یادداشت؛

گسل های لرزان اختلاف آمریکا زیر پای ترامپ

گسل های لرزان اختلاف آمریکا زیر پای ترامپ

به گزارش سراج24، سرانجام پس از کشمکش میان دموکرات ها و جمهوری خواهان و بعد از بازگشایی بخش های تعطیل شده دولت فدرال آمریکا ، دونالد ترامپ برای دومین بار در مقام ریاست جمهوری پشت تریبون مجلس نمایندگان قرار گرفت تا در برابر اعضای هر دو مجلس کنگره ، اعضای دولت ، قضات دیوان عالی فدرال ، فرماندهان بلندپایه ارتش و جمع دیگری از سیاستمداران سخنرانی خود با عنوان " وضعیت اتحاد " را ایراد کند . ترامپ در ابتدا ، دست دوستی را به سمت رقبای دموکرات دراز کرد و حفظ وحدت و غلبه بر رقابت ها را درخواست کرد . با این حال رئیس جمهوری جنجالی آمریکا دقایقی بعد با زبانی تهدید آمیز ، به کنگره فقط 10 روز فر صت داد تا آن چه وی تلاش برای تامین امنیت مرزی می خواند ، محقق شود . وی در این سخنرانی به کرات بر ضرورت ساخت دیوار مرزی با مکزیک که مانع ورود مهاجران غیر قانونی و جنایتکاران به خاک آمریکا شود ، تاکید کرد . ترامپ با لحنی تحکم آمیز گفت : « این دیوار ساخته خواهد شد . »
همین یک جمله و لبخندهای تمسخر آمیز دموکرات های حاضر در جلسه نشان داد که شکاف در جامعه آمریکا عمیق تر از آن است که کلمات یا لحن آشتی جویانه رئیس جمهوری بتواند روی آن پل بزند . البته خودداری نمایندگان غیرهمسو با حزب حاکم برکاخ سفید از تشویق رئیس جمهوری در سخنرانی ها ی"وضعیت اتحاد" در گذشته نیز وجود داشته است. با این حال ، مخالفان و منتقدان ترامپ و در راس آنان ، نانسی پلوسی ، رئیس مجلس نمایندگان تصمیم گرفتند با رنگ لباس ، اعتراض خود را به رئیس جمهوری آمریکا اعلام کنند. به همین دلیل نمایندگان زن دموکرات همگی به شکل هماهنگ لباس سفید بر تن کردند در حالی که همسر رئیس جمهوری آمریکا ، ملانیا ترامپ در تضاد نمادین ، رنگ مشکی را برای لباس خود در مراسم سخنرانی همسرش برگزید . این در حالی است که سران دوحزب ، از طولانی ترین تعطیلی دولت فدرال - 35 روز - به تازگی بیرون آمده اند و اگر تا 10 روز دیگر به مصالح دست نیابند ، یا دولت فدرال مجدد تعطیل خواهد شد یا این که ترامپ آخرین برگ برنده خود را با اعلام وضعیت فوق العاده ملی رو خواهد کرد و بحران سیاسی - حقوقی عظیمی به پا خواهد کرد . قابل پیش بینی است که کنگره در برابر اقدام احتمالی رئیس جمهوری در نادیده گرفتن حق انحصاری تنظیم بودجه ، ساکت نخواهد ماند و اقدامات تلافی جویانه را به کارخواهد گرفت که نتیجه آن در درجه اول متوجه شهروندان آمریکایی ، به ویژه کارمندان دولت فدرال یا دیگر بخش های جامعه خواهد شد .
البته موضوع تامین امنیت از طریق ایجاد دیوار مرزی تنها موضوع اختلافی میان دموکرات ها و جمهوری خواهان نیست. حزب حاکم بر کاخ سفید با حزب حاکم بر مجلس نمایندگان در طیف وسیعی از موضوعات، از مالیات ها تا بیمه های درمانی، تجارت، امنیت و جهت گیری های سیاست خارجی آمریکا با یکدیگر اختلاف نظر های عمیق دارد. به عنوان مثال ، دموکرات های مجلس نمایندگان قصد دارند در برنامه مالیاتی دولت ترامپ که مبتنی بر کاهش ضرایب مالیاتی ثروتمندان بود ، تجدید نظر کنند یا دست رئیس جمهوری آمریکا را برای راه انداختن جنگ های تجاری یا خروج از سوریه و افغانستان ببندند . آنان نشان داده اند برای واداشتن کاخ سفید به تمکین ، از تعطیلی دولت فدرال و خانه نشین کردن صدها هزار کارمند دولت نیز ابایی ندارند .
این اختلافات در دو سال گذشته، لجاجت ها و تسویه حساب های سیاسی و شخصی را میان دو طرف به راه انداخته است تا جایی که ترامپ، سران دموکرات را به خیانت به ملت و دست نشاندگی باندهای جنایتکار مواد مخدر متهم می کند و دموکرات ها نیز ترامپ را عروسک خیمه شب بازی روس ها می نامند. این وضعیت با نزدیک تر شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و کنگره در سال 2020 شدیدتر نیزخواهد شد. دموکرات ها امیدوار هستند با زمینگیر کردن برنامه های دولت ، شانس خود را در انتخابات پیش رو افزایش و امکان پیروزی مجدد ترامپ را کاهش دهند . در حالی که جمهوری خواهان نیز سرمست از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری 2016 و سناتوری 2018 چشم به انتخابات 2020 دوخته اند .
این جدال ، امکان هرگونه مصالحه و سازش دوحزبی را بر روی گسل های سیاسی - اجتماعی از بین می برد . گرچه دولت ترامپ به شدت در تلاش است از آمریکا ، کشوری کاملا مقتدر و قدرتمند ترسیم کند ، اما تاریخ ثابت کرده است که کشمکش در " خانه " ، امپراتوری ها را فرسوده خواهد کرد حتی اگر این امپراتوری ها به اندازه ایالات متحده آمریکا گسترده و شکست ناپذیر جلوه کنند .

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

شرط بازگشت آمریکا به برجام لغو تحریم‌ها است

اتحاد تهران و پکن، چالشی برای دولت بایدن است

غروب قدرت‌ها را خواهیم دید

0 نظر

ارسال نظر

capcha