آمادگی ناتو برای یک دنیای بدون توافق موشکی

آمادگی ناتو برای یک دنیای بدون توافق موشکی

به گزارش سراج24، به نقل از روزنامه "دی‌ولت" آلمان، بر اساس ارزیابی ناتو تهدیدات از طرف موشک‌های میان‌برد روسیه علیه اروپا همچنان افزایش می‌یابد.

"ینس استولنبرگ"، دبیرکل ناتو امروز (سه‌شنبه) در سخنانی در بروکسل اظهار داشت که دولت مسکو چندین گردان خود را با موشک‌های کروز نوع SSC-8 مجهز کرده است و همچنان موشک‌هایی از این نوع را گسترش می‌دهد.

وی همچنین تأکید کرد که ناتو خواهان یک مسابقه تسلیحاتی جدید نیست اما در روز چهارشنبه در نشست وزرای دفاع این ائتلاف نظامی در این باره بحث خواهد شد که چگونه این ائتلاف در یک دنیای با موشک‌های روسی بیشتر باید خود را تطبیق دهد.

ایالات متحده اخیراً اعلام کرده که به‌زودی از پیمان نیروهای هسته‌ای میان‌برد با روسیه خارج خواهد شد. واشنگتن تهدید کرده است که اگر روسیه به نقض این پیمان پایان ندهد تا 6 ماه آینده رسماً از پیمان نیروهای هسته‌ای میان‌برد خارج می‌شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا چندی پیش روسیه را متهم به نقض این پیمان و تهدید کرده بود که از این توافق خارج می‌شود. وی دلیل این تصمیم خود را عدم پایبندی روسیه به این پیمان موشکی عنوان کرد.

روسیه بارها هشدار داده است که سامانه‌های دفاعی آمریکا که در اروپا مستقر شده قادر به شلیک موشک‌های کروز میان‌برد است و این مسئله تهدیدی جدی علیه روسیه به‌شمار می‌رود.

روسیه نیز بعد از اعلان آمریکا به خروج موقتی از توافق موشکی از تصمیمات خود برای خروج از این پیمان خبر داده است.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد در زمان ریاست جمهوری رونالد ریگان با میخائیل گورباچف، رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق مذاکره شد. این پیمان در سال 1998 به‌تصویب مجلس سنای آمریکا رسید. هدف این پیمان ممانعت از تولید و نیز نابودی موشک‌های هسته‌ای کوتاه‌برد و میان‌برد و همچنین موشک‌های متعارف هر دو کشور بود.

استولنبرگ در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: ما برای یک جهان بدون توافق موشکی برنامه‌ریزی می‌کنیم.

وی اعتراف کرد که این توافق همه کشورهای دارنده موشک‌های میان‌برد را شامل نمی‌شود.

به‌گفته وی از این رو ناتو دلایلی می‌بیند که این توافق موشکی را گسترش داده و کشورهای بیشتری را در آن مشارکت دهد. اما این مسئله نمی‌تواند بهانه‌ای باشد که روسیه این توافق را نقض کند.

به‌گفته دبیرکل ناتو وزرای دفاع ناتو در دیدار روز چهارشنبه خود در این باره با هم مشاوره خواهند کرد که ناتو باید چه گام‌هایی را در جهان با موشک‌های روسی بیشتر در پیش گیرد.

وی در عین حال تصریح کرد که این ائتلاف نظامی هیچ تصمیمی ندارد تا موشک‌های جدید هسته‌ای زمینی در اروپا مستقر کند. با این حال وی درباره سیستم‌های تسلیحاتی دریایی و هوایی اظهار نظری نکرد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

فیلم| حرف های پوچ

فیلم| ایام الله

۶ اعتراف مهم BBC در گزارش ۶ دقیقه‌ای درباره عین‌الاسد

0 نظر

ارسال نظر

capcha