هدایت‌الله خادمی:

اگر مدیریت در صنعت نفت با همین روال پیش رود، اقتصاد کشور با مشکلات جبران‌ناپذیری روبه‌رو خواهد شد

اگر مدیریت در صنعت نفت با همین روال پیش رود، اقتصاد کشور با مشکلات جبران‌ناپذیری روبه‌رو خواهد شد

هدایت‌الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با سراج24 درباره‌ی اظهارات اخیر زنگنه که در آن عراق را مقابل ایران قرار داده بود گفت: من صحبت‌های زنگنه که عراق را مقابل ایران قرار داد، رد می‌کنم و صحیح نمی‌دانم. بحث بر روی میادین مشترک نفتی و گازی بود که من حرف‌های او را قبول ندارم. ما در میادین مشترک کار خود را به درستی انجام نمی‌دهیم ولی طرف مقابلی به خوبی از آن استفاده می‌کند. بنابراین مشکل از مدیریت وزارت نفت است نه طرف دیگر. بارها تاکید داشتیم که مشکل میادین مشترک را با ایجاد یک شرکت واسط حل کنیم اما این کار را نمی‌کنند و با بی‌خیالی از آن می‌گذرند.

وی در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر عراق در میادین جنوبی برداشت‌های زیادی دارد و این در حالی‌ست که ما دست روی دست گذاشتیم و کاری نمی‌کنیم. ما در میدان جنوبی کشور به نام فروزان، روزانه 35 هزار بشکه برداشت داریم و این در حالی‌ست که عربستان از همین میدان 500 هزار بشکه در روز برداشت می‌کند. وقتی یک میدان مشترکی بین دو طرف وجود دارد، یک شرکت واسط می‌تواند بین آن دو طرف میادین را گسترش دهد و هزینه‌ها و درآمدها را بین طرفین به نسبت درستی از حجم میدان تقسیم کند.

عضو کمیسیون انرژی با اشاره به طرح ایجاد شرکت واسط بین عراق و ایران در میادین مشترک نفتی و گازی تصریح کرد: ما طرحی به آقای زنگنه دادیم که در آن تاکید داشتیم ایران و عراق یک شرکت واسط تشکیل دهند و کارکنان آن افرادی از هر دو کشور باشند. دو کشور با این شرکت مشترک، میادین را توسعه دهند و سود و درآمدها را به نسبت حجم میادین تقسیم کنند. متاسفم که باید بگویم این طرح مورد بی‌توجهی آقایان قرار گرفت.

وی با انتقاد از عملکرد وزارت نفت در دولت دوازدهم یبان کرد: نتیجه‌ی عملکرد وزیر نفت این شد که ضربه‌های بزرگ به اقتصاد وارد شد، اقتصاد و صادرات نفت تک محصولی شد و هیچ پروژه‌‌ی ملی را توسعه ندادند. به جای بها دادن به مشکلات داخلی کشور با دنبال کردن توتال و IPC و کرسنت گرفتاری‌های کشور را چندین برابر کردند.

خادمی در پایان خاطر نشان کرد: ما در نامه‌ای که به هیأت رئیسه‌ی مجلس نوشتیم تاکید داشتیم که اگر مدیریت در صنعت نفت با همین روال پیش رود، ماشین اقتصادی کشور را به دره افتاده و اقتصاد با مشکلات جدی‌تر و جبران‌ناپذیری روبه‌رو خواهد شد. فعلا بنابر گفته‌های برخی آقایان به صلاح نبوده که به این نامه ترتیب اثر داده شود.

انتهای پیام/
 

اخبار مرتبط

معطل پُف فیل آمریکا نمی‌مانیم

ایران در ماجرای مین‌گذاری نفتکش عراقی نقشی ندارد

فیلم| آینده‌نگری رهبرانقلاب درباره‌ی قطع وابستگی اقتصاد کشور به نفت

0 نظر

ارسال نظر

capcha