درخواست سنائورهای آمریکایی برای مشروط کردن همکاری هسته‌ای واشنگتن با عربستان سعودی

درخواست سنائورهای آمریکایی برای مشروط کردن همکاری هسته‌ای واشنگتن با عربستان سعودی

به گزارش سراج24، دو سناتور دموکرات به نام‌های «جف مرکلی» و «اد مارکی» و «رند پال» سناتور جمهوری‌خواه قطعنامه‌ای به مجلس سنای آمریکا ارائه دادند و در آن خواستار تشدید سخت‌گیری‌ها در زمینه همکاری هسته‌ای واشنگتن با ریاض شدند.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، این سناتورها از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه قطعنامه‌ای به مجلس سنا ارائه دادند که در آن تاکید شده است، در هر توافقی بین دولت آمریکا با عربستان سعودی در زمینه همکاری در زمینه فناوری انرژی هسته‌ای باید همه مسیرها برای ساخت بمب اتمی توسط ریاض مسدود شود.

طبق قطعنامه پیشنهادی این سناتورها، هر توافقی همکاری در زمینه انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای موسوم به «توافق ۱۲۳» با عربستان سعودی باید «ممنوعیت غنی‌سازی اورانیوم یا بازفراوری پلوتونیوم در راکتورها» هم در آن لحاظ شود.

رویترز گزارش داد: «هنوز مشخص نیست که اکثریت مجلس سنای ۱۰۰ نفره از این قطعنامه که قطعنامه‌ای غیرالزام‌آور است، حمایت کنند.

ارائه این قطعنامه در حالی صورت گرفته که فشارهای کنگره آمریکا به دولت «دونالد ترامپ» در زمینه پرونده قتل «جمال خاشقچی» و همچنین ادامه حمایت‌های واشنگتن از ائتلاف سعودی در جنگ یمن ادامه دارد و این فشارها اخیرا تهدید کاخ سفید به وتوی مصوبات کنگره را در پی داشته است (جزئیات بیشتر).

طبق گزارش رویترز، «ریک پری» وزیر انرژی آمریکا از چندی قبل در حال انجام «مذاکراتی بی سر و صدا» با عربستان سعودی در زمینه همکاری هسته‌ای بوده است.

سناتور مرکلی در بیانیه‌ای درباره ارائه این قطعنامه تاکید کرد: «اگر عربستان سعودی قرار است به فناوری هسته‌ای دسترسی پیدا کند، قطعا حیاتی است که ما (این کشور) را به استاندارد طلایی در زمینه عدم تکثیر (سلاح اتمی) ملزم کنیم. آخرین چیزی که آمریکا (در شرایط کنونی) باید انجام دهد آن است که سهوا به یک بازیگر بد در صحنه جهانی برای تولید سلاح‌های اتمی کمک کند».

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

علمای اسلامی رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی‌شناسند

ماهیت ایران با تاکتیک‌ چپاول آمریکایی در تضاد است

ناکامی یانکی‌ها در تقابل با جمهوری اسلامی ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha