تصمیم گیری پوتین، روحانی و اردوغان درباره اقدامات آتی در سوریه

تصمیم گیری پوتین، روحانی و اردوغان درباره اقدامات آتی در سوریه

به گزارش سراج24، کاخ کرملین اعلام کرد، "ولادیمیر پوتین"، "حسن روحانی" و "رجب طیب اردوغان" رؤسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه امروز (پنج‌شنبه) بار دیگر در نشستی سه‌جانبه در بندر سوچی گردهم جمع می‌شوند تا مسائل و مشکلات سوریه را بررسی کنند. پوتین در حاشیه این دیدار، ملاقات‌های جداگانه‌ای نیز با همتایان ایرانی و ترکیه‌ای خود خواهد داشت.

در جریان نشست سران سه‌جانبه قرار است اقدامات مشترک آتی در جهت عادی‌سازی درازمدت اوضاع در سوریه بررسی شود. انتظار می‌رود، از جمله مهمترین موضوعات مورد مذاکره، شکل‌گیری هرچه سریعتر کمیته قانون اساسی سوریه، روند اوضاع در منطقه ادلب و در مناطق کردنشین در شمال شرقی سوریه و همچنین وضعیت به‌وجودآمده با توجه به برنامه آمریکا برای خارج کردن نظامیان خود از خاک سوریه و دیگر مسائل مربوط به سوریه مورد تبادل نظر قرار بگیرد.

نشست امروز چهارمین دیدار سه‌جانبه رؤسای جمهوری کشورهای ضامن صلح در سوریه (روسیه، ایران و ترکیه) است. نخستین دیدار سران سه کشور در همین بندر سوچی در نوامبر سال 2017 برگزار شد. دومین نشست در ماه آوریل سال 2018 در آنکارا و سومین نشست در سپتامبر سال 2018 در تهران انجام گرفت.

رئیس جمهوری روسیه در نشست سران تهران، موفقیت تحقق تصمیمات اتخاذشده در نشست‌های قبلی را مورد توجه قرار داده و بر لزوم سرو سامان دادن هرچه سریعتر اوضاع در سوریه و تحقق توافقات به‌دست‌آمده و نابودی کامل ریشه تروریسم بین‌المللی در این کشور تأکید کرد.

بر اساس ابتکارعمل مقامات مسکو، تهران و آنکارا، در اواخر ژانویه سال 2018 در سوچی برای نخستین بار کنگره گفت‌وگوهای ملی بین سوری‌ها برگزار شد، در پایان آن تصمیم گرفته شد تا کمیته قانون اساسی سوریه با مشارکت نمایندگان دولت و مخالفان تشکیل شود تا به اصلاح قانون اساسی سوریه به‌منظور سر و سامان دادن به اوضاع سیاسی در این کشور بپردازد.

به‌گفته "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه، به‌خاطر اهمیت شکل‌گیری هرچه سریعتر این کمیته و با توجه به کارشکنی برخی کشورهای غربی، این مسئله در مرکز توجه مذاکرات نشست سران سوچی قرار دارد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

تداوم حمایت ایران از دولت و ملت کشور دوست و برادر سوریه

پوتین از تأیید و ثبت اولین واکسن کرونا خبر داد

توافق نظامی دمشق-تهران و تغییر قواعد بازی در حریم هوایی سوریه 

0 نظر

ارسال نظر

capcha