آمریکا به دنبال سیاسی کردن پروژه "نورد استریم ۲" است

آمریکا به دنبال سیاسی کردن پروژه "نورد استریم ۲" است

به گزارش سراج24، «سرگئی نیچایف»، سفیر روسیه در برلین درباره پروژه انتقال گاز روسیه به اروپا موسوم به "نورد استریم 2" که بسیار مورد انتقاد آمریکا است در پاسخ به این پرسش که چرا گاز روسیه تا این حد مسئله بحث برانگیزی است گفت: این همچنین سوال من هم هست. این یک پروژه اقتصادی است و برای همه طرف ها سودمند است. از شرایط برد –برد می توان سخن گفت. ما منابع گازی را در اختیار داریم و می توانیم آن را با خیال راحت و به صورت مطمئن به آلمان تحویل دهیم. ما پول خارجی دریافت می کنیم و آلمان هم در مقابل یک منبع تامین انرژی خوب و مطمئن دارد. گاز ما امن تر از انرژی هسته ای است و از لحاظ اکولوژیکی پاک تر از گاز طبیعی آمریکا است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه هیچ گونه استدلالی در رد این توافق صرفا اقتصادی وجود ندارد گفت: ما نشان داده‌ایم که همچنین در دوران سخت سیاسی هم یک تحویل گاز مطمئن و پایدار وجود داشته است. چرا حالا باید وضعیت به گونه‌ای دیگر باشد؟ آمریکایی ها این موضوع را به صورت غیر ضروری سیاسی کرده اند چرا که آن ها می خواهند از رقابت ناخوشایند در بازار انرژی اروپا خلاص شوند.

پروژه گازی "نورد استریم "2 یک پروژه مشترک بین شرکت های روسی و اروپایی است که به رهبری شرکت گازپروم روسیه انجام می شود. این پروژه مدت طولانی است که به خاری در چشم آمریکا تبدیل شده است چرا که واشنگتن می خواهد گاز مایع خود را به اروپا بفروشد و این پروژه مانعی بر سر راه این مبادله تجاری است.

""نورد استریم2" جریان انتقال گاز روسیه از جنوب سنت پترزبورگ تا سواحل آلمان از مسیر دریای بالتیک است. این پروژه در صورت تکمیل می‌تواند سالانه 55 میلیارد مترمکعب گاز را به اروپا ارسال کند که در مجموع "نورد استریم" و "نورد استریم2" سالانه 110 میلیارد مترمکعب گاز را به اروپا صادر می‌کند.

جریان نورد استریم از اوکراین عبور نمی‌کند و این از موضوعاتی است که ایالات متحده و برخی کشورهای اروپایی بسیار بر آن تأکید می‌کنند. این کشورها می‌گویند که روسیه تلاش می‌کند تا با تکمیل پروژه نورد استریم، درآمد اوکراین از این بخش را کاهش دهد، چراکه بخش عمده درآمد اوکراین، از خطوط انتقال گاز روسیه به اروپا تأمین می‌شود.

طول خط لوله نورد استریم حدود 1200 کیلومتر است که تاکنون 370 کیلومتر آن کار گذاشته شده است که در واقع درصد قابل توجهی از پروژه انجام شده است. البته در طراحی نورد استریم ابزارهای انتقال دیگری وجود دارد که پروژه را تکمیل می‌کند. با این حال 49 درصد سهام این پروژه در اختیار اروپاییان است و آنها منافع مهمی را در این خصوص طراحی کرده‌اند که این بر به‌هم‌پیوستگی منافع روسیه و کشورهای اروپایی درگیر در این پروژه می‌افزاید.

در این میان ماه هاست که حملات آمریکا به ساخت این پروژه گازی مناسبات آلمان-آمریکا را خدشه دار کرده است.

سفیر روسیه در بخش دیگری از مصاحبه با این روزنامه آلمانی تاکید کرد که این پروژه یک مسئله سیاسی نیست. در دوران جنگ سرد در سال های هفتاد و هشتاد جبهه گیری بین بلوک ها بسیر شدیدتر بود با این حال آلمان از ارسال گاز ما راضی بود و هرگز مسئله ای وجود نداشت. ما اساسا مبادلات اقتصادی با دیگر کشورها را سیاسی نمی کنیم.

سفیر روسیه همچنین تصریح کرد که این پروژه گازی این امکان را از بین نمی برد که اوکراین همچنان یک کشور ترانزیتی برای گاز روسیه باشد.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه به توافق موشک های میان برد هسته ای پرداخته و در پاسخ به این پرسش که آیا تصمیم آمریکا برای لغو این توافق خطر یک مسابقه تسلیحاتی جدید را ایجاد می کند گفت: امیدوارم که این طور نباشد. ما تمام جزئیات فنی سیستم های موشکی خود را در فرآیندی بی سابقه عرضه کرده ایم. این موشک ها برد 500 کیلومتری نداشته و تنها می توانند 480 کیلومتر پرواز کنند. ما شرایط این قرارداد را برآورده می کنیم اما آمریکا ظاهرا به این مسئله علاقمند نیست.

وی درباره وقوع جنگ سرد دیگری در این شرایط هشدار داده و گفت: متاسفانه این درگیری های تحریک آمیز لفظی یاد آوری کننده دوران جنگ سرد است.

وی افزود: از طرف ما هیچ گونه تجاوزی صورت نگرفته و ما به هیچ قراداد خلع سلاحی پایان نداده ایم و هیچ زیر ساخت نظامی را در لهستان و کشورهای بالتیک نساخته‌ایم.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

آمریکا هنوز لغو همه تحریم‌های مغایر با برجام را نپذیرفته است/ صحت اطلاعات «منبع آگاه» روشن است

آمریکا بر حفظ تحریم های فلج کننده اصرار دارد/ لزوم اجرای بند29 برجام برای رفع موانع اقتصادی و تجاری مقابل ایران

ویدئو/ شکست مفتضحانه "پنجه عقاب" در طبس / شن‌ها مأمور خدا بودند

0 نظر

ارسال نظر

capcha