نظر معاون وزیر خارجه روسیه درباره «اینستکس»

نظر معاون وزیر خارجه روسیه درباره «اینستکس»

به گزارش سراج24، روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو امروز نوشت: "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه در پایان رایزنی‌های خود با همتایان فرانسوی خود شب گذشته (سه‌شنبه) و مدیران سیاسی وزارت امور خارجه فرانسه و مشاور دیپلماتیک رئیس جمهوری این کشور در پاریس، اعلام کرد که مسکو علاقه‌مند است تا مکانیسم ویژه حساب‌های مالی با ایران، «اینستکس» برای کشورهای ثالث از جمله برای روسیه هم باز باشد.

ریابکوف به خبرنگاران گفت: «در این نشست توجه زیادی به اوضاع کنونی پیرامون برنامه هسته‌ای ایران و حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) صورت گرفت و ما علاقه‌مندی خود درباره قابل استفاده بودن مکانیسم اروپایی «اینستکس» برای کشورهای ثالث، از جمله روسیه را به همتایان فرانسوی خود اعلام کردیم».

این دیپلمات روس تأکید کرد: «بدین ترتیب کارایی این مکانیزم افزایش یافته و همتایان ایرانی ما می‌توانند منافع بیشتری را از عملکرد آن احساس کنند و این مسئله برای ادامه همکاری‌ها با کشورهای اروپایی و سایر کشورهایی که از شرایط کنونی که فشار زیادی بر تهران اعمال می‌شود، رضایت ندارند، مفید خواهد بود».

 
نگرانی مشترک مسکو و پاریس از اقدامات مخرب آمریکا در عرصه امنیت راهبردی

ریابکوف همچنین گفت، روسیه و فرانسه به‌شدت نگران بحران موجود در عرصه کنترل تسلیحات هستند که خروج آمریکا از پیمان مربوط به نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط آن را تشدید کرده است.

معاون وزیر خارجه روسیه یادآور شد: «در این دیدار، طرف روسی نگرانی عمیق خود را درباره بحران حاکم بر سیستم کنترل تسلیحات که خروج آمریکا از پیمان موشکی آن را تشدید کرده مورد تأکید قرار داد و همتایان فرانسوی نیز چنین نگرانی‌ای داشتند. البته آنها به‌دنبال پاسخ به این سؤالاتی که برای مسکو مطرح است، نمی‌گردند، ولی به‌دنبال راهی برای برخورد با شرایط به‌وجودآمده هستند».

ریابکوف در عین حال تأکید کرد که روسیه با توجه به دستور واضح "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری این کشور، ابتکارعمل جدیدی برای آغاز دور جدید مذاکرات با طرف آمریکایی در این عرصه پیشنهاد نخواهد کرد. وی افزود: «همتایان آمریکایی ما باید خود درک کنند که تأمین امنیت آنها و تأمین امنیت اروپا تنها در سایه کنترل تسلیحات و رعایت توافقات موجود در این عرصه ممکن است و نه رسیدن به برتری کامل تسلیحاتی  و ما اجازه چنین کاری را به آنها نمی‌دهیم».

روسیه اجازه تصویب سندی علیه دولت قانونی ونزوئلا در شورای امنیت را نمی‌دهد

این دیپلمات بلندپایه روس همچنین در پاسخ به سؤال دیگری اعلام کرد که  مسکو علاقه‌مند به حل‌وفصل بحران کنونی در ونزوئلا است و آمادگی دارد تا به آغاز گفت‌وگوها بین دولت و مخالفان کمک کند.

وی یادآور شد: «ما از برقراری تماس بین دو طرفین مناقشه سیاسی در ونزوئلا حمایت می‌کنیم و حاضر هستیم تا هر کمکی که برای خارج شدن از این بحران لازم است انجام دهیم».

معاون وزیر خارجه روسیه با اشاره به اینکه روسیه از هم‌اکنون نیز چند پیشنهاد در این جهت‌گیری ارائه کرده است، تأکید کرد: «روسیه مایل است به کارگروه بین‌المللی تماس درباره ونزوئلا بپیوندد و حتی به‌عنوان ناظر در آن شرکت کند».

ریابکوف درباره پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت درباره ونزوئلا نیز توضیح داد: «رایزنی‌ها درباره این سند هنوز پایان نیافته و توافق درباره متن آن به دست نیامده، به این دلیل که دیدگاه اعضای شورای امنیت سازمان ملل در این باره کاملاً متفاوت است».

وی تأکید کرد که طرف روسی اجازه نخواهد داد که سندی یک‌جانبه و دارای محتوای خصمانه علیه دولت قانونی در کاراکارس تصویب شود.

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران، زمان برگزاری نشست بعدی رایزنی‌ها با طرف آمریکایی درباره سرنوشت پیمان کاهش تسلیحات راهبرد تهاجمی را ماه آوریل نامید و گفت: «دیدار قبلی در ماه پاییز انجام گرفت و نشست بعدی در اواسط بهار انجام خواهد گرفت».

لازم به یادآوری است، پیمان مربوط به کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی که به «استارت‌ــ3» معروف است، در تعداد کلاهک‌های هسته‌ای روسیه و آمریکا محدودیت ایجاد کرده است. این سند در سال 2010 توسط "دیمیتری مدویدیف" و "باراک اوباما" رؤسای جمهوری وقت دو کشور امضاء شد و مدت اعتبار آن تا فوریه سال 2021 است. خروج آمریکا از پیمان مربوط به نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط، سرنوشت این توافقنامه دوجانبه را نیز در معرض خطر قرار داده است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

فیلم| دولت در حال گردو بشکن

«بیایید از اول آغاز کنیم»!

عملا ایران نتوانسته تاکنون در مقابل اقدامات آمریکا پاسخ درخوری ارائه کند

0 نظر

ارسال نظر

capcha