق محسوب می‌شود و این بدان معناست که هرگونه اقدام مستقیم و غیر مستقیم علیه این گروه، در واقع اقدام علیه نیرو‌های مسلح عراق تلقی می‌گردد.
نمایندگان پارلمان عراق در روز ۶ آذرماه سال ۱۳۹۵ یعنی بیش از ۲ سال پیش طی قانونی، الحاق حشد شعبی به نیرو‌های مسلح عراق را تصویب کردند تا این تشکیلات نظامی به جزئی جدایی ناپذیر از ساختار نیرو‌های امنیتی عراق مبدل گردد. قانون مصوب پارلمان عراق به تأیید رئیس جمهوری وقت این کشور نیز رسید و «فؤاد معصوم» این قانون را برای اجراء به نیرو‌های مسلح عراق ارجاع داد.
برهمین اساس، پر واضح است که امروز حشد شعبی بخشی از نیرو‌های امنیتی عراق محسوب می‌شود و نمی‌توان بی محبا علیه آن دست به اقدامات توطئه آمیز زد؛ مسأله‌ای که آمریکایی‌ها در برهه کنونی آن را نادیده انگاشته اند و بی پروا برای جامه عمل پوشاندن به رؤیای دیرینه خود تلاش می‌کنند؛ رؤیایی که هیچگاه محقق نخواهد شد.

 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

اهمیت قرارداد استراتژیک نظامی تهران و بغداد / ایران چه تسلیحاتی به عراق صادر می‌کند؟

آمریکا به دنبال احیای داعش در منطقه است

موفقیت چشمگیر حشد شعبی در دفع نفوذ داعش به دیالی و صلاح‌الدین

0 نظر

ارسال نظر

capcha